Petarde ne morejo biti nagrada za pridnost

Policisti koprske policijske uprave so zaradi kršitev, povezanih s pirotehničnimi izdelki, tako lani kot predlani obravnavali več otrok. O njihovem početju so obvestili tako starše kot centre za socialno delo, v obeh letih so obravnavali po štiri kršitve otrok. Na srečo hujših poškodb v zadnjih letih ni bilo, se je pa pred kratkim pri pokanju petard v Pivki po obrazu opekel 15-letnik.

Policisti vsako leto zasežejo več prepovedanih petard Foto: Pu Maribor
Policisti vsako leto zasežejo več prepovedanih petard Foto: Pu Maribor

PRIMORSKA > “Zavedati se moramo, da je neprimerna uporaba pirotehničnih izdelkov skupni problem naše družbe, zato prosimo vse, predvsem pa starše, skrbnike, učitelje, vzgojitelje in druge, da z opozarjanjem na nevarnost in možne posledice takšnega početja ter s svojim zgledom pripomorejo k preprečevanju in zmanjševanju posledic uporabe pirotehnike,” poziva Franc Filipič, policijski inšpektor s koprske policijske uprave. “Ali so oslepitve, opečeni prsti, prestrašeni sosedje in živali ter materialna škoda res vredni poka petarde,” se še sprašuje.

Do policistov so prišli tudi namigi, da nekateri starši svojim otrokom kot nagrado za to, da so bili pridni v šoli ali da so dobili dobre ocene, kupujejo petarde. “To je nesprejemljivo,” poudarja policijski inšpektor in dodaja, da bi bilo v teh časih pametneje denar nameniti za kaj drugega.

Čeprav je uporaba pirotehničnih izdelkov prepovedana do 26. decembra, pa so policisti tudi letos že pred tem prejeli obvestila o pokanju. Filipič pojasnjuje, da gre bolj za posamične klice in da v primerjavi s prejšnjimi leti opažajo, da je tega vseeno manj. Poleg omenjene poškodbe 15-letnika v Pivki so obravnavali tudi kaznivo dejanje poškodovanja tuje stvari (povzročeno s pirotehniko). Med eno od hišnih preiskav v Istri (sicer povezano z drugim kaznivim dejanjem) pa so zasegli 800 petard, katerih posest in prodaja je prepovedana. Šlo je za petarde četrte kategorije black thunder, v katerih je po 60 gramov eksploziva, temu pa je primerna tudi nevarnost njihove uporabe.

Lani so na območju koprske policijske uprave zasegli 1510 petard, leto prej pa 2590. Tako lani kot predlani so se ukvarjali tudi s kršitvami, ki so jih zagrešili mladoletniki in otroci (skupaj so obravnavali 16 mladoletnikov in osem kršitev otrok). Objestneži so lani poškodovali parkomat, telefonsko govorilnico, steklo na zgradbi, elektro omarico, smetnjak, celo avtobus.

Policisti ob tem opozarjajo, da je prodaja ognjemetnih izdelkov dovoljena šele od 19. decembra, uporaba pa po 26. decembru. Prepovedana je uporaba pirotehničnih izdelkov v strnjenih nasiljih, zgradbah in vseh zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v vozilih javnega prometa in na javnih shodih oziroma prireditvah. Globa za prekrške znaša od 400 do 1200 evrov. SP


Najbolj brano