Predsednika republike prosi za pomilostitev

Nada Dolinar, ki jo je koprsko sodišče junija lani pravnomočno obsodilo na tri leta in štiri mesece zapora, je že nekaj dni za rešetkami ženskega zapora. Pred odhodom za zapahe pa se je, kot kaže, oprijela še ene bilke - v urad predsednika države Boruta Pahorja je poslala prošnjo za pomilostitev.

Nada Dolinar je predsedniku države Borutu Pahorju poslala prošnjo za pomilostitev Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Nada Dolinar je predsedniku države Borutu Pahorju poslala prošnjo za pomilostitev Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > O njej predsednik še ni odločil. Prošnjo za njeno pomilostitev sta predsedniku države poslala še njena mama in mladoletni sin.

Začasna predsednica koprskega okrožnega sodišča Darja Srabotič je pojasnila, da Nada Dolinar že prestaja kazen, in sicer od 17. januarja, torej od dneva, do katerega ji je sodišče odložilo odhod za zapahe. Pred tem je sicer vložila novo prošnjo za odlog prestajanja kazni, o kateri je sodišče odločilo v začetku tedna.

V uradu predsednika države Boruta Pahorja so potrdili, da so 10. decembra dobili vlogo obsojene Nade Dolinar za pomilostitev, dan zatem pa so prejeli še vlogo njene mame. Obe vlogi so odstopili koprskemu okrožnemu sodišču. Pred dnevi pa so sodišču poslali še vlogo, ki jo je v prvih dneh januarja na urad predsednika države po elektronski pošti poslal obsojenkin sin. V uradu predsednika države so pojasnili, da do torka, ko smo spraševali, še niso dobili poročila ministrstva za pravosodje. Pomilostitveni postopek lahko začnejo šele, ko prejmejo poročilo ministrstva za pravosodje z mnenjem ministra.

Denarja ni vrnila

Informacije in podatke, potrebne za pripravo mnenja, pa že zbirajo na koprskem okrožnem sodišču. Odvetnica družbe Hermatrade, iz katere naj bi obsojena Nada Dolinar pred leti speljala približno milijon evrov, je s koprskega sodišča dobila pismo, v katerem jo sprašujejo, ali je po pravnomočnosti sodbe Dolinarjeva morda podjetju poravnala, kar bi morala po dveh pravnomočnih sodbah.

Sodišče je namreč ugodilo premoženjskemu zahtevku družbe Hermatrade, in sicer v višini 180.000 evrov. Še dlje časa pa je pravnomočna zamudna sodba delovnega sodišča, po kateri bi morala obsojena zaradi povzročene škode nekdanjemu delodajalcu povrniti 685.000 evrov. Kot smo izvedeli, doslej ni poravnala še nič.

Dolinarjevi je koprsko okrožno sodišče poziv za prestajanje kazni poslalo že sredi avgusta, septembra lani pa je sodišče prosila, da ji odhod za zapahe preloži. Takrat nam je njen odvetnik Boštjan Penko pojasnil, da je za odlog prosila, ker mora kot mati samohranilka skrbeti za tri mladoletne otroke. Sodišče je dobilo mnenje centra za socialno delo in nato prestajanje kazni odložilo do 17. januarja.

Po pravnomočni sodbi čaka Dolinarjevo, če ji ne bo uspelo s prošnjo za pomilostitev, večletno bivanje za rešetkami. Višji sodniki so junija sicer nekoliko spremenili sodbo okrožnega sodišča in Dolinarjevi zaradi kaznivega dejanja poneverbe in ponarejanja listin prisodili tri leta in štiri mesece zapora. Okrožno sodišče ji je sicer zaradi poneverbe prisodilo tri leta in pol zapora.

Med leti 2004 in 2008 je z računa družbe Hermatrade, kjer je bila zaposlena, na svoj račun prenakazala 865.000 evrov in si jih prisvojila. Njena delodajalca, lastnika družbe Hermatrade, sta to odkrila, ko so ju na neplačane račune opozorili dobavitelji. Izračunala sta, da je tako izginil milijon evrov, a je še pred vložitvijo obtožbe del kaznivih dejanj zastaral. Izvedenec, ki ga je postavilo sodišče, je v štirih letih naštel več kot 4000 transakcij na račun Dolinarjeve, ki si je denarjem delodajalca privoščila življenje na veliki nogi. Dolinarjeva je očitke tožilstva ves čas zanikala in poskušala sodišče celo prepričati, da je vse skupaj počela v soglasju z lastnikoma družbe, ki pa sta to odločno zanikala.

Družbo so lani izbrisali iz registra

Zadnji poskus Dolinarjeve, njena prošnja za pomilostitev, je njenega nekdanjega delodajalca Milivoja Čotarja presenetila. “Gospa ne uvidi, da v njene laži in početje danes nihče več ne verjame. Prepričan sem, da bo tisti, na katerega je svojo prošnjo naslovila, preučil vsa njena dejanja in početja (predvsem pa vzrok in namen teh početij), ter s svojo odločitvijo pokazal, da takšna dejanja ne spadajo v današnjo civilizirano družbo ter dokazal, da v tej družbi pravni sistem, sistem tožilstva in sodišč deluje, ter da vsakdo odgovarja za svoja dejanja,” pričakuje Čotar.

Pojasnil je, da je podjetje Hermatrade po tem, kar jim je storila Dolinarjeva, leta 2010 šlo v likvidacijo, decembra 2013 pa je bilo izbrisano iz registra. “Nekateri še danes nimamo ne dela ne prihodkov,” razočarano dodaja.

SIJAN PRETNAR


Najbolj brano