Priredili rezultate najmanj 380 nogometnih tekem

Stanje v evropskem nogometu je resno, je med včerajšnjo predstavitvijo poldrugo leto trajajoče mednarodne preiskave ocenil direktor Europola Rob Wainwright. Razkrili so razpredeno kriminalno mrežo, ki se je ukvarjala s prirejanjem rezultatov nogometnih tekem.

Direktor Europola Rob Wainwright
Direktor Europola Rob Wainwright 

HAAG > V preiskavi se je znašlo 425 nogometnih funkcionarjev, sodnikov in igralcev iz 15 držav, ki naj bi bili vpleteni v prirejanje rezultatov vsaj 380 nogometnih tekem.

“To je žalosten dan za evropski nogomet,” je ob včerajšnjem razkritju rezultatov preiskave v Haagu dejal direktor Europola Rob Wainwright. Pod drobnogledom preiskovalcev se je znašlo 425 nogometnih funkcionarjev, sodnikov, klubskih delavcev, igralcev in drugih osumljencev iz več kot 15 držav. Osumljeni so, da so priredili rezultate vsaj 380 nogometnih tekem. To pa naj bi bil le vrh ledene gore. Osumljenci naj bi s prirejanjem rezultatov na stavnicah zaslužili vsaj osem milijonov evrov, dva pa naj bi porabili za podkupnine.

Osumljenci naj bi priredili rezultate najmanj 380 tekem, sumljivih pa je vsaj še 300 tekem, ki so se odvijale zunaj evropskega prostora.

Preiskavo je vodil Europol, sodelovali pa so preiskovalci iz Nemčije, Finske, Madžarske, Avstrije, Slovenije in še osmih drugih evropskih držav. Od julija 2011 do letošnjega januarja so analizirali približno 13.000 elektronskih sporočil in ostale dokumente, pri tem pa našli pomembne podatke, povezane z rezultati tekem. V nekaterih državah so v času trajanja preiskave potekale tudi aretacije in kasneje sodni postopki. V Nemčiji, na primer, so obsodili 14 osumljencev na skupno 39 let zaporne kazni.

V Sloveniji devet ovadenih

V preiskavi je sodelovala tudi slovenska policija. Kot so pojasnili na generalni policijski upravi, je preiskava tudi pri nas pripeljala do rezultatov, saj so kriminalisti leta 2010 in 2011 ovadili štiri osebe zaradi nezakonitega dajanja in sprejemanja daril, pet oseb pa zaradi organiziranja nedovoljenih iger na srečo in pranja denarja. “V obeh primerih sodni postopki še niso končani,” so še pojasnili na GPU.

Po naših podatkih gre v enem primeru za sojenje Koprčanu Goranu Šukalu, članu nemškega drugoligaša Duisburga, ki se bo na mariborskem okrožnem sodišču predvidoma nadaljevalo prihodnji teden. Poleg njega je na zatožni klopi še podjetnik Zvonko Hajšek. Oba od začetka sojenja, ki se je začelo marca lani, zavračata očitke iz obtožnice, sredi sojenja pa so krivdo priznali soobtoženi Kosta Turner, Vasja Turner in Ivan Vinko, ki so se pogodili s tožilstvom. Po obtožnici naj bi peterica od novembra 2008 do aprila 2011 s sodelavci iz tujine organizirala nelegalne športne stave, predvsem za nogometne tekme. S provizijami naj bi zaslužila približno milijon evrov.

“To je žalosten dan za evropski nogomet.”

Tudi drugi primer se je odvijal na mariborskem sodišču, vendar je le delno končan. Julija lani je nogometaš Erdžan Bečiri, nekdanji član Maribora, Ivančne Gorice, Zadra in lendavske Nafte na sodišču priznal, da je sodeloval pri prirejanju rezultatov slovenske in hrvaške nogometne lige. Prislužil si je osem mesecev zapora, katero je sodišče spremenilo v 480 ur družbeno koristnega dela in plačilo nekaj več kot 1600 evrov denarne kazni. Poleg Bečirija bi morali na zatožno klop sesti še Srb Dušan Bogdanović, Hrvat Mario Cvrtak in Slovenec Dragan Mihelič. Bogdanović je tedaj sporočil, da ne more priti v Slovenijo, Cvrtak se prav tako ni mogel udeležiti sojenja, ker je bil v Nemčiji zaradi nelegalnih stav obsojen na zaporno kazen, Mihelič pa je bil tedaj v preiskovalnem zaporu, ker naj bi sodeloval pri prirejanju rezultatov nogometnih tekem po svetu.

Preiskave še ni konec

Na generalni policijski upravi pojasnjujejo, da Slovenija že od leta 2009 sodeluje v različnih preiskavah manipuliranja rezultatov v športu, drugič v zgodovini pa je sodelovala v posebni preiskovalni enoti, ki je preiskovala načine manipuliranja in premoženjsko korist. Mandat skupne preiskovalne skupine se je sicer konec januarja iztekel, vendar pa se s tem sodelovanje med policijami ni končalo.

Glede na podatke, ki so jih včeraj predstavili na sedežu Europola, je to tudi jasno. Poleg omenjenih 380 tekem na mednarodni ravni in na nacionalnih ravneh je sumljivih vsaj še 300 tekem v Afriki, Aziji, Južni in Centralni Ameriki. Dokaze naj bi imeli za 150 primerov, je povedal Friedhelm Althans iz nemške policije.

Kriminalne skupine, ki naj bi vodile niti izjemnega nelegalnega nogometnega posla, naj bi bile iz azijskega prostora, med preiskavo pa so odkrili tudi povezave z ruskimi skupinami. Preiskave pa so zahtevne. Ena sama dogovorjena mednarodna tekma namreč lahko vključuje več kot 50 osumljenih v desetih državah.

SILVA KRIŽMAN


Najbolj brano