Padlo je 57 prašičev

Pred dobrim tednom je 132 lovcev lovske družine Dekani in njihovih gostov na skupnem lovu od Plavij do Gabrovice uspelo upleniti kar 57 divjih prašičev. Po mnenju vodje lova Mirana Kocjančiča so se “domačim” prašičem nekaj dni prej pridružili še tisti iznad Kraškega roba.

Lovci ocenjujejo, da bi moralo biti po takem odstrelu škode zaradi prašičev prihodnje leto manj
Lovci ocenjujejo, da bi moralo biti po takem odstrelu škode zaradi prašičev prihodnje leto manj 

DEKANI> Skupno 132 lovcev dekanske družine in njihovih gostov se je pred dobrim tednom dni odpravilo na tradicionalni prednovoletni skupni lov. Začeli so na meji z Italijo pri Plavjah in od tam poganjali divjad proti severovzhodu. Lov so končali pri Gabrovici na meji z območjem lovske družine Rižana.

“Območje smo dejansko obkolili, kajti samo na ta način lahko na tako velikem terenu uspešno izvedemo skupni lov,” pojasnjuje gospodar LD Dekani in vodja lova Miran Kocjančič. Približno 30 lovcev je divjad poganjalo, približno sto pa se jih je pripravilo za strel.

Že po strelih sodeč, je bilo jasno, da bo lov več kot uspešen, ko pa so na koncu sešteli ulov, so bili še sami presenečeni. Na celotnem območju je padlo kar 57 divjih prašičev. Približno tretjina jih je bila starejših od dveh let, dve tretjini pa mlajših.

Prebrisani merjasci

Najtežja je bila 90-kilogramska svinja, sicer pa med plenom ni bilo nobenega trofejnega merjasca. “V taki skupini je moralo biti tudi nekaj velikih merjascev, vendar so se očitno potuhnili,” pojasnjuje starešina LD Dekani Marino Terčič.

Na vprašanje, ali ni število ustreljenih prašičev previsoko, sogovornika odgovarjata, da je divjih prašičev pri nas že toliko, da je kmetijsko ministrstvo izdalo odločbo, po kateri je dovoljeno streljati vse kategorije prašičev. Včasih namreč niso smeli streljati vodečih svinj. “Divji prašiči polegajo mladiče dvakrat letno, običajno jih ima vsaka svinja v povprečju pet. Danes celo opažamo, da so breje že komaj leto dni stare svinje, česar včasih ni bilo,” pravi Kocjančič.

Tudi o tem, zakaj je bilo na tem območju toliko prašičev, imajo lovci svojo razlago. Kocjančič domneva, da je najmanj tretjina prašičev nekaj dni pred lovom začutila, da se nad Kraškim robom bliža mraz s snegom in se umaknila niže.

Lovci - regulatorji

Sicer pa dekanski lovci nekaj zadnjih let uplenijo približno sto prašičev na leto. “Njihova populacija se je tako povečala, da če ne bi bilo lovcev, bi bili že povsod. Tako, kot se dogaja v sosednji Italiji,” dodaja Terčič. Divji prašič namreč v naših gozdovih nima naravnega sovražnika, zato je človek njegov edini sovražnik.

Na vprašanje, koliko so “naši” divji prašiči že križani z marimani (neavtohtonimi divji prašiči), ki so se na italijanski strani iz obor razširili v naravo, Kocjančič pravi, da je težko ugotavljati, ker sta se vrsti že precej pomešali. Sicer pa je lovska družina Dekani zaradi škode, ki so jo povzročili divji prašiči, kmetom letos izplačala približno 4000 evrov. “Zato smo tudi organizirali tako velik lov, da bi zmanjšali število prašičev in škodo, ki jo povzročajo,” je sklenil Kocjančič.

DC


Najbolj brano