Pred 10 leti nad polbrata s puško, zdaj se je k njemu vrnil s pištolo

Tržaški sodnik za predhodne preiskave je včeraj zoper 55-letnega Franka Žerjala iz Malih Loč odredil enoletni pripor. Žerjal, ki je pred desetimi leti v Boljuncu streljal na polbratovo družino in bil zaradi poskusa umora tudi obsojen, se je po vrnitvi iz zapora očitno odločil “iztržiti” dediščino, ki naj bi mu po njegovem pripadala. K polbratu se je pred dnevi odpravil s pištolo.

Jeseni 2004 so Franka Žerjala na mejnem prehodu Krvavi Potok izročili italijanskim varnostnim organom. Na tržaškem sodišču so ga obsodili na 15 let zapora, prizivno sodišče mu je kazen znižalo za dve leti. Foto: Foto: Arhiv Pn
Jeseni 2004 so Franka Žerjala na mejnem prehodu Krvavi Potok izročili italijanskim varnostnim organom. Na tržaškem sodišču so ga obsodili na 15 let zapora, prizivno sodišče mu je kazen znižalo za dve leti. Foto: Foto: Arhiv Pn

TRST > Očitno se Franko Žerjal iz Malih Loč v Brkinih niti po vseh letih, ki jih je preživel v zaporu in iz katerega je prišel nedavno, ni sprijaznil z domnevno krivico, ki naj bi se mu zgodila pri dediščini. Minulo soboto se je s pištolo odpravil k svojemu polbratu Pavlu v Boljunec in mu grozil. Slednji ga je uspel nekako pomiriti in ga je prepričal, da se bosta srečala v prihodnjih dneh, ko naj bi se tudi dogovorila glede dediščine.

Pavel Žerjal, ki še vedno ni pozabil dogajanja izpred desetih let in ga bržkone nikoli ne bo, je o grožnjah obvestil policiste. Ti so v skladu z usmeritvami tožilstva nadzirali dogajanje in v torek zvečer aretirali Franka Žerjala. S polbratom sta se, kot sta se dogovorila, srečala v Pesku, nedaleč od nekdanjega mejnega prehoda. Tudi tokrat naj bi bil Franko Žerjal zelo vztrajen pri svojih zahtevah in na njegovih rokah so naposled škrtnile lisice. Sodnik za predhodne preiskave Luigi Dainotti je včeraj za Franka Žerjala odredil leto pripora zaradi poskusa izsiljevanja.

Zaradi Franka Žerjala je družina njegovega polbrata januarja 2004 preživela grozljive trenutke. Prišel je namreč do njihove hiše v Boljuncu in skozi blindirana vhodna vrata ter okno izstrelil dvanajst nabojev iz avtomatskega orožja. Dve krogli je prestregla psica, ki je skočila proti vratom, ena pa je zadela 22-mesečno hčer in jo ranila. Zakonca Žerjal in njun nekaj dni star sin pa so jo po čudežu odnesli brez poškodb.

Čeprav storilec sprva ni bil znan, so kmalu osumili prav Franka Žerjala. S polbratom sta bila namreč v sporu zaradi dediščine, za katero je bil Franko Žerjal prepričan, da mu pripada. Po obsežni preiskavi, pa tudi diplomatskih posredovanjih, so Franka Žerjala jeseni 2004 na mejnem prehodu Krvavi Potok izročili italijanskim pravosodnim organom. Sodišče ga je julija 2005 spoznalo za krivega za poskus umora polbrata in njegove družine ter ga obsodilo na 15 let zapora.

Franko Žerjal se je pritožil na prizivno sodišče, ki je sodbo potrdilo, mu je pa kazen znižalo za dve leti. Iz zapora je, kot kaže, prišel predčasno. In ni dolgo trajalo, da je začel kovati načrte, kako bi se vendarle dokopal do dediščine. Nikoli se namreč ni sprijaznil, da je hišo po očetu in njegovi drugi ženi podedoval polbrat, pa čeprav so se tudi številne pravde na sodišču končale v njegovo škodo.

Po Žerjalovi aretaciji naj bi policisti v minulih dneh opravili tudi hišno preiskavo pri njem doma. SK


Najbolj brano