Priznanje za pogum

“Izrekam vam spoštovanje, veliko priznanje in se vam zahvaljujem za tako odgovoren odnos do dela,” je zaposlenim koprskega zapora včeraj v Kopru dejal pravosodni minister Senko Pličanič. Ker so pogasili požar in rešili zaporniku življenje, jim je izročil posebno pohvalo. Obenem je napovedal, da bo še pred jesenjo rešil kronično pomanjkanje pravosodnih policistov.

KOPER > Pravosodni minister Senko Pličanič je včeraj obiskal in si ogledal koprski zapor, nato pa paznikom, ki so sredi julija sodelovali pri gašenju požara v eni od celic in iz nje rešili zapornika, podelil priznanje. Najprej je v roko segel paznikoma Almirju Ćosiću in Marinu Perichu, ki sta prva vstopila v gorečo celico, nato Edvinu Merviću, Robertu Malikoviču, Tomažu Kaligariču in Robertu Carliju, ki so jima sledili, na koncu pa še dvanajstim paznikom, zdravnici, medicinski sestri, vzdrževalcu in direktorici zapora Lilijani Laganis, ki so pomagali pri evakuaciji ostalih zapornikov, prvi pomoči in odpravljanju posledic požara.

“Pohvale si ne lastim sam, ampak si jo zaslužimo vsi,” je dejal Almir Ćosić, ki je prvi vstopil v gorečo celico in v plamene izpraznil gasilni aparat. “Ko smo odprli vrata, smo predvidevali, da je zapornik mrtev, pa smo ga našli živega,” je dodal. Gorelo je tri do štiri minute, preden so opazili dim in vstopili v celico. Senzorjev za požar v celicah namreč ni. Direktorica zapora Lilijana Laganis je potrdila, da si je zapornik hotel vzeti življenje. “Potem se je opravičil, zelo mu je žal, posebej, ker je ogrozil zdravje zaposlenih,” je povedala in dodala, da je zdaj v redu in spet v celici koprskega zapora. “Že v ljubljanskem zaporu je skušal storiti samomor,” je pojasnil Valentinčič. Po naših informacijah naj bi se obsojenec pred ognjem skril pod tekočo prho v kopalnici, opečen pa naj bi bil le minimalno. Škoda znaša približno 15.000 evrov.

“Zagotavljam vam, da bom v prihajajočih mesecih naredil vse, da boste imeli boljše pogoje za delo,” jim je ob tem obljubil, nato pa novinarjem pojasnil, da so se na vladi dogovorili, da bodo nekaj carinikov zaposlili kot pravosodne policiste. “Del manjkajočih policistov bomo iskali med cariniki, del pa zunaj. Problem bo rešen v kratkem, mislim, da še v avgustu ali pa jeseni,” je dejal Pličanič.

Potrebujejo jih 53

Direktor uprave za izvrševanje kazenskih sankcij Dušan Valentinčič pa je dodal, da so kot paznike doslej zaposlili že dvanajst carinikov, še dva pa naj bi v kratkem. Z njimi so okrepili ekipe v zaporu v Mariboru in na Dobu. “Ampak to je premalo,” je dodal Valentinčič in razkril, da v slovenskih zaporih primanjkuje še 45 paznikov in osem strokovnih delavcev. V Kopru bi potrebovali deset paznikov in enega strokovnega delavca.

Pličanič je napovedal ukinitev javnih zavodov, prek katerih zaporniki v zaporih delajo. Tako kot pred ustanovitvijo zavodov bo zaporniško delo kmalu spet organizirano neposredno prek zapora. “Želimo imeti transparenten in jasen sistem, kjer bo vse točno določeno. V to bomo šli v nekaj mesecih,” je dodal.

V Kopru 22 odstotkov preveč

Valentinčič je pojasnil, da z zaporniških delom tudi veliko prihranijo. Ker v zaporih sami pripravljajo hrano, stane dnevno za enega zaprtega dobre tri evre.

Po Pličaničevem mnenju vsi deli javnega sektorja v preteklosti niso enako varčevali, najbolj varčno so se obnašali v upravnih enotah in zaporih: “In zato ne bi bilo pravično, da bi zdaj morali vsi varčevati enako. V Kopru je težava s pravosodnimi policisti še slabša.”

“Če bi jo naročali od zunaj, bi stala približno deset evrov,” je pojasnil. V zaporih sami tudi perejo, likajo, vzdržujejo stavbo, pleskajo in ponekod celo kmetujejo. “Tudi med obsojenci najdemo pridne in delovne ljudi, ki znajo marsikaj postoriti. In to je treba izkoristiti, tudi če stene niso profesionalno prepleskane,” pravi Valentinčič.

Povedal je, da so zapori prepolni od leta 2000, najhuje je bilo leta 2009. Trenutno je v vseh zaporih zaprtih približno šest odstotkov več ljudi, kot znašajo uradne zmogljivosti, v Kopru jih je bilo lani kar 22 odstotkov preveč. “To pa zato, ker sistematično razbremenjujemo glavni zapor v našem glavnem mestu,” je pojasnil Valentinčič. V zadnjih letih so na Dobu odprli nov oddelek in zgradili dve zgradbi, Pličanič pa je napovedal gradnjo novega ljubljanskega zapora.

DANIJEL CEK


Najbolj brano