Pošta s sodišča Časarjevi ženi?

Robertu Časarju ne bo treba v pripor. Izvenrazpravni senat koprskega okrožnega sodišča je zavrnil predlog državne tožilke, da za Časarja, ki ga v torek ni bilo na predobravnavni narok, odredi pripor. A to še ne pomeni, da nekdanjemu prvemu možu Luke Koper že v kratkem ne bi bilo treba za zapahe zapora na Dobu.

Sodišče je zavrnilo predlog državne tožilke, da za Roberta Časarja odredi pripor Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Sodišče je zavrnilo predlog državne tožilke, da za Roberta Časarja odredi pripor Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Kot je znano, mu je sodišče pred tednom dni poslalo poziv na prestajanje kazni, čaka ga pet let in devet mesecev zapora.

Nekdanjega predsednika uprave Luke Koper Roberta Časarja v torek ni bilo na predobravnavni narok, ki ga je sodišče razpisalo zaradi spornih računov za čiščenje oblačil. Časar vabila ni prevzel, čeprav mu ga je sodišče poslalo na naslov v Lendavskih Goricah, ki ga je sporočil njegov odvetnik Daniel Planinšec, nanj pa ga je prijavila njegova žena.

Možnosti še niso izčrpane

Državna tožilka Barbara Milič Rožman je potem sodišču predlagala, da za Časarja odredi pripor, saj se po njenem mnenju izmika sodišču in ne prevzema nobene sodne pošte. Poudarila je, da Časar očitno sodišču sporoča naslove, na katerih ga ni. Spomnimo, Časar ni prevzel niti pravnomočne sodbe v zadevi Orleška gmajna, zato jo je sodišče obesilo na oglasno desko.

Izvenrazpravni senat koprskega sodišča je predlog tožilke kot neutemeljen zavrnil. Senat namreč meni, da sodišče še ni izčrpalo vseh možnosti, ki jih za vročanje vabil predvideva zakon o kazenskem postopku. Začasna predsednica okrožnega sodišča Darja Srabotič je pojasnila, da je državna tožilka v spis vložila generalno pooblastilo, iz katerega je razvidno, da je obtoženi svojo ženo pooblastil tudi za to, da v njegovem imenu sprejema vse pisemske pošiljke. To pa v skladu z zakonom o kazenskem postopku pomeni, da bi lahko sodišče vabilo vročilo tudi ženi, ki je pisanje glede na pooblastilo dolžna sprejeti. Zakon o kazenskem postopku določa še, da lahko sodišče ali vročevalec pisanje vroči tudi kateremu od odraslih družinskih članov, ki so to dolžni sprejeti.

Do kdaj izmikanje?

Predsednica sodišča omenja tudi določbo 194. člena zakona o kazenskem postopku, na podlagi katere lahko sodišče obtoženca privede, če mu vabila ni mogoče vročiti in je očitno, da se obtoženec vročitvi izmika. Na podlagi takšne odredbe lahko sodišče izda tudi tiralico.

“Ker v konkretnem primeru zaenkrat pogoji za odreditev pripora še niso bili izpolnjeni, je senat predlog tožilstva zavrnil,” je strnila odločitev senata Srabotičeva. Pojasnila je še, da v konkretni zadevi navzočnost obtoženega na predobravnavnem naroku ni nujna, saj je zoper obtožbo vložil ugovor. Če obtoženega torej ni na narok, sodišče šteje, da krivde po obtožbi ne priznava in lahko razpiše glavno obravnavo.

SIJAN PRETNAR


Najbolj brano