Prijatelj vztraja pri izločitvi sodnice

Ker je sodnica Orjana Trunkl zaradi groženj na prvem naroku pred dnevi ovadila Srečka Prijatelja, je Prijateljeva obramba včeraj znova zahtevala njeno izločitev.

Robert Časar očitanih kaznivih dejanj in krivde ni priznal Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Robert Časar očitanih kaznivih dejanj in krivde ni priznal Foto: Zdravko Primožič/Fpa

KOPER> Sicer pa je sodnica včeraj končala predobravnavne naroke z Marjanom Mikužem in Robertom Časarjem, ki krivde za domnevno nezakonite posle s parcelami razvpite Orleške gmajne nista priznala. Krivde ni priznal niti Prijatelj.

Na koprskem okrožnem sodišču se je včeraj nadaljeval sodni postopek proti nekdanjemu poslancu Srečku Prijatelju, bivšemu prvemu možu Luke KoperRobertu Časarju in podjetniku Marjanu Mikužu. Tožilstvo jih preganja zaradi domnevno spornih poslov na Orleški gmajni.

Vabila je vsakega posebej

Prvi predobravnavni narok se je pred tremi tedni končal s predlogom za izločitev sodnice Orjane Trunkl in predsednika okrožnega sodišča Vitomirja Bohinca. Za Prijateljevo in Časarjevo obrambo je namreč sporno predvsem to, da je sodnica Trunkl Prijatelja že obsodila zaradi izsiljevanja Mikuža, kazniva dejanja, ki jih tožilstvo očita trojici v tem postopku, pa so tesno povezana s Prijateljevim izsiljevanjem. Prijateljeva obramba je predlagala še prenos sojenja v Novo Gorico. Višje sodišče pa je vse predloge zavrnilo.

Na včerajšnji predobravnavni narok je sodnica vabila vsakega obtoženca posebej. Prvi je prišel na vrsto Mikuž, ki je dejal, da se o kaznivem dejanju pomoči k zlorabi položaja ne bo izrekel, o nezakonitem dajanju daril pa je priznal dogodke, kot so opisani v obtožnici. Mikuž je priznal, da je enkrat sam, drugič pa s Prijateljem Časarju izročil skupno 86.000 evrov, o čemer je že govoril na prvem sojenju Prijatelju. Ni pa se izrekel o krivdi. “Priznavam v tem delu opisano historično dogajanje in nič drugega,” je zatrdil.

“Očitanih kaznivih dejanj ne priznam. Ne priznam krivde,” je bil kratek Časar.

“Iskal bom pravno pot, šel bom od Poncija do Pilata in vi ne boste več sodnica,” je sodnici Trunkl na prvem naroku zagrozil Prijatelj. Zaradi tega ga je sodnica pred dnevi ovadila zaradi oviranja pravosodnih in drugih državnih organov. Za to kaznivo dejanje je zagroženih do pet let zapora.

Prijatelj ne razume

“Ne razumem, česa sem obtožen,” je zadnji dejal Prijatelj in hotel razlagati vzroke za svoje nerazumevanje. “Stop,” ga je prekinila sodnica. “Tožilstvo izvolite.” Tožilka Barbara Milič Rožman mu je nato na kratko pojasnila, česa ga obtožuje.

“Priznavate krivdo?” ga je vprašala sodnica. “Kakšno krivdo?” je odgovoril Prijatelj. “Torej ne priznavate krivde,” je sklenila sodnica. “Izvor mojega premoženja...” je hotel razlagati Prijatelj. “Bi lahko vsaj povedali, katera dejstva ne priznavate?” ga je prekinila sodnica. “Dve leti smo bili ogoljufani, tukaj pa me obtožujete, da sem glavni koordinator ...” je hotel nadaljevati. “Se pravi ne priznavate nobenega dejstva ali okoliščine,” je zaključila sodnica.

Besedo je nato prevzela njegova odvetnica Tina Kikelj, ki je predlagala izločitev vseh dokazov, ki so jih kriminalisti dobili s prikritimi preiskovalnimi ukrepi in Prijateljeve izjave iz prvega procesa, ki jih je izrekel, ko ga še niso podučili o njegovih pravicah. “Prikriti ukrepi so se uporabljali zaradi prejšnjega procesa, zaradi izsiljevanja in orožja. S tem so kršene njegove zakonske in ustavne pravice,” je pojasnila.

Spet dvom v nepristranskost

Nato je pojasnila, da je iz zavrnitve sklepa o prenosu sojenja iz Kopra v Novo Gorico moč razbrati, da je sodnica Trunkl zaradi Prijateljevih besed na prvem predobravnalnem naroku proti njemu sprožila pregon. “To lahko v javnosti ustvari vtis, da je omajana sodnikova nepristranskost in nevtralnost. Sodnik se v sporu ne more več odločati objektivno, nepristransko. Nezaupanje Prijatelja v sodnico pa je veliko,” je dejala in znova predlagala izločitev sodnice iz postopka. O predlogu bo odločil predsednik sodišča Bohinec. DANIJEL CEK


Najbolj brano