Preverjali avtocestni babilon

Kranjski kombi s počenim prednjim steklom, romunski avto z najmanj stotimi litri vina, romunsko neregistrirano prevozniško podjetje, štirje nepravilno naloženi tovori in en voznik, ki je vozil dlje, kot bi smel, je le nekaj primerov, s katerimi so se na počivališču Šempas v petek dopoldne ukvarjali policisti, cariniki in prometni inšpektor.

Policisti vse tujce preverijo v mobilni policijski postaji v kombiju Foto: Danijel Cek
Policisti vse tujce preverijo v mobilni policijski postaji v kombiju Foto: Danijel Cek

ŠEMPAS > 52 ustavljenim voznikom so izrekli 14 kazni in opozorilo.

“A proti Tolminu je kaj snega?” nas je v petek zjutraj spraševal voznik kranjskega tovornjaka, medtem ko je hitel privezovati paleti s kartonastimi škatlami in kup avtomobilskih gum. “Bo treba zvezat, ne,” smo načeli pogovor, potem ko smo mu pojasnili, da proti Tolminu verjetno sneži. “Ja, saj palete niso problem, ampak gume, gume ne vem, kako. Bom že nekako, 120 evrov pa je šlo,” se je zmrdoval nad akcijo policistov.

Policisti so v petek odkrili tudi veliko kombijev ali drugih vozil, ki so imela tablice ene države, za seboj vlekla prikolice s tablicami druge države, v kombiju pa so bili potniki tretje države.

Mladi voznik kranjskega tovornjaka je bil le eden od 15 kršiteljev, ki so na hitri cesti proti Novi Gorici pri Šempasu v petek padli v roke policistom, carinikom in inšpektorju v poostrenem nadzoru prometa. Vozniki, ki so predvčerajšnjim od osmih do poldneva vozili po hitri cesti proti Novi Gorici, se nadzoru niso mogli izogniti.

Že pred počivališčem so Darsovi delavci ves promet usmerili na desni pas, tik pred počivališčem pa še nanj. Ves promet je tako potekal pred očmi policistov, ki so se nato odločili, katero vozilo ustaviti. “Ko tako zapremo hitro cesto, začnejo peti radijske postaje in številni še pred blokado zapustijo hitro cesto. Zato smo imeli na vzporednih cestah še šest patrulj,” je pojasnil policijski inšpektor Drago Ozebek.

Tujce preverijo

Drugi voznik slovenskega tovornjaka jo je odnesel bolje kot mladi gorenjski voznik, saj ga je policist zaradi sumljivo naloženega tovora le opozoril. “Drugič pa bo kazen,” je bil jasen. “Te reči so lahko videti nedolžno,” pojasnjuje Ozebek, “ampak ko voznik na cesti sunkovito zavira ali zavija, lahko takšen tovor pade s tovornjaka.” Dokler ga ne ustavijo in odprejo ponjave ali vrat, pa policisti ne vedo, kaj je v tovornjaku.

Bolj počasno je bilo pregledovanje številnih tujih kombijev, tovornih ali potniških, iz držav vzhodne Evrope, predvsem Romunije, Bolgarije in Litve. Medtem ko njihovi kolegi pregledujejo vozila in prtljago, policisti v kombiju preverjajo njihove dokumente. V kombiju imajo namreč vso opremo, ki jo premorejo tudi na policijskih postajah.

V njem lahko preverjajo pristnost dokumentov, vstopajo v schengensko bazo podatkov ... Med enim od preverjanj so za tujega državljana odkrili celo tako malenkost, kot je cestni prekršek.

Fiat klonil pod težo

Na počivališče se je nato pripeljal voznik z vidno preobremenjeno in zdelano fiat mareo. Romunski avto je skoraj drsal po tleh, zato so ga naprej peljali na tehtnico. Čeprav bi vsakdo stavil, da bo pretežak, je delavec družbe Cestel ugotovil, da bi lahko v avto naložili še skoraj sto kilogramov. Med prtljago pa so bile osebne stvari in najmanj sto litrov romunskega vina.

“Očitno si domotožje lajšajo tudi s svojim vinom,” je komentiral eden od carinikov in pojasnil, da tujci čez notranje meje EU lahko vozijo toliko vina, ne pa žganja ali cigaret. “Liter žganja na osebo,” je pojasnil carinik.

Proti deseti uri dopoldne je bilo na počivališču Šempas zelo živo. Za romunski kombi s potniki so ugotovili, da sploh ni registriran za prevoz ljudi, v ukrajinskem kombiju so pregledovali tovor, medtem so ustavili še dva romunska in en slovenski kombi, nato pa je pripeljal še avtobus.

Vozil s počenim steklom

Za povrh se je od nekod vzel še voznik kranjskega kombija, ki mu ni bilo jasno, zakaj ga policisti ne spustijo naprej, če pa ima vetrobransko steklo le malo počeno. “Dovolj bo,” ga je policist ustavil pri pojasnjevanju, kako počeno steklo ni nevarno, medtem ko mu je s kombija pobral registrske tablice. “Tako, zdaj pa bo treba avtovleko.” Na vetrobranskem steklu je bilo namreč kar nekaj razpok čez vso širino.

“Ob vsaki taki kontroli odkrijemo precej prekrškov. Od prekoračitev dovoljenega časa vožnje do preobremenjenih vozil ali celo ukradenih predmetov. Je pa res, da ukradene reči odkrivamo pogosteje v nasprotni smeri, torej iz Italije k nam. Proti Italiji pa imamo opravka s prevozi oseb in tovora,” je povedal Ozebek.

Deset policistov, kriminalist, štirje cariniki, prometni inšpektor in delavec družbe Cestel je v petek pregledalo 39 tovornih vozil (tovornjakov in kombijev), tri avtobuse in deset osebnih vozil. 14 kršiteljev so kaznovali, enega pa opozorili.

DANIJEL CEK


Najbolj brano