Nekdanji spremljevalec zaradi zlorab za zapahe

Sodba, s katero je senat okrožnega sodišča obsodil nekdanjega spremljevalca varovank društva Sožitje na leto in deset mesecev zapora zaradi spolne zlorabe slabotnih oseb, je postala pravnomočna. Obsojenega zdaj čaka prestajanje zaporne kazni.

Od prepovedanih objemov do zaporne kazni
Od prepovedanih objemov do zaporne kazni  

KOPER, NOVA GORICA> Žalostna zgodba dveh deklet sega v leto 2004, ko sta se udeležili tabora, ki ga je v Seči organizirala zveza društev za pomoč osebam z motnjami v razvoju Sožitje. Novogoriško društvo je za varovance z goriškega območja zagotovilo dva spremljevalca, med drugim tudi takrat 42-letnega D. T., ki je že imel izkušnje s spremljanjem oseb z duševnimi motnjami, saj naj bi prek javnih del že delal v enem od tamkajšnjih varstvenih delovnih centrov. Opravil je tudi obvezno izobraževanje in podpisal kodeks, po katerem morajo prostovoljci ravnati etično in moralno ter prevzeti odgovornost za svoja ravnanja.

Na taboru v Seči pa se je zgodilo ravno obratno. Drugi spremljevalci so opazili, da se takrat 42-letni spremljevalec, sicer elektromehanik po izobrazbi, preveč stiska k varovankam. Zmotili so jih preveč prijateljski objemi, božanje, celo poljubljanje. Ko je eden od spremljevalcev po naključju vstopil v sobo ene od varovank, pa je zagledal spremljevalca, ki je ležal ob njej.

Obsojeni je očitke zanikal

Sumljivo obnašanje je prijavil nadrejenim, ki so moškega poslali domov in z njim prekinili sodelovanje. Obvestili so tudi kriminaliste, ki so moškega ovadili, tožilstvo pa je proti njemu spisalo obtožbo zaradi spolne zlorabe slabotne osebe. Obtoženi je na zatožno klop sedel lani poleti. Sodni proces je potekal za zaprtimi vrati, tako da podrobnosti niso znane, izvedeli smo le, da je obtoženi očitke tožilstva zanikal. Z obsodilno sodbo se je glavna obravnava končala januarja letos. Tožilstvo je za zlorabo dveh deklet zahtevalo po leto dni zapora, senat pa mu je nato izrekel enotno kazen leta in desetih mesecev zapora. Na sodbo se je pritožila obramba obtoženega, vendar je višje sodišče pred dnevi pritožbo zavrnilo.

V uradu predsednika koprskega okrožnega sodišča so pojasnili, da so višji sodniki v celoti potrdili sodbo kazenskega senata. Za zdaj Damjana T. še niso pozvali na prestajanje zaporne kazni.

Civilni postopek še ni končan

Zgodba pa se še ni končala na ljubljanskem sodišču, na katerem je že pred leti ena od mater zlorabljenih deklet vložila civilno tožbo proti zdaj že pravnomočno obsojenemu spremljevalcu, proti Zvezi društev Sožitje in proti novogoriškemu društvu Sožitje. Od njih terja približno 20.000 evrov odškodnine. Sodni postopek, ki se je začel bistveno prej kot sojenje v Kopru, se še ni končal.

V novogoriškem društvu Sožitje dogajanje iz leta 2004 obžalujejo. Predsednik društva Srečko Lapajne upa, da se bo tudi postopek na ljubljanskem sodišču končal čim prej, saj zadeva nad društvom visi kod Damoklejev meč. Neprijetno je za vse, ki so vpleteni v ta postopek. Za stroške postopka so doslej porabili že 6000 evrov, kar je za društvo, ki dobi vsega nekaj tisoč evrov na leto, velika obremenitev. S sodnimi postopki pa je povezan tudi ugled društva. “Kot zastopniku društva in človeku mi ni vseeno, a ne čutimo se neposredno krive,” je dejal Lapajne. Nekdanji spremljevalec je namreč opravil izobraževanje, podpisal je kodeks in česa takega v društvu niso mogli predvideti.

SIJAN PRETNAR


Najbolj brano