Poostren nadzor na vožnjo pod vplivom alkohola tudi ta mesec

Preventivna akcija 0,0 šofer - trezna odločitev, ki se je začela maja, bo potekala tudi med 20. in 22. junijem. Koordinira jo ministrstvo za zdravje, namenjena pa je zmanjšanju prometnih nesreč ter drugih posledic, ki nastanejo zaradi škodljive in tvegane rabe alkohola, drog in drugih psihoaktivnih snovi.

Preventivna akcija 0,0 šofer - trezna odločitev, ki se je začela maja, bo potekala tudi med 20. in 22. junijem
Preventivna akcija 0,0 šofer - trezna odločitev, ki se je začela maja, bo potekala tudi med 20. in 22. junijem 

LJUBLJANA >Z ministrstva za zdravje so sporočili, da bodo akcijo, v kateri poleg ministrstva za zdravje sodelujejo policija, Javna agencija za varnost prometa, inšpekcijske službe, strokovne institucije in nevladne organizacije, ponovili še oktobra, novembra in decembra.

V vseh terminih akcije je predviden poostren nadzor nad vožnjo pod vplivom alkohola in prepovedjo prodaje ter ponudbe opitim osebam. Inšpektorji bodo preverjali upoštevanje prepovedi prodaje in ponudbe alkohola med delovnim časom na delovnem mestu in prepovedi opitosti na delovnem mestu, napovedane pa so tudi preventivne in promocijske aktivnosti.

Manj pijanih voznikov, ki so povzročili smrtno prometno nesrečo

Največ prometnih nesreč pod vplivom alkohola se zgodi ob koncih tedna ter v poznih nočnih in zgodnjih jutranjih urah. Najbolj težavni so pomladno-poletni meseci ter obdobje martinovanja in prednovoletni čas, posebej izpostavljene tveganju za povzročitev prometne nesreče pod vplivom alkohola pa so osebe v starosti od 24 do 34 let.

Statistika kaže, da se delež alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč na slovenskih cestah od leta 2009 dalje giblje okrog 10 odstotkov. V zadnjih trinajstih letih je bil najvišji leta 2008, ko je znašal 13 odstotkov.

“Pozitivne spremembe beležimo tudi v deležu alkoholiziranih voznikov, ki so povzročili smrtno prometno nesrečo,” so zapisali na ministrstvu in pojasnili, da je bilo najmanj takšnih nesreč leta 2011, ko je delež z več kot 30 odstotkov padel na 23 odstotkov. “To lahko pripišemo spremembam zakonodaje, pa tudi javni razpravi, ki je spremljala te spremembe in prispevala k ozaveščanju ljudi,” so pojasnili.

Leta 2012 se je delež alkoholiziranih povzročiteljev smrtnih nesreč spet povišal nad tretjino, vendar je lani padel na 30,7 odstotka. V prometu je tudi manj alkoholiziranih udeležencev, saj podatki policije kažejo, da se je od leta 2001 do 2013 ta odstotek zmanjšal z 20 na manj kot štiri odstotke, so zapisali na ministrstvu.

Alkohol v telesu ostane tudi 12 ur in več

Na ministrstvu udeležence v prometu pozivajo, da pred in med vožnjo ne uživajo alkoholih pijač, prepovedanih drog in drugih psihoaktivnih snovi ter da upoštevajo dejstvo, da alkohol v organizmu ostane tudi do dvanajst ur in več po zaužitju. Tudi pešce in kolesarje pozivajo, naj se v promet vključujejo s trezno glavo, vse pa opozarjajo na upoštevanje cestno-prometnih pravil.

“Pozivamo tudi organizatorje javnih prireditev, lastnike gostinskih lokalov ter trgovce, naj bodo pozorni pri prodaji in ponudbi alkoholnih pijač in spoštujejo določbe zakona o omejevanju porabe alkohola,” so zapisali na ministrstvu.

STA


Najbolj brano