“Pirati” prežijo na žrtve

Brez 4000 evrov, dokumentov, telefonov in hišnih ključev sta včeraj ponoči ostala srbska državljana, ki ju je na bencinskem servisu na Ravbarkomandi neznanec s pretvezo, da imata prazno pnevmatiko, izvabil iz avta. V tem tednu to ni bil edini primer na primorski avtocesti. Da je problematika resna, opozarjajo tudi na generalni policijski upravi.

Aleš Kegljevič Foto: STA
Aleš Kegljevič Foto: STA

LJUBLJANA>“Na počivališčih na različne načine zavajajo oškodovance, v trenutku, ko pritegnejo njihovo pozornost, pa sostorilci iz vozila odtujijo vrednejše predmete, kot so torbice, telefoni, denarnice ...” je na včerajšnji novinarski konferenci generalne policijske uprave opozoril Aleš Kegljevič iz uprave kriminalistične policije.

Policija svetuje voznikom in potnikom, naj med postanki na avtocestnih počivališčih in bencinskih servisih ves čas nadzirajo svoje vozilo in ga zaklepajo tudi, če se oddaljijo le za krajši čas. Vrednejših predmetov naj ne puščajo na vidnih mestih. Pozorni naj bodo tudi v tujini, če pa kljub vsemu postanejo žrtve tatov, naj o tem obvestijo policijo in posredujejo čim več podatkov. Če v tujini ostanejo brez dokumentov in denarja, naj se za pomoč obrnejo na slovensko diplomatsko predstavništvo.

S tovrstno problematiko se slovenska policija sooča že nekaj let, zlasti od vstopa Slovenije v schengenski prostor. “Storilci pogosto na bencinskih servisih ali počivališčih poškodujejo pnevmatike, se kasneje po avtocesti pripeljejo za vozniki in ponudijo pomoč, medtem pa jih okradejo. Znani so tudi primeri, ko neznanci v nočnih urah poskušajo na počivališčih iz vozil izvabiti oškodovance, ki počivajo v svojih vozilih, seveda pod pretvezo, da je nekaj narobe z vozilom,” je dodal Kegljevič.

Tovrstnih kaznivih dejanj se storilci lotevajo v skupinah, vloge posameznikov so razdeljene. Eden poskuša zamotiti oškodovanca, drugi ga okrade, nato pa se z vozilom pojavi tretji in odpeljejo se naprej. S kaznivimi dejanji nadaljujejo na drugi točki. Storilci so, kot pravi Kegljevič, tako slovenski kot tuji državljani, prav tako oškodovanci. Zlasti v času, ko je tranzit skozi Slovenijo večji, so bolj na udaru tujci. “Tovrstna problematika se je k nam preselila iz tujine, kjer je še bolj pereča in kjer se že dolgo soočajo s takšnimi kaznivimi dejanji. Zato preventivni nasveti ne veljajo le za Slovenijo, ampak tudi za druge evropske države,” opozarja Kegljevič. Ob tem voznikom odsvetuje ustavljanje med vožnjo na avtocesti, že zaradi lastne varnosti.

Na udaru tatov niso le vozniki avtomobilov, pač pa tudi tovornjakov. V četrtek sta neznanca na enem od počivališč izvabila iz tovornjaka romunskega voznika, ki je počival. Naplahtala sta ga, da je nekaj narobe z vozilom. Ko je izstopil iz tovornjaka, mu je eden od neznancev ukradel dokumente in 1300 evrov. “S tem mu je onemogočil nadaljnjo pot in mu povzročil kup nevšečnosti,” je dejal Kegljevič.

Lani so slovenski policisti na avtocestah obravnavali 256 kaznivih dejanj, samo na bencinskih servisih ob avtocestah 128. Policistom uspe preiskati približno petino tovrstnih dejanj, od 20 do 22 odstotkov. Za storilce je zanimiv celoten slovenski avtocestni križ. Obravnavali so že primere, ko so iste skupine najprej kradle na italijanskem ozemlju, čez nekaj ur pa že v Sloveniji. Prestregli so jih na murskosoboškem območju, ko so se že pomikale proti Madžarski.

SILVA KRIŽMAN


Najbolj brano