Prežagal je rešetke in zbežal

Tri leta in deset mesecev zapora, ki so ga še čakala, in štiri nova sojenja so bila za 26-letnega Roberta Trščinarja iz okolice Novega mesta očitno dovolj velika spodbuda, da je v noči na četrtek prežagal rešetke zapora na Povšetovi ulici v Ljubljani, po strehi splezal na drugi del stavbe in se po rjuhah spustil na prostost.

Z listom žage za kovino je Trščinar prerezal palico okenske rešetke Foto: STA
Z listom žage za kovino je Trščinar prerezal palico okenske rešetke Foto: STA

LJUBLJANA > Atraktiven pobeg iz ljubljanskega zapora na Povšetovi se je zgodil v četrtek zjutraj. Direktor zapora Miran Candellari je povedal, da je obsojenec bival v tretjem nadstropju zapora, v mansardnih prostorih, kjer je urejen polodprti oddelek. Medtem ko so drugi zaporniki spali, je ubežnik očitno vsaj del noči trdno garal. Z listom žage za kovino je prežagal eno od palic okenske rešetke, jo zvil, se skozi luknjo splazil na streho in po njej prišel na drugi del stavbe. Po rjuhah, ki si jih je prej pripravil, se je tam spustil na nadstrešek, preplezal še žičnato oviro in se spustil na prostost na parkirišče sosednje bolnišnice.

Candellari je povedal, da so bili z njim v sobi še trije obsojenci, ki seveda trdijo, da so spali in niso ne videli ne slišali ničesar. V četrtek zjutraj je sicer tudi močno deževalo, šumenje dežja pa je verjetno preglasilo hrup, ki ga je povzročal pobegli kaznjenec. Na včerajšnji novinarski konferenci so še pojasnili, da je bil obsojeni vajen del na strehi in da je imel pri sebi liste žage. Kdaj točno je zbežal, so ugotovili po posnetkih nadzornih kamer.

Včeraj so tudi potrdili identiteto ubežnika: gre za Roberta Trščinarja iz Vinje vasi pri Novem mestu, ki je v Ljubljani prestajal desetmesečno zaporno kazen zaradi tatvine. Med bivanjem v zaporu je bil znova obsojen zaradi tatvine, tokrat na kar tri leta in deset mesecev zapora. Sodba je pravnomočna in Trščinar je čakal na poziv za prestajanje kazni. Obenem pa ga čakajo še štiri kazenski postopki, vsi zaradi tatvin in prikrivanja. Med priporom in kasneje v zaporu so ga sicer ocenili kot begosumnega, ne pa problematičnega ali nevarnega za okolico.

Candellari je včeraj poudaril, da stavba na Povšetovi ni bila nikoli zidana za zapor in za to tudi ni primerna. Okoli stavbe namreč ni dodatne ograje, nahaja se sredi mesta, zato lahko svojci ali prijatelji obsojencem prek zidu mečejo različne predmete, od droge do telefonov in verjetno tudi žag. Trščinarja so iz zaprtega oddelka premestili v polodprti zaradi prostorske stiske, kar počnejo tudi sicer.

Vodja oddelka za varnost v zaporu Andrej Kužnik je pojasnil, da redno pregledujejo prostore in če bi posumili, da Trščinar v svoji celici kaj skriva, bi jo zagotovo pregledali. Na upravi za izvrševanje kazenskih sankcij bodo dogodek zdaj analizirali in ugotovili, ali je vse delovalo, kot bi moralo. So pa včeraj napovedali, da bodo ugotavljali tudi pomanjkljivosti in morebitno odgovornost. Iz stavbe zapora na Povšetovi je zadnji obsojenec zbežal leta 2000, ko je prav tako prežagal rešetke, razen njega pa je v zadnjih 13 letih s Povšetove zbežalo še deset ljudi, vendar ne iz stavbe, ampak s sprehajališča in iz delavnic. Sicer pa iz slovenskih zaporov zbeži zelo malo obsojencev, lani niso zabeležili niti enega primera. DC


Najbolj brano