Označba za diktatorja ni bila razžalitev

Višje sodišče v Kopru je razveljavilo obsodilno sodbo za nekdanjo podpredsednico koprske SD Tatjano Magdalenič, ki je bila spoznana za krivo žaljive obdolžitve, ker je leta 2011 takratnega predsednika koprske SD Sebastjana Kokla v elektronskem sporočilu članom predsedstva SD označila za diktatorja. Višje sodišče zdaj ugotavlja, da to ni bilo kaznivo dejanje.

Višji sodniki so razsodili, da nekdanja podpredsednica koprske SD ni razžalila Sebastjana Kokla Foto: Tomaz Primozic/Fpa
Višji sodniki so razsodili, da nekdanja podpredsednica koprske SD ni razžalila Sebastjana Kokla Foto: Tomaz Primozic/Fpa

KOPER >Ves čas sem trdila, da ga z omenjenim elektronskim sporočilom nisem hotela žaljivo obdolžiti ali razžaliti, ampak samo opozoriti na njegovo nedopustno obnašanje. Vztrajala sem, naj se razmere v stranki uredijo in da stranke ne more samovoljno voditi,” pravi Tatjana Magdalenič. Zadovoljna je, da je višje sodišče po pritožbi in preučitvi vseh dokazov obsodilno sodbo spremenilo v oprostilno. “Izrečena sodba višjega sodišča zame potrjuje svobodo izražanja kot osnovni temelj demokracije,” je še dejala.

Magdaleničeva je v elektronskem sporočilu, ki ga je julija 2011 poslala takratnemu predsedniku Sebastjanu Koklu, glavnemu tajniku stranke SD Urošu Jauševcu in članom predsedstva koprske SD, zapisala: “Moja glava je dovolj ohlajena, saj je vrelišče dosegla zdavnaj, ko sem vas in tebe predsednik opozarjala na nekatere stvari, vendar si v svoji znani drži diktatorja upošteval samo sebe in ne mene in drugega podpredsednika, ter druge člane predsedstva, ki niso bili enako misleči kot ti.”

To je bila kritika Koklovega delovanja ...

Višje sodišče je presodilo, da omenjene besedne zveze ne predstavljajo kaznivega dejanja žaljive obdolžitve niti razžalitve, saj je Magdaleničeva te besede zapisala pri izražanju svoje politične dejavnosti, kot kritiko Koklovega delovanja, ki je bil zaradi svoje funkcije kritikam bolj izpostavljen. “Soočanje nasprotujočih si in različno motiviranih pogledov prispeva k bolj učinkovitemu in bolj zanesljivemu procesu odločanja. Z udeležbo v tem procesu je ljudem dana možnost, da prispevajo k odločitvam, ki jih zadevajo, hkrati pa odprtost in preglednost delovanja zmanjšuje možnost zlorab,” so zapisali višji sodniki in dodali, da mora biti pravica posameznika, ki izraža svoja mnenja, v načelu varovana, če želimo, da je razprava res svobodna.

... in ne z namenom zaničevanja

Pojasnili so tudi, da je iz opisa kaznivega dejanja očitno, da Magdaleničeva omenjenih besed, ki so objektivno žaljive, ni napisala z namenom zaničevanja ali osebne diskvalifikacije, temveč zato, da naslovnike opozori na samovoljno vodenje stranke s strani takratnega predsednika Kokla.

Magdaleničeva v koprski stranki SD ni več politično aktivna. Postala je predsednika delavske zveze v Kopru. Z mesta predsednika SD pa je 2012 odstopil tudi Kokl, potem ko so pri njem na sedežu ŠOUP, ki jo vodi, kriminalisti opravili hišno preiskavo.

Zaradi zlorabe položaja bi se sredi maja moralo na koprskem sodišču začeti sojenje, vendar je bilo prestavljeno.

TATJANA TANACKOVIČ


Najbolj brano