Pasovi pod drobnogledom

V tem tednu po vsej Sloveniji poteka evropsko usklajen nadzor nad uporabo varnostnih pasov. Na novogoriški policijski upravi opozarjajo, da je bila uporaba varnostnih pasov pri voznikih, udeleženih v prometnih nesrečah v prvih dveh mesecih letošnjega leta, manjša kot lani.

Policisti v tem tednu poostreno nadzirajo uporabo varnostnih pasov Foto: Tomaz Primozic/Fpa
Policisti v tem tednu poostreno nadzirajo uporabo varnostnih pasov Foto: Tomaz Primozic/Fpa

PRIMORSKA> Januarja in februarja letos je bilo le 75,63 odstotka voznikov, ki so bili na območju novogoriške policijske uprave vpleteni v nesreče, pripetih. V enakem času lani je bil ta delež večji, 83,11 odstotka. Pri sopotnikih, udeleženih v prometnih nesrečah, je bil delež še nižji, 73,3 odstotka, kljub temu pa za dobrih deset odstotkov višji kot lani.

Policisti na območju novogoriške PU bodo v tem tednu, tako kot drugod po državi, izvajali evropsko usklajen nadzor nad uporabo varnostnih pasov pri voznikih in sopotnikih. Po ugotovitvah policije najnižjo uporabo varnostnih pasov še vedno ugotavljajo v mestnih središčih, saj ljudje pogosto zmotno mislijo, da varnostni pas pri nižjih hitrostih ni pomemben.

Vendar pa lahko odrasel človek z močjo rok in nog zadrži težo telesa le do hitrosti sedem kilometrov na uro. Ob trku s hitrostjo 50 kilometrov na uro pa deluje na telo enaka sila, kot če bi človek padel deset metrov globoko. Pri višjih hitrostih ta sila skokovito narašča. Mednarodne izkušnje potrjujejo, da uporaba varnostnih pasov v primeru prometnih nesreč zmanjša število smrtnih žrtev in hudo poškodovanih udeležencev kar za 40 odstotkov. Pa tudi kazen, 120 evrov, ki doleti nepripete voznike in sopotnike, ni zanemarljiva. Sicer pa bodo policisti v času trajanja akcije nadzirali tudi uporabo naprav ali opreme, ki zmanjšuje voznikovo slušno zaznavanje ali vpliva na zmožnost obvladovanja vozila.

SK


Najbolj brano