O kokainu ne ve nič

V sredo je na zatožno klop koprskega okrožnega sodišča sedel 42-letni Matevž Jenko, še zadnji od četverice obtoženih, ki naj bi bili vpleteni v tihotapljenje 72 kilogramov kokaina. Pošiljko so odkrili junija 2008 v koprskem pristanišču. Za ostale tri obtožene se je sojenje na prvi stopnji končalo leta 2009, dva sta bila obsojena, tretji pa oproščen. Jenko je bil do lani nedosegljiv roki pravice.

Matevž Jenko na preobravnavnem naroku ni priznal krivde, tudi včeraj je vztrajal, da o kokainu ne ve ničesar Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Matevž Jenko na preobravnavnem naroku ni priznal krivde, tudi včeraj je vztrajal, da o kokainu ne ve ničesar Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER> Sumljivo pošiljko so v dveh zabojnikih, ki sta z ladjo priplula iz Kolumbije, junija 2008 odkrili v koprskem pristanišču. V zabojnikih je bilo 3217 desetkilogramskih vreč z lepilom za keramične ploščice. Na prvi pogled so bile vse enake, podrobnejši pregled pa je pokazal, da so bile nekatere lažje od drugih.

Leto po odkritju kokaina je senat koprskega okrožnega sodišča obsodil Vida Pavšiča na sedem let zapora, Ljubišo Aleksića na pet let zapora, Berislava Miličevića pa oprostil. Sodba je leta 2010 postala pravnomočna, je pa višje sodišče nekoliko znižalo kazni.

Preiskovalci so pregledali vseh 32 ton lepila in izločili 50 sumljivih vreč, na podlagi analiz pa so strokovnjaki izračunali, da bi iz celotne količine lahko izločili 72 kilogramov kokaina. Iz koprskega pristanišča so tovor, v katerem ni bilo več kokaina, prepeljali v Maribor in ga tam uskladiščili, del pa naj bi ga shranili v Litiji. Tovor naj bi nazadnje pristal na nizozemskem tržišču.

Leta 2009 mu niso mogli soditi

Koprski kriminalisti so zaradi posla ovadili šest oseb, po končani sodni preiskavi pa so na zatožno klop koprskega okrožnega sodišča slabo leto po odkritju kokaina sedli zdaj že pokojni Ljubiša Aleksić iz Murske Sobote, zdaj 44-letni Vid Pavšič iz Ljubljane in zdaj 37-letni Berislav Miličevič z Dolenjske. Sojenju se je tedaj izognil Matevž Jenko, ki naj bi bil po obtožnici prav tako vpleten v posel. Bil je nedosegljiv slovenski roki pravice. Koprsko sodišče je za njim razpisalo mednarodno tiralico, Jenko pa se je v Sloveniji spet pojavil lani.

Aprila lani so Jenka prijeli v Parizu, kamor je priletel iz Dominikanske republike, čez nekaj dni pa so ponj prišli slovenski policisti. Jenko je najprej končal v priporu, nato pa v hišnem priporu, v katerem je še zdaj. Oktobra lani na predobravnavnem naroku krivde ni priznal, prav tako ne včeraj.

Sestajala sta se zaradi službe

“Nisem tega storil, o tem ne vem nič,” je včeraj dejal Jenko. Pojasnil je, da je bil od leta 2005 zaposlen pri Pavšiču kot pospeševalec prodaje, opravljal je tudi druga dela, ki mu jih je naložil. S Pavšičem sta se res sestala na Trojanah, kjer naj bi se Pavšič, ki je tam stanoval, sestajal tudi z ostalimi delavci. Na vprašanje, kako to, da so Pavšiču zasegli letalsko karto za Bogoto na Jenkovo ime, je Jenko pojasnil, da je imel zdravstvene in družinske težave, zato ga je Pavšič povabil v Kolumbijo na gospodarski sejem. Karto je plačal Pavšič. “Ne vem, ali se je Pavšič s kom sestajal, zame je to bil dopust,” je dejal Jenko. Na vprašanje okrožne državne tožilke je odgovoril, da je Pavšiča poznal že prej, Aleksića pa ne, poznal pa ga je ženin oče.

Jenko je povedal, da je bil med leti 2009 in 2011 z družino v Dominikanski republiki. Z ženo sta se ukvarjala z otrokoma, ki imata resne zdravstvene težave. Žena se je z otrokoma vrnila v Slovenijo leto prej, ker se otrokoma stanje ni izboljševalo. Na vprašanje, kako so živeli, je Jenko odgovoril, da je njegova mama prodala stanovanje in avtomobil, ves denar, približno 120.000 evrov, pa namenila zdravljenju otrok. V Dominikanski republiki je spoznal nekega Čeha in delal pri njem v nasadu banan, tako da je tudi tako zaslužil za preživetje. Dodal je še, da se je žena še enkrat za tri mesece z otrokoma vrnila v Dominikansko republiko.

Pojasnil pa je, da se je iz Dominikanske republike prostovoljno vrnil v Evropo, čeprav je vedel, da je za njim razpisana tiralica. “Sam sem si kupil karto do Pariza. Če ne bi hotel priti, me Dominikanska republika ne bi izročila. Prišel pa sem, ker sem hotel biti z družino,” je dejal Jenko. Dodal je, da ni begosumen in da bi lahko, če ne bi bil v hišnem priporu, dobil službo. Tožilka se z odpravo hišnega pripora ni strinjala, sodnica Orjana Trunkl pa je nato dejala, naj Jenko predloži potrdilo bodočega delodajalca, da ga bo zaposlil, o morebitni odpravi hišnega pripora pa bo odločal senat.

Jenkov odvetnik Milan Krstič je povedal, da je Jenko skupaj s Pavšičem še v enem kazenskem postopku na ljubljanskem okrožnem sodišču, in sicer zaradi kaznivega dejanja utaje davkov. V času, za katerega mu obtožnica očita sodelovanje v poslu z 72 kilogrami kokaina, naj bi se dobivala zaradi dejanj, zaradi katerih sta zdaj v omenjenem postopku. Šlo pa naj bi za poslovanje z “missing traderji”, slamnatimi družbami. Jenko naj bi pri tem sodeloval kot prevoznik gotovine.

Med včerajšnjo obravnavo so pregledali listinske dokaze, sojenje pa se bo z zaslišanjem nekaterih prič, med ostalimi tudi Vida Pavšiča, ki prestaja zaporno kazen na Dobu, nadaljevalo marca. Tedaj bodo poslušali tudi posnetke prisluškovanj telefonom.

SILVA KRIŽMAN


Najbolj brano