Policija za varno planinarjenje tudi z opozorilnimi plakati

Hoja v gore poleg dobre volje, opremljenosti in ustreznega načrtovanja ture zahteva poznavanje pravil gorništva. Gorenjski policisti so zato na izhodiščna mesta za odhod v gore začeli nameščati opozorilne plakate, s katerimi obiskovalce opozarjajo na nevarnosti, s katerimi se lahko srečajo v gorskem svetu, so sporočili s Policijske uprave Kranj.

Policisti svetujejo previdnost pri hoji v gore.  Foto: Miljko Lesjak
Policisti svetujejo previdnost pri hoji v gore.  Foto: Miljko Lesjak

Velik del Slovenije je hribovit, športne in turistične aktivnosti v gorah pa so gorski svet približale širšim množicam. Tudi planinstvo je med Slovenci vedno bolj priljubljeno, saj je po eni strani povezano z rekreacijo, sprostitvijo in naravo, po drugi strani pa je dostopno vsakemu posamezniku, so zapisali na Policijski upravi (PU) Kranj.

Kot opozarjajo, pa z vse številčnejšim obiskom gora pogosteje prihaja do nesreč. Te so največkrat posledica slabe psihofizične pripravljenosti, podcenjevanja zahtevnosti poti, neustrezne opremljenosti, neodgovornega ali napačnega ravnanja ali pa zgolj premajhne izkušenosti. "Zato se moramo vprašati, kako varno združiti šport, zabavo in doživljanje narave, da bi varno prišli do cilja in potem še nazaj," pišejo kranjski policisti.

Hoja v gore namreč poleg dobre volje, dobre opremljenosti in ustreznega načrtovanja ture, zahteva tudi poznavanje osnovnih pravil gorništva, torej poznavanja samega sebe, lastnih zmožnosti in tehnik gibanja v gorskem svetu ali njeni okolici. Pomembno je tudi zavedanje, da možnosti nesreče kljub pazljivosti včasih ni mogoče izključiti. "Podcenjevalen odnos do gora je nevaren," opozarjajo na PU Kranj.

Na opozorilnih plakatih, ki so jih gorenjski policisti v teh dneh začeli nameščati na izhodiščna mesta za odhod v gore, policisti pohodnike zlasti pozivajo, naj pri izbiri poti upoštevajo telesno in duševno pripravljenost, vremenske razmere ter zahtevnost in dolžino planinske poti. Svetujejo pa jim tudi, naj pohodniki pot načrtujejo in naj se zanjo primerno opremijo.

"Med opremo sodi visoka planinska obutev, nahrbtnik s toplimi oblačili in z rezervnim perilom, vetrovka in vetrne hlače, kapa in rokavice ter zaščitna sončna očala. S seboj je treba imeti tudi brezalkoholne napitke, komplet prve pomoči, baterijsko svetilko in vžigalice, alpinistično čelado in nepogrešljiv mobilni telefon," naštevajo na policiji.

V gorskem svetu so marsikje razmere še zimske, zato pomembno pravilno gibanje, priporočljiva pa je tudi uporaba derez in cepina. V določenih predelih bo sneg namreč obležal še vse do poletja, kar lahko za pohodnike predstavlja dodatno nevarnost.

Aktivnosti policije za zagotavljanje varnosti v gorah se bodo letos sicer še nadaljevale. Načrtovane so tudi preventivne aktivnosti na terenu, v katerih bodo policisti pohodnikom svetovali o varnem gibanju v gorskem svetu. Pozorni pa bodo tudi na odnos pohodnikov do okolja ter do zavarovanih rastlinskih in živalskih vrst.

Pohodnikom policija želi srečno pot in varno vrnitev v dolino. Če pa slučajno pride do nesreče ali če potrebujejo pomoč, pa naj se obrnejo na Center za obveščanje na telefonsko številko 112 oz. na policijo na telefonsko številko 113, so še zapisali na PU Kranj.

STA


Najbolj brano