Občina toži MNZ zaradi peska

S sramoto viseče stavbe koprske policijske uprave se mora zdaj ukvarjati še koprsko sodišče. Ker koprska občina ni hotela izravnati tal v stavbi, je to storilo notranje ministrstvo, strošek pa poračunalo tako, da občini ni plačalo osem najemnin. Zato koprska občina zdaj toži ministrstvo, sodna izvedenka in geodet pa morata ugotoviti, ali je bilo ravnanje tal s kremenčevim peskom pravilno.

Spor zaradi ravnanja tal in osmih neporavnanih najemnin se je preselil na koprsko sodišče Foto: Danijel Cek
Spor zaradi ravnanja tal in osmih neporavnanih najemnin se je preselil na koprsko sodišče Foto: Danijel Cek

KOPER > Kot da ne bi bilo dovolj butalsko že dejstvo, da so sedež koprske policijske uprave pred sedmimi leti iz ravne stavbe preselili v visečo, zaradi česar so zaposleni kmalu začeli tarnati o zdravstvenih težavah, se mora s koprsko policijsko sramoto zdaj ukvarjati še sodišče. Sredi lanskega decembra se je namreč začela pravda med koprsko občino in notranjim ministrstvom, občina s tožbo terja plačilo osmih najemnin v višini 36.358 evrov.

Ker občina ni hotela, so tla izravnali sami

Na državnem pravobranilstvu so pojasnili, da je ministrstvo zadržalo plačilo najemnin od julija 2011 do marca 2012 ter z njimi samoiniciativno kompenziralo izravnavo tal v stavbi. Ministrstvo je namreč pred tem nekajkrat pozvalo občino, naj izravna tla v stavbi, naposled pa dela naročilo in plačalo samo. Na tla so nasuli približno 40 ton kremenčevega peska, nanj položili lesene plohe in tako izravnali tla. Takrat so z ministrstva sporočili, da bodo dela stala približno 50.000 evrov, očitno pa so stala dobrih 15.000 manj.

Ali teža nagiba stavbo?

Koprska občina je januarja 2012 vložila tožbo za plačilo skoraj 18.000 evrov najemnine, januarja letos pa tožbo razširila še za preostalih 18.000. Koprsko okrožno sodišče je sojenje začelo sredi lanskega decembra in na še dveh narokih zaslišalo vse priče. Na zadnjem naroku pred mesecem dni je imenovalo izvedenko gradbene stroke, ki mora v sodelovanju z geodetom do sredine junija ugotoviti, ali je stavba zdaj stabilna in ali je bilo ravnanje tal ustrezno.

Občina namreč zdaj oporeka načinu sanacije stavbe, saj naj bi 40 ton kremenčevega peska samo še pospešilo nagibanje stavbe. Po naših lanskih meritvah se to dejansko tudi dogaja. Do izravnave tal naj bi bila stavba po širini nagnjena za 18 centimetrov, ko smo lani z vodno tehtnico merili nagib, pa smo ugotovili, da znaša približno 22 centimetrov. Ali so bile naše meritve točne in kako bo to vplivalo na razsodbo, bo torej znano šele junija.

Iščem in iščem, toda ne najdem

Sicer pa na ministrstvu že nekaj let iščejo nove prostore, kamor bi preselili sedež policijske uprave. Dvakrat so iskali novogradnjo, enkrat že zgrajene prostore, zdaj pa znova iščejo prostore, ki bi jih najeli. Pred tedni so se o tem pogovarjali tudi z vodstvom koprskega CPK, ki domuje v stavbi nasproti viseče stavbe policije, vendar še ni znano, ali so se tudi kaj dogovorili.

Ministrstvo tokrat išče najmanjše prostore doslej (od 510 do 680 kvadratnih metrov) za samo 66 delovnih mest, kar pomeni, da bi v novo stavbo verjetno preselili le kriminalistično policijo, ostale službe sedanje uprave (sektor uniformirane policije in urad direktorja) pa razselili.

Vzporedno z iskanjem novih prostorov na ministrstvu pripravljajo tudi dokumentacijo za novogradnjo na prostoru, kjer danes stoji garaža za koprsko policijsko postajo. Kmalu naj bi pripravili investicijski program, s katerim bi končno potrdili novogradnjo in načrtovali, kdaj bi jo zgradili.

DANIJEL CEK


Najbolj brano