Progar naj bi z lažnimi računi črpal denar EU

Direktor in lastnik gospodarske družbe iz Postojne naj bi se z goljufijo dokopal do dveh milijonov evrov, so včeraj sporočili s Policijske uprave Koper. Po naših informacijah naj bi šlo za nekdanjega postojnskega gradbinca Edvarda Progarja.

 Foto: Leo Caharija
Foto: Leo Caharija

POSTOJNA > Kriminalisti so se na podlagi prijave javne agencije za tehnološki razvoj in urada za nadzor proračuna zaradi nepravilnosti pri porabi subvencij lotili preiskave postojnske družbe Epic commerce.

Pojasnila smo včeraj iskali pri Edvardu Progarju, a je bil odsoten. Namesto njega je za PN izjavo posredovala vodja kadrovske službe hčerinske družbe Epic Eco Anabela Šoljić, ki je poudarila, da so projekt v celoti izpeljali, pridobljena sredstva pa uporabili strogo namensko. “Dokumentacija je bila v času projekta dostavljena na agencijo in je bila vedno pripravljena v skladu z njihovimi navodili. Epic je še pred tem projektom na Slovenskem raziskovalnem inštitutu registriral svojo razvojno-raziskovalno skupino. V okviru projekta so bili tako razviti vsi izdelki in to bo tudi preiskava pokazala,” je še prepričana Šoljićeva.

Ugotovili so, da je zdaj že nekdanji direktor in lastnik Edvard Progar na javni razpis za spodbude za skupne razvojno investicijske projekte prijavil projekt, ki naj bi ga njegovo podjetje Epic izpeljalo v konzorcijskem sodelovanju z družbo iz Velenja. Celotna vrednost prijavljenega projekta naj bi znašala 5,6 milijona evrov.

Po podpisu pogodbe, ki jo je v imenu konzorcija podpisal Progar, je na agencijo dostavil več poročil o izvajanju projekta z lažno vsebino in več zahtevkov za izplačilo subvencij. Priložil je tudi lažne račune različnih slovenskih in tujih pravnih oseb, ki so izkazovali nabavo orodij, storitev in materialov. V svojih poročilih pa se je še zlagal, da so njegovi zaposleni opravljali raziskovalna in druga dela, povezana z omenjenim projektom.

Kriaminalisti so v predkazenskem postopku in preiskavi že ugotovili, da Epic ni razvil nobenih novih proizvodov, ampak so zgolj tržili tiste proizvode, s katerimi so razpolagali že pred uvedbo spornega projekta. Progar je tako zavestno zavajal agencijo in dosegel, da je njegovi družbi v obdobju od novembra 2009 do julija 2011 izplačala dva milijona evrov nepovratnih evropskih sredstev, ugotavljajo kriminalisti.

Ta denar pa bržkone ne bo povrnjen, saj je družba Epic bankrotirala, osebni stečaj pa je razglasil tudi Progar.

Zaradi storitve kaznivega dejanja goljufije na škodo evropske skupnosti so zato kriminalisti Progarja ovadili na koprsko državno tožilstvo. Ker je s svojim dejanjem povzročil veliko premoženjsko škodo, naj bi mu grozila zaporna kazen od enega do osmih let. Proračun EU naj bi po ugotovitvah kriminalistov namreč oškodoval za 1,7 milijona evrov, državni pa za 300.000 evrov.

Ta denar pa bržkone ne bo povrnjen, saj je družba Epic bankrotirala, osebni stečaj pa je razglasil tudi Progar. Upnikom dolguje več kot 50 milijonov evrov.

LORI FERKO


Najbolj brano