Prebežniki iz Afrike čez Slovenijo v Trst

Preiskovalci tržaške mejne policije so razkrili združbo, ki je v Italijo po balkanski poti tihotapila predvsem prebežnike iz Somalije. Organizatorjem so za pot odšteli tudi do pet tisoč evrov. Vse kaže, da tokrat vsaj med glavnimi osumljenimi ni slovenskih državljanov.

TRST > Trst se je tako spet znašel na zemljevidu organizatorjev ilegalnih prehodov meje. Tržaški mejni policisti so v začetku tedna končali obsežno preiskavo tihotapskih poti, več hišnih preiskav so s kolegi opravili na območju Trsta in okolice, nekaj pa tudi v Lombardiji in Toskani. V Milanu, kamor so iz Trsta prihajali prebežniki, so preiskali štiri stanovanja. V dveh so našli 24 Somalcev, med njimi so bili tudi trije otroci. Zasegli pa so tudi več ponarejenih dokumentov (predvsem potnih listov) in denarja ter več vozil, ki so jih uporabljali za prevoz prebežnikov.

Prebežniki so običajno v manjših skupinah iz domovine najprej prišli v Turčijo ali Grčijo, nato pa so jih po balkanski poti prepeljali do Slovenije, od koder so pot nadaljevali peš po kraških poteh do bližine Trsta. Že v gozdovih nad Trstom so jih organizatorji oskrbeli s svežimi oblačili in vozovnicami. Iz Trsta so nato tujci pot nadaljevali z vlakom do Milana ali Firenc, v nekaterih primerih so jih z avtomobili peljali do Milana.

Policisti so ugotovili, da so prebežniki za zadnji del poti, od Grčije držav EU, odšteli tudi do pet tisoč evrov. Prijeli so deset osumljenih. V enem letu pa so ustavili približno sto tujcev, za katere naj bi poskrbela omenjena združba. Nazadnje so med Padričami in Bazovico sredi maja naleteli na skupino 12 Somalcev, s katerimi je bil tudi Eritrejec. Jasno je bilo, da so v Italijo prišli peš s slovenske strani. Šlo je za tri družine z otroki.

Manuela de Giorgi s tržaške postaje mejne policije je na novinarski konferenci poudarila, da so med preiskavo poostrili nadzor na obmejnem območju, v preiskavo pa so vključili tudi slovenske policiste, ki so dogajanje spremljali na naši strani meje.

Združba naj bi sicer imela bazo v Grčiji. V preiskavi, ki so jo poimenovali Afriški rog, pa so prijeli večinoma državljane Somalije, s katerimi je sodeloval tudi Hrvat. SP


Najbolj brano