Ni znano, kdo je nosil lasuljo

Na koprskem okrožnem sodišču se je včeraj z zaslišanjem prič nadaljevalo sojenje 62-letnemu Ruggeru Marcassoliju in 49-letnemu Mariu Bonaldi iz okolice Bergama. Obtožnica ju bremeni, da sta 14. septembra 2012 s 40-letnim Cesarejem Ghilardijem in neznanim storilcem oropala sežansko poslovalnico Banke Koper. Roparji so takrat odnesli skoraj 284.000 evrov.

Mario Bonalda (zadaj) in Ruggero Marcassoli (spredja, oba v spremstvu paznikov) se na koprskem sodišču zagovarjata zaradi ropa banke v Sežani Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Mario Bonalda (zadaj) in Ruggero Marcassoli (spredja, oba v spremstvu paznikov) se na koprskem sodišču zagovarjata zaradi ropa banke v Sežani Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Rop v sežanski poslovalnici Banke Koper 14. septembra 2012 je bil zelo podoben tistemu, ki se je dobro leto prej zgodil v Luciji. Trije neznanci so nekaj minut zatem, ko so zjutraj odprli banko, planili vanjo. Eden je pri vhodu s pištolo grozil zaposlenim in strankam, drugi je z macolo razbil stekleno pregradno steno in odšel do trezorja, tretji pa je s pištolo pri blagajnah grozil zaposlenim.

Koprsko okrožno sodišče je zoper Cesareja Ghilardija pred časom razpisalo tiralico in evropski nalog za prijetje in predajo. Italijanski varnostni organi so ga prijeli 10. marca, sodišče pa je nato zahtevalo izročitev in poslalo prevedeno dokumentacijo. Na naše vprašanje, ali je koprsko sodišče od italijanskih pravosodnih organov dobilo odgovor, ali bo Italija izročila Ghilardija Sloveniji, nam je predsednica sodišča Darja Srabotič včeraj odgovorila, da ga Italija ne bo izročila. “Pristojni organi Republike Italije so se odločili, da obtoženega Ghilardija ne bodo izročili zaradi postopka, ki trenutno zoper njega teče v Italiji.” Možno pa je, je dodala, da se postopek zoper ostala dva obtoženca zaključi v Sloveniji, vendar bo o tem odločil senat, ki zadevo obravnava.

Čisti profil DNK le na lasulji in kapi

Z denarjem, odnesli so ga nekaj več kot 283.800 evrov, so nato zapustili banko in zbežali z belim renault twingom, v katerem jih je čakal četrti pajdaš. Kmalu po ropu so policisti v Sežani našli twinga, za katerega so ugotovili, da je bil ukraden dva meseca prej, istega dne pa so bile v Ljubljani ukradene tudi registrske tablice, nameščene na twingu.

Poleg twinga pa so našli še lasuljo, kapo z izrezom, torbo in zbrali še nekaj dokazov, ki so jih, ob sodelovanju italijanskih varnostnih organov, na koncu pripeljali do obtoženih 62-letnega Ruggera Marcassolija in 49-letnega Maria Bonalde. Oba so prijeli oktobra lani v Kopru in sta od takrat v priporu. Tretji sostorilec naj bi bil 40-letni Cesare Ghilardi, ki so ga pred časom po razpisu mednarodne tiralice prijeli v Italiji, četrti pa je še neznan. Marcassoli in Bonalda vztrajata, da z ropom v Sežani nimata ničesar. Tožilstvo jima poleg ropa očita še kaznivo dejanje prikrivanja, saj naj bi vedela, da je twingo ukraden, prav tako registrske tablice.

Po aretaciji so Marcassoliju in Bonaldi odvzeli slino, iz katere so strokovnjaki nacionalnega forenzičnega laboratorija (NFL) izolirani njun DNK in ga primerjali z biološkimi sledmi, najdenimi v twingu in na torbi. Predstavnica NFL je včeraj pojasnila, da na sledeh na registrskih tablicah ni bilo dovolj značilnosti, da bi jih lahko identificirali. Izvedenec za biološke sledi, ki je opravil preiskavo predmetov in zavarovanih sledi, pa je pojasnil, da so ugotovili določeno ujemanje DNK profilov Marcassolija in Bonalde, vendar dodal, da so bile nekatere sledi mešane. Čisti profil so našli na lasulji in v kapi, vendar osebe s tem DNK do zdaj niso identificirali.

Pred senat tudi priči iz Italije

Pred petčlanski senat koprskega okrožnega sodišča je včeraj stopil tudi referent, zaposlen v oropani banki. Pojasnil je, da je okoli 8.35 slišal ropot, pa hitro hojo in zdelo se mu je, da tudi dva strela. Ko je na koncu nastala tišina, se je obrnil in zunaj opazil parkiranega twinga z ljubljanskimi registrskimi tablicami, pa tudi, da v prtljažniku nekdo napol leži. Glasov ni slišal, prav tako ni videl roparjev, saj od njegovega delovnega mesta ni videti blagajn. Prav tako ni slišal, ali je bil avto v pogonu.

Sta pa včeraj na predlog obrambe pričala tudi Italijana, brata Stefano in Lorenzo Z. iz okolice Bergama. Stefano Z. je pojasnil, da pozna Bonaldo in da je ta delal pri njem v gradbenem podjetju. Povedal je, da je septembra 2012 Bonaldo, ki je bil veliko pri umirajočem očetu, vsako jutro hodil iskat v hospic. Kot se spomni, je Bonaldov oče umrl 20. septembra, iskat pa naj bi ga hodil približno deset dni. Bonaldi, ki naj bi za njegovo podjetje delal od leta 2011 do leta 2013, je plačeval mesečno, včasih tudi tedensko. Na vprašanje okrožne državne tožilke Vanje Chiare Bažec je pojasnil, da obtoženega nikoli ni videl voziti belega twinga. Včasih pa mu je posodil službeno vozilo, da se je čez dan odpeljal do očeta.

Lorenzo Z., ki je zaposlen v bratovem podjetju, je potrdil, da je Bonalda delal z njimi in da je večkrat hodil obiskovat bolnega očeta. Je pa, za razliko od svojega brata, dejal, da je Bonaldo hodil iskat domov in nikamor drugam. Za Marcassolija pa je povedal, da ga ne pozna.

Sojenje se bo z zaslišanjem prič nadaljevalo sredi junija. Prav včeraj pa je sodišče iz tržaške kvesture dobilo tudi zgoščenko z odredbami za izvajanje prikritih preiskovalnih ukrepov. SILVA KRIŽMAN


Najbolj brano