Popoviču grozijo štiri leta zapora

Jutri bo znana sodba koprskemu županu Borisu Popoviču, direktorici občinske uprave Sabini Mozetič in cenilcu Rajku Sredniku. Državna tožilka je v zadevi Serming za vse tri predlagala zaporne kazni: za Popoviča kar štiri leta zapora, za direktorico dve, za cenilca pa leto zaporne kazni. Za vse tri je predlagala tudi prepoved opravljanja funkcije oziroma dejavnosti.

“Nedolžni smo,” je včeraj v sodni dvorani ponovil koprski župan Boris Popovič, za katerega je državna tožilka predlagala štiri leta zapora, za Sabino Mozetič pa dve leti zapora Foto: Zdravko Primožič/Fpa
“Nedolžni smo,” je včeraj v sodni dvorani ponovil koprski župan Boris Popovič, za katerega je državna tožilka predlagala štiri leta zapora, za Sabino Mozetič pa dve leti zapora Foto: Zdravko Primožič/Fpa

KOPER > “Argumentov za obsodbo ni. Lahko pa me obsodite, če me ne marate. Najlažje me je obsoditi. Potem bodo mediji pisali, poglejte, upa si,” je dejal Boris Popovič.

Po več kot dvajsetih razpravnih dneh bo jutri popoldne dobila sodni epilog še ena izmed zgodb, zaradi katerih je koprski župan Boris Popovič sedel na zatožno klop. Sojenje se je začelo februarja lani. Po številnih pričanjih, izvedenskih in strokovnih mnenjih ter dopolnitvah izvedenskega mnenja je kazenski senat včeraj pregledal še nekaj listin in cenitev, ki jih je naročila obramba.

Odvetnik Igor Kocjančič, ki zastopa družbo Serming, je nasprotoval predlogu za odvzem protipravne premoženjske koristi, prav tako podaljšanju začasnega zavarovanja na parceli na Srminu. Povedal je, da je Serming proti državi že vložil tožbo in dodal, da to podjetje ni pridobilo nobene protipravne premoženjske koristi, ravno nasprotno. “Družba ima veliko škode in je na meji insolvenčnega postopka,” je še dodal Kocjančič.

V sodni dvorani bi rad videl Jankovića

Popovič je dopolnil svoj zagovor, pri čemer si je pomagal tudi z večjo fotografijo območja, kjer se nahaja sporna parcela v katastrski občini Bertoki, ki jo je občina podjetju Serming maja 2008 prodala za 8,4 milijona evrov. “Naredili smo strašno dober posel,” je tudi včeraj vztrajal Popovič. Prebral je tudi izjave ljubljanskega župana Zorana Jankovića, Franka Alberta iz Supernove, Igorja Merviča iz Spara, Jureta Mermala iz BTC-ja, Marina Antoloviča iz Hotelov Lifeclass in še nekaterih drugih uglednih gospodarstvenikov, ki so v glavnem potrdili njegovo obrambo. Sodišču je ponovno predlagal, da omenjene podjetnike zasliši.

Senat zavrnil dokazne predloge

A je senat po njegovi dopolnitvi zagovora zavrnil vse dokazne predloge obrambe in tožilstva ter končal dokazni postopek. Na vrsti so bile zaključne besede. Državna tožilka Janja Hvala je vztrajala pri obtožbi, ki jo je dvakrat modificirala, nazadnje v torek. Kot je znano, tožilstvo Popoviču očita, da je pri prodaji parcele (velike skoraj 80.000 kvadratnih metrov) podjetju Serming zagrešil zlorabo uradnega položaja ali pravic, direktorica občinske uprave Sabina Mozetič in cenilec Rajko Srednik pa naj bi mu pri tem pomagala.

Drugi ponudniki niso imeli možnosti

Popovič naj bi kot župan občinskemu svetu najprej predlagal, da občina s Sermingom podpiše menjalno pogodbo, s katero je Serming postal lastnik “sosednje” parcele. Nato je podpisal sklep o javnem zbiranju ponudb za sporno parcelo, ki je vseboval poseben pogoj, da ponudnik dokaže možnost gradnje na dveh sosednjih parcelah. Po prepričanju tožilstva so s tem odpadli vsi drugi ponudniki, saj naj bi to lahko dokazal le lastnik obeh sosednjih parcel - to pa je bilo podjetje Serming.

Boris Popovič: “Ne vem, zakaj bi moral biti obsojen, češ da škodim občini, za katero sem toliko naredil.”

Prav zato je tožilka prepričana, da je šlo za neposredno prodajo, kar pa je v nasprotju z zakonom o javnih financah. Skratka, po prvotni obtožbi naj bi župan Sermingu pridobil za 4,6 milijona evrov protipravne premoženjske koristi, po modificirani obtožbi pa skoraj milijon evrov več.

Cenilec Rajko Srednik naj bi namreč parcelo prenizko ocenil, in sicer 86 evrov za kvadratni meter. Po zadnji modifikaciji obtožbe pa naj Srednik parcele sploh ne bi ocenil, temveč je uporabil cenitev, ki jo je pripravil že več mesecev pred tem in jo je le časovno prilagodil.

Vloga Sabine Mozetič pa naj bi bila v tem, da je predstojnici urada za nepremičnine po elektronski pošti posredovala sklep župana o javnem zbiranju ponudb za parcelo, ki je moral vsebovati tudi omenjeno “omejevalno” določilo, čeprav naj bi vedela, da je to v nasprotju z zakonodajo.

“Sabina Mozetič je diplomirana pravnica, nepoznavanje prava škoduje,” je poudarila tožilka Hvala. Dodala je, da je občina Sermingu prodala največjo parcelo v zadnjih letih, pogodba pa je bila nezavezujoča za ponudnika in najbolj enigmatična. “Ni šlo za malomarnost, ampak za zelo skrbno načrtovano ravnanje,” je dejala. Prepričana je, da se je v tem primeru za ceno dogovarjal župan in da je bila torej ta že vnaprej določena. Srednik pa je cenitev pripravil po željah in potrebah naročnika. Tožilka se tako ni strinjala s Popovičevo trditvijo, da je bila cena za občino “fantastična” in da so naredili “odličen posel”.

Ko stroka poklekne

V zaključnih besedah je poudarila, da so vsi trije obtoženi izpolnili vse znake kaznivih dejanj, ki jim jih očita, zato je sodišču predlagala, da vse tri spozna za krive ter pri odmeri kazni upošteva tudi težo teh kaznivih dejanj. Po kazenskem zakoniku je za zlorabo uradnega položaja zagroženo od enega do osem let zapora, pomočnike pa se lahko kaznuje tudi manj strogo.

Janja Hvala: “Takšno ravnanje, ko stroka poklekne in se podredi drugim željam, pripelje v zelo žalostno stanje. To je poligon za umazane igre.”

Senatu je predlagala, da Popoviča obsodi na štiri leta zapora in mu za tri leta prepove opravljanje funkcije, za Mozetičevo je predlagala dve leti zapora in dveletno prepoved opravljanja funkcije, za Srednika pa leto zapora in dveletno prepoved opravljanja dejavnosti.

“Takšno ravnanje, ko stroka poklekne in se podredi drugim željam, pripelje v zelo žalostno stanje. To je poligon za umazane igre,” je še dodala tožilka. Hkrati je predlagala, da sodišče družbi Serming odvzame protipravno premoženjsko korist (sodišče je že maja 2011 Sermingu prepovedalo razpolagati s to parcelo).

“Nedolžnih se ne obsoja”

“Se ne bojim. Ni me šokiralo. To sem pričakoval, pričakoval sem celo višjo kazen, tudi osem let zapora. Nisem pretresen, a nedolžnih se ne obsoja,” je v zaključni besedi poudaril Popovič. Prepričan je, da dokazov za obsodbo ni. “Verjamem, da se boste odločili, kot je prav in nas oprostili,” je dejal. Povedal je še, da je kot župan ponosen na svoje delo. Tako v dopolnitvi svojega zagovora kot v zaključni besedi je orisal razmere v koprski občini zdaj in v času, ko jo je pred 12 leti prevzel. Takrat je bila občina po njegovih besedah v katastrofalnem stanju, zdaj pa naj se lahko Koper primerja z Ljubljano. Nanizal je številne naložbe, ki jih je občina naredila v njegovem času, od mestne obvoznice, šol, novega zdravstvenega in gasilskega doma ... “Res smo naredili ogromno,” je poudaril in spomnil, da je kot župan v priporu preživel skoraj mesec dni. “Če bi se bal tožilke in podobnih, ki mi ves čas mečejo polena pod noge, ne bi naredili nič. Noge bi držal na mizi ... A delal bom, dokler bom lahko,” je še dodal. Po njegovem je obtožba nesramna in da gre v tem primeru za konstrukt tožilstva.

Prepričan je, da se ga hočejo znebiti. “Ne vem, zakaj bi moral biti obsojen, češ da škodim občini, za katero sem toliko naredil,” je nadaljeval. Trdi, da argumentov za obsodbo ni in da bi moralo sodišče vse tri oprostiti. “Lahko pa me obsodite, če me ne marate. Najlažje me je obsoditi. Potem bodo mediji pisali, poglejte, upa si,” je navrgel Popovič sodnici.

Da sta nedolžna, sta zatrdila tudi Sabina Mozetič in Rajko Srednik. “Ko sem poslušala tožilko, sem dobila občutek, da je v tem primeru delovala hudodelska združba, a to ne drži,” je poudarila Mozetičeva. Prepričana je, da je v spisu dovolj razbremenilnih dokazov za njeno oprostitev. Srednik pa je dejal, da je nedolžen in da nikoli ni imel nobenih nepoštenih namenov.

Tudi zagovorniki obtoženih so predlagali oprostilne sodbe in podrobno argumentirali, zakaj je obtožba neutemeljena, nesklepčna ... Po njihovem mnenju tožilstvu ni uspelo dokazati očitkov iz obtožbe. Kdo je imel boljše argumente in dokaze, bo znano jutri.

SIJAN PRETNAR


Najbolj brano