Nova obtožba zaradi menjave parcel

Na koprskem okrožnem sodišču so ta teden zaradi bolezni koprskega župana Borisa Popoviča preklicali tri obravnave. Medtem ko je župan še v bolnišnici, pa se je seznam obtožb na njegov račun podaljšal. Koprsko tožilstvo je proti njemu, dvema občinskima uradnikoma in sodnemu cenilcu vložilo obtožbo zaradi domnevno škodljive menjave parcel s koprskim Istrabenzom.

Boris Popovič je med bolniškim dopustom dočakal novo obtožbo Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Boris Popovič je med bolniškim dopustom dočakal novo obtožbo Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER> Koprsko državno tožilstvo je pred kratkim zaradi zlorabe uradnega položaja vložilo obtožbo proti Borisu Popoviču in Georgiu Bangievu, predstojniku občinskega urada za okolje in prostor, zaradi pomoči pri kaznivem dejanju zlorabe uradnega položaja pa je obtožilo Majo Šviligoj Cernaz, sicer predstojnico urada za nepremičnine, ki je bila v času, ko je občina izvedla to menjavo parcel, svetovalka v tem uradu. Če bo obtožba postala pravnomočna, se bo moral zaradi pomoči pri zlorabi uradnega položaja zagovarjati tudi novogoriški sodni cenilec Rajko Srednik, ki s Popovičem že sedi na zatožni klopi v zadevi Serming.

Nove obtožbe proti županu, ki je še v bolnišnici, in obema uradnikoma na Mestni občini Koper (MOK) ne komentirajo. Preiskovalci so v tem primeru vzeli pod drobnogled menjalno pogodbo med MOK in družbo Istrabenz. Po obtožbi naj bi bila občina oškodovana za skoraj 370.000 evrov, za posel pa naj bi se dogovorila Popovič in nekdanji prvi mož Istrabenza Igor Bavčar. Menjavo parcel so potrdili občinski svetniki na seji, ki je bila 20. julija 2006 v gostilni Ražman v Gračišču, župan pa je decembra 2006 v imenu občine podpisal menjalno pogodbo z Istrabenzom.

MOK je s to pogodbo na Istrabenz prenesel parcele v katastrski občini Jernej (skupaj 7043 kvadratnih metrov), Istrabenz pa na občino del zemljišča v katastrski občini Bertoki, velikega približno 3686 kvadratnih metrov. Občinske parcele je Rajko Srednik ocenil na nekaj več kot 366.000 evrov (52 evrov za kvadratni meter), drugi cenilec pa zemljišče Istrabenza, ki leži v depresiji, na dobrih 253.000 evrov (približno 68 evrov na kvadratni meter). Istrabenz je občini nato doplačal še razliko, in sicer nekaj več kot 135.000 evrov.

Podcenjene parcele

S to sporno menjavo parcel naj bi kršili zakon o javnih financah in uredbo o pridobivanju, razpolaganju in upravljanju s stvarnim premoženjem države in občine, saj po mnenju tožilstva menjava parcel ni bila ravno tista metoda, ki bi občini zagotovila najugodnejši ekonomski učinek.

Občina bi - tako tožilstvo - z javno dražbo ali javnim razpisom lahko iztržila več, poleg tega naj bi bile parcele, ki jih je zamenjala z Istrabenzom, precej podcenjene.

Cenilec, ki je občinske parcele ocenil na 52 evrov za kvadratni meter, pri cenitvi, med drugim, ni upošteval primerljivih prodaj na tem območju. Izvedenca Slovenskega inštituta za revidiranje sta med preiskavo parcele ponovno ocenila in ugotovila, da bi bila tržna cena parcel v k.o. Jernej od 108 do 110 evrov za kvadratni meter, po podatkih Geodetske uprave pa so bile povprečne vrednosti 112 evrov za kvadratni meter.

Menjalna pogodba naj bi bila v nasprotju s predpisi in z interesi občine, do parcele, ki so jo potrebovali za realizacijo projekta obrtne cone Sermin, pa bi lahko prišli na drugačen način, tudi z razlastitvijo.

Dva ugovora

Popovičev odvetnik Branko Gvozdić je potrdil, da je obtožbo prejel, ne bo pa vložil ugovora nanjo, ker tudi v drugih primerih ugovorov na obtožbe običajno ne piše. Popovič je po hišnih preiskavah, ki so jih preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada opravljali v začetku junija 2010, zavrnil očitke, da naj bi s spornimi prodajami oziroma menjavami parcel oškodoval občino ter zatrdil, da so ravnali zakonito. Izjavil je, da je imela preiskava politično konotacijo.

Odvetnica Sara Ahlin Doljak, ki zagovarja Bangieva, je napovedala, da bosta s svojo stranko vložila ugovor na obtožbo. “Očitke tožilstva v celoti zavračamo. Bangiev ni storil nič protizakonitega. Tudi računsko sodišče za tisto leto ni ugotovilo nobenih nepravilnosti,” je za PN dejala odvetnica in dodala, da občina v tem primeru ni bila oškodovana, saj bi sicer to ugotovilo tudi računsko sodišče. Ugovor je vložila tudi Maja Šviligoj Cernaz s svojim zagovornikom Deanom Babičem. Drugih izjav za zdaj ne želita dajati. Na obtožbo pa ugovora ne bosta vložila Rajko Srednik in njegov zagovornik Luka Zajc. “Očitke iz obtožbe bomo razčistili na glavni obravnavi,” je še dodal odvetnik Zajc.

Spomnimo, na koprskem sodišču županu in soobtoženim sodijo v dveh zadevah (zaradi zlorabe položaja pri Rumeni noči in prodaje parcel podjetju Serming). Nekaj zadev pa je še v preiskavi pri kriminalistih in na preiskovalnem oddelku koprskega sodišča.

SIJAN PRETNAR


Najbolj brano