Osumljeni Brane Gorše sinoči k preiskovalnemu sodniku

Po odmevnih sredinih preiskavah na več naslovih v Ljubljani in okolici so koprski kriminalisti včeraj k dežurnemu preiskovalnemu sodniku pripeljali nekdanjega stečajnega upravitelja propadlega Hidra Braneta Goršeta in Stajko Skrbinšek iz Domžal, eno od osumljenih v celotni navezi. Zanju je sodnik odredil sodno pridržanje.

KOPER, LJUBLJANA> Vse bolj znani pa so obrisi dobro premišljenega načrta, po katerem je denar namesto pri stečajnih upnikih Hidra, končal na nekaterih drugih računih. Tako naj bi poniknilo več kot dva milijona evrov.

Brane Gorše je stečajni upravitelj Hidra postal aprila 2005, pred tem je postopek vodila Majda Šantelj. V končnem poročilu je Gorše zapisal, da je bila julija 2010 izvedena končna razdelitev stečajne mase. Opozoril je, da se je stečajni postopek podaljšal tudi zaradi ugotovitve, da Hidro razpolaga z dodatno stečajno maso in zaradi prodaje Hidra kot pravne osebe. Poudaril je, da so se nekateri postopki hitreje zaključevali, ker je vse sodne postopke vodil sam. Sodišču je prikazal, da so bili vsi upniki poplačani v celoti. V stečajnem postopku je bila unovčena stečajna masa v višini 5,5 milijona evrov, je še zapisal Gorše.

Da je nekaj hudo narobe, je postalo jasno, ko je komisija za preprečevanje korupcije 2010 dobila kazensko ovadbo banjaluškega podjetja NB Nekretnine. Podjetje je na dražbi kupilo družbo Hidro in nekatere nepremičnine. NB Nekretnine so marca 2008 postale 100-odstotni lastnik Hidra. Neprijetno presenečenje pa jih je čakalo, ko so hoteli nepremičnine vpisati v zemljiško knjigo. Gorše jim je prodal parcele na območju koprskega pristanišča (na njih naj bi zrasel tretji luški pomol), a je imel te parcele Hidro le v uporabi, saj naj bi šlo za javno dobro. Banjaluško podjetje je za Hidro plačalo več kot štiri milijone evrov. Ko so ugotovili, da so bili opeharjeni, so vložili tožbo za 2,5 milijona evrov. Zadeva je še vedno na sodišču.

Nekaterim upnikom le drobtinice

Ko so kriminalisti začeli preiskovati sume, zajete v kazenski ovadbi, ki so jo dobili od komisije za preprečevanje korupcije in naredili analizo denarnih tokov, je slika o domnevnih zlorabah, ki so se dogajale pri stečaju Hidra, začela postajati vse bolj jasna. Tako so med drugim ugotovili, da je z Branetom Goršetom povezana družba (šlo naj bi za družbo Ofis, ki jo najdemo tudi na seznamu poplačanih upnikov Hidra) približno 20 upnikom ponujala odkup terjatev, a po zelo nizkih cenah, češ da bi v nasprotnem primeru lahko ostali še brez tega.

Tako naj bi za te terjatve dobili le približno 300.000 evrov, čeprav naj bi bile vredne več kot dva milijona evrov.

Sledili sumljivim potem denarja

Koprska stečajna sodnica Nadja Škrjanec Milotič je Branetu Goršetu odmerila 119.317 evrov nagrade, s pripadajočim DDV-jem. V obrazložitvi je zapisala, da je sodišče pri odmeri upoštevalo višino razdelitvene mase za poplačilo upnikov (5,2 milijona evrov) ter veliko število prijavljenih terjatev (prijavilo se je 246 upnikov, med njimi veliko delavcev). Upoštevala je tudi, da je bil stečajni upravitelj uspešen pri povečanju stečajne mase. Vanjo naj bi prešlo veliko nepremičnin, ki v začetnih poročilih niso bile navedene kot del stečajne mase. Ker je bil tako uspešen, mu je sodišče nagrado v skladu z določili zakona za nekaj odstotkov povišalo.

Gorše naj bi denar iz delitve stečajne mase nakazal na različne naslove podjetij v tujini in v Sloveniji. Po poročanju nekaterih medijev naj bi tako podjetjema na Floridi in v ameriški zvezni državi Delaware nakazal več milijonov evrov, in sicer večji del na Florido. Denar iz tujine, približno 300.000 evrov, naj bi nato pristal na računu družbe Ofis, ki je poplačala nekatere upnike Hidra.

Ob tem je zanimivo, da naj bi bil ustanovitelj družbe v Delaware Duško Šarić, brat razvpitega Darka Šarića, znanega iz Balkanskega bojevnika. Goršeta so nekateri mediji že v preteklosti povezovali s tem priimkom, z njimi naj bi sodeloval tako v Sloveniji kot v Ameriki, kjer naj bi zastopal ljudi iz tega kroga.

Kriminalisti so v sredo pridržali sedem ljudi, poleg Goršeta še njegovo ženo Barbaro, Stajko Skrbinšek,Rudolfa Trčka in Vlada Petka ter srbska državljana, ki živita v Ljubljani, Slobodana Resimića in njegovo partnerico Snežano Markulin, ki naj bi bila povezana s podjetji iz Šarićevega poslovnega kroga.

Kriminalisti so med hišnimi preiskavami zasegli veliko dokumentacije in računalnikov, pogovarjali pa so se tudi s številnimi upniki, ki so ostali brez večjega dela svojih terjatev.

V sredo zvečer so večino pridržanih izpustili na prostost, pridržali so le Goršeta in Stajko Skrbinšek. Sinoči so ju pripeljali k dežurnemu preiskovalnemu sodniku, ki je zanju odredil sodno pridržanje.

Kot smo poročali, naj bi kriminalisti preiskovali več kaznivih dejanj pranja denarja, poslovne goljufije in zlorabe položaja.

SIJAN PRETNAR


Najbolj brano