Patria ni bila zadovoljna s Cekutinim delom

Patria sodelovanja s slikarjem Juretom Cekuto nikoli ni skrivala, je danes v nadaljevanju sojenja v zadevi Patria II pojasnil nekdanji zastopnik Patrie za Slovenijo Reijo Niittynen.

Patria sodelovanja s slikarjem Juretom Cekuto nikoli ni skrivala, je danes v nadaljevanju sojenja v zadevi Patria II pojasnil nekdanji zastopnik Patrie za Slovenijo Reijo Niittynen
Patria sodelovanja s slikarjem Juretom Cekuto nikoli ni skrivala, je danes v nadaljevanju sojenja v zadevi Patria II pojasnil nekdanji zastopnik Patrie za Slovenijo Reijo Niittynen 

LJUBLJANA > Potrebovali so namreč "lokalnega človeka", je dejal, nekoga, ki bi lahko sledil situaciji in jim posredoval podatke z ministrstva za obrambo.

Cekutina naloga je bila tudi promocija Patrie

Ena od nalog Cekute je bila po Niitynenovih besedah promocija Patrie na ministrstvu za obrambo, tudi posredovanje podatkov o tehničnih lastnostih Patriinih vozil. "Hoteli smo, da so na ministrstvu seznanjeni s prednostmi Patrie," je dejal Niitynen na zaslišanju prek videokonference. Vendar pa priča ne ve, ali je Cekuta to dejansko tudi storil.

S Patrio je Cekuta zaslužil 460.875 evrov

Je pa Cekuta od Patrie in Riedlove družbe RHG v več obrokih dobil 460.875 evrov. To so mu izplačali, kot je povedal Niitynen, "za delo, ki ga je začel že v času Paulija Rumbina, imel je stike z ministrstvom za obrambo, organiziral je delegacije na Finsko". Zato je po njegovem mnenju očitno, da je Cekuta v tem obdobju opravil neko delo.

Z njegovim delom niso bili zadovoljni

Kljub temu z delom Cekute niso bili najbolj zadovoljni, sklepali so namreč, da jim je posredoval podatke, ki so bili javni. Iste podatke so namreč dobili tudi od drugih, je Niitynen danes povedal okrožni sodnici Dejani Fekonja. Poleg tega jim je posredoval nekatere napačne informacije, je nadaljeval. Povedal je, da jim je denimo posredoval napačen datum objave razpisa za nakup osemkolesnikov. Prav tako se veliko sestankov, ki jih je Cekuta napovedoval, ni zgodilo, je dodala priča.

Na sodničino vprašanje Niitynenu, ali je bil sam navzoč na obisku delegacije ministrstva za obrambo pri Patrii leta 2005, je odgovoril, da se za leto 2005 ne spomni. Se pa spomni, da je bila delegacija obrambnega ministrstva na Patrii maja 2004, a takrat ni bil prisoten.

Za Petra Zupana je verjetno prvič slišal na sestanku, ki je 28. oktobra 2004 potekal na Dunaju in na katerem sta bila tudi Cekuta in Riedl. Je pa Zupanovo ime, kot je poudaril danes, že videl na dokumentih iz časa Rumbina, ki je bil za projekt v Sloveniji zadolžen pred njim.

"Riedlove lastne ideje"

Patriin posrednik Hans Wolfgang Riedl je v enem sporočilu zapisal, da je pomembno, da Zupan v službi ostane nadaljnjih pet mesecev, saj je bil Zupan tik pred upokojitvijo. Niitynen ne ve, zakaj je Riedl to napisal. A tudi znotraj Patrie so zapisali, da bodo s Cekuto sodelovali, dokler bo prisoten "general Z", kakor so označevali Zupana. "To je napisal Riedl, to je njegov pogled na situacijo," je nadaljevala današnja priča.

"Riedlove lastne ideje" so po Niitynenovih besedah tudi zapisi o tem, da naj bi se na sestanku pri nekdanjem prvem možu HSE Jožetu Zagožnu dogovorili, da bo brigadir Tone Krkovič v zameno za podporo Patrii Zupanu uredil napredovanje. O Zupanu se pri Zagožnu namreč niso pogovarjali, je danes zatrdil Niitynen. Potrdil pa je, da se je kratica "WW" v njihovi korespondenci uporabljala za poslovneža Walterja Wolfa, kratica "dr Z" pa za Zagožna.

Na sodišču z zaslišanjem Niitynena še niso končali, nadaljevali bodo 17. marca. Že v ponedeljek pa bo na vrsti zaslišanje Rumbina.

STA


Najbolj brano