Ponaredki hranijo kriminal

“Trgovina s prepovedanim blagom in ponarejanje vplivata na naše zdravje, gospodarstvo, ustvarjata davčne utaje, mednarodne kriminalne organizacije pa ju uporabljajo za financiranje svojih kriminalnih dejavnosti,” je včeraj poudaril predstavnik Interpola Jose Manuel Fernandez del Canto. V koprskem pristanišču so včeraj predstavili delo carine in policije pri odkrivanju prepovedanega in ponarejenega blaga.

Vse so ponaredki: od žog in kap do olja in motorne žage  Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Vse so ponaredki: od žog in kap do olja in motorne žage  Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > “Ponaredke odkrivajo tudi na centralni pošti v Ljubljani in brniškem letališču, količinsko pa zasežemo največ takega blaga v koprskem pristanišču,” je včeraj povedal pomočnik direktorja koprskega carinskega urada Nedjan Jerman. Ponarejeno blago je po mnenju carine, policije in Interpola škodljivo iz več vidikov.

Ponaredki določenega izdelka zmanjšujejo prodajo pristnega izdelka, kar pomeni, da uradni proizvajalci zaslužijo manj in s tem tudi manj prispevajo v državne proračune. Proizvajalci ponarejenih izdelkov pa ne plačujejo davkov, zato gre zaslužek izključno v njihove žepe.

Ponarejeni izdelki so pogosto tudi nevarni za zdravje ljudi; znano je namreč, da so v ceneni obutvi in oblačilih že našli zdravju škodljive snovi. Nakup ponaredkov je včasih tudi izredno nevaren.

“Sodeloval sem že na delavnici v tujini, kjer so imeli opravka s ponarejenimi rezervnimi deli za avte znamke ferrari in mercedes. Po videzu so bili enaki originalom, podroben pregled pa je pokazal, da je šlo za tvegane rezervne dele. Opravka smo imeli že tudi s ponarejenimi pesticidi. Bili so namenjeni na Madžarsko, kasneje naj bi končali v Ukrajini in Moldaviji, od koder bi se prek hrane verjetno vrnili na evropski trg,” je pojasnil Jerman.

Slovenska carina je lani odkrila 200.000 ponarejenih primerkov, med katerimi prevladujejo športna oblačila, vžigalniki, očala, ure … Jerman je opozoril še na ponaredke zdravil, ki s hitro pošto najpogosteje prihajajo iz Indije. V zadnjih štirih letih so odkrili tudi več kot 20 ton prehrambenih izdelkov iz Kitajske, ki so jih uničili. “Vsega seveda ne moremo preveriti, ampak pregledamo le dva odstotka blaga,” je še povedal.

Tomaž Peršolja iz sektorja kriminalistične policije GPU je dodal, da so v koprskem pristanišču v zadnjih letih odkrili nekaj večjih pošiljk droge. “Kokain je bil skrit v lepilu za ploščice, pa v hidravličnem olju stiskalnice. Predstavljajte si, kako težko je bilo to odkriti, vendar nam je uspelo. Ponarejeni tobačni izdelki, znane blagovne znamke, vse to prinaša velike izgube v državnih proračunih,” je dodal Peršolja.

Vir zaslužka kriminalu

Kako zanimivo je širše območje Kopra za kriminalne združbe, dokazuje podatek, da so od 483 primerov organiziranega kriminala lani na koprski policijski upravi obravnavali kar 197 primerov, skoraj polovico vseh.

“Trgovina s prepovedanim blagom in ponarejanje imata v številnih državah nizko prepoznavnost, ker ljudje menijo, da nista povezani z organiziranim kriminalom. Vendar ta dejanja niso izolirana. Obstajajo jasni dokazi o vpletenosti kriminalnih mrež v te posle,” je povedal predstavnik Interpola JoseManuel Fernandez del Canto. Interpol je namreč včeraj v Kopru, Parizu (Francija), Džakarti (Indonezija), Dar-es-Salaamu (Tanzanija) in Bogoti (Kolumbija) začel svetovno kampanjo o nevarnostih organiziranega kriminala in njegovega vpliva na naše vsakdanje življenje.

Ponarejajo vse

Kampanja z naslovom Preprečimo kriminal (Turn back crime) naj bi osveščala vse ravni družbe, kako lahko ljudje spremenijo svoje obnašanje in pomagajo policiji v boju proti kriminalu. “Če kupite ponarejen telefon ali torbo, ste morda res sklenili poceni kupčijo, vendar pa tako financirate organiziran kriminal ali morda celo škodujete svojemu zdravju,” je poudaril. Kriminalne združbe ponarejajo vse, samo da s tem zaslužijo: od luksuznih predmetov, telefonov, igrač, elektronike, napitkov, hrane in kozmetike do kmetijskega orodja.

V okviru predstavitve aktivnosti slovenske policije in carine so cariniki včeraj prikazali pregledovanje tovora zabojnika z velikim rentgenom, nemška kratkodlaka ptičarka Kora (v službi carine) je v odbijaču kombija odkrila zavojček tobaka, mešanček Spidi (v službi policije) pa v podnožju zabojnika zavojček marihuane.

DANIJEL CEK


Najbolj brano