Pirotehnika oprostili

“To ste počeli z vednostjo vseh, tudi nadrejenih, in v prepričanju, da delate zakonito,” je sodnica Meri Mikac pojasnila enega od dveh razlogov, zakaj je postojnskega pirotehnika Igorja Vadnjala oprostila obtožbe, da je trgoval z orožjem, ko je pred štirimi leti za vajo postojnskim gasilcem izročil dva topovska udara.

Kriminalisti so med preiskavo kraje orožja v Povhovi jami po naključju izvedeli, da je Vadnjal dal dva topovska udara gasilcem in ga ovadili Foto: STA
Kriminalisti so med preiskavo kraje orožja v Povhovi jami po naključju izvedeli, da je Vadnjal dal dva topovska udara gasilcem in ga ovadili Foto: STA

KOPER > “Dejstvo je, da so vse priče, med njimi tudi vaši nadrejeni, potrdili, da se je tako delalo od vedno,” je pojasnila svojo odločitev koprska okrožna sodnica Meri Mikac, potem ko je oprostila obtožbe postojnskega pirotehnika Igorja Vadnjala. Tega je tožilstvo preganjalo zaradi nezakonitega prometa z orožjem zgolj zato, ker je leta 2009 postojnskim gasilcem izročil dva topovska udara, ki so ju gasilci potrebovali za gasilsko vajo na Počku.

Po mnenju sodnice je šlo za dejanje, storjeno v dejanski zmoti. Oprostila pa ga je iz še enega razloga, ki temelji predvsem na zdravi pameti. Čeprav so vse priče, dva izvedenca, obtoženi in njegovi nadrejeni na dveh obravnavah zatrjevali, da topovski udar M81 ni nič drugega kot malo močnejša petarda, je tožilstvo vztrajalo pri obtožbi, da je Vadnjal nezakonito posredoval civilistom prepovedano vojaško orožje. Topovski udar je uradno namreč res uvrščen med vojaško orožje.

“Če upoštevamo mnenje prič in izvedencev, da topovski udar ni močnejši od petarde, smo spet pri dilemi, koliko je topovski udar sploh nevaren za okolico in družbo,” je pojasnila sodnica in Vadnjala oprostila obtožbe ter odločila, da bo stroške sojenja plačala država iz proračuna.

Malomaren pirotehnik je mrtev pirotehnik

Sicer pa je tožilstvo pred odločitvijo sodnice za Vadnjala predlagalo najmanj-šo možno kazen, šest mesecev pogojne kazni z letom dni preizkusne dobe, odvetnik Franc Rojko pa je sodnici predlagal, naj ga oprosti. “Ko sem začel kariero pirotehnika, si nisem nikoli mislil, da me bo kaj takega kdaj doletelo. Bil sem vesten in marljiv. Če bi delal malomarno, me danes ne bi bilo tukaj,” je Vadnjal povedal v sklepni besedi.

Na zadnji obravnavi je pričal tudi izvedenec za orožje Franc Sablič, ki je dejansko potrdil, da je topovski udar M81 razvrščen v kategorijo vojaškega orožja, vendar je obenem poudaril, da udar ni smrtno nevaren. Na Rojkovo vprašanje, zakaj je topovski udar, ki je vadbeno sredstvo in ne orožje, razvrščen med orožje, je pojasnil, da gre za temeljno delitev med šolskimi sredstvi, ki ne vsebujejo eksploziva in tistimi, ki ga. Plastična imitacija protitankovske mine tako ni orožje, topovski udar M81, ki ima 65 gramov smodnika, pa je.

Izvedenec se je čudil

Franc Sablič je še dodal, da topovske udare uporabljajo tudi pri šolanju službenih psov. “Pa v upravi za zaščito in reševanje?” je zanimalo Rojka. “Ja, to sem videl v spisu,” je odgovoril. “Pa razen primera v spisu, so jih uporabljali gasilci,” je nadaljeval Rojko. “Jaz sem izvedenec predvsem v primerih, ko sodišča obravnavajo kazniva dejanja. V svoji 30-letni karieri takšnega primera nisem obravnaval. Če so topovske udare uporabljali gasilci, ni tega nihče obravnaval kot kaznivo dejanje. In če so jih res uporabljali, to ni bilo nič narobe,” je sklenil.

Odgovor, zakaj so se postojnski kriminalisti lotili Vadnjala zaradi takega dejanja, pa se skriva v vlomu v skladišče orožja in streliva na poligonu Povhova jama pri Neverkah. Vadnjal je bil takrat skrbnik orožja in eksploziva, ki so ga v skladišču hranili pred uničenjem. Ko je kriminalna druščina iz skladišča odnesla veliko kosov orožja, bomb in tromblonov, je postal Vadnjal žrtveni kozel.

Premišljena zarota?

Očitali so mu malomarno skrb za orožje in strelivo, ga celo odpustili, vendar je na sodišču uspel dokazati, da ni storil ničesar narobe. Ko se je prah okrog vloma že polegel, so ga morali v upravi za zaščito in reševanje spet zaposliti. Danes je operativec v postojnskem regijskem centru.

In ko so postojnski kriminalisti raziskovali krajo, so po naključju izvedeli, da je Vadnjal dal dva topovska udara takratnemu poveljniku postojnske gasilske zveze Darku Muhiču. Kriminalistom je ob tem odkritju šlo na roko tudi anonimno pismo, ki so ga nekaj mesecev pred krajo orožja prejeli na upravi za zaščito in reševanje. V pismu je anonimnež zapisal, da Vadnjal prodaja strelivo in eksploziv, ki ga hranijo na poligonu Povhova jama. Vadnjal sumi, da so pismo napisali prav mladeniči, ki so vlomili v skladišče in ukradli orožje, da bi policijo speljali na napačno sled.

DANIJEL CEK


Najbolj brano