Nasvetov ni sprejemal

Včeraj se je na novogoriškem okrožnem sodišču nadaljevalo sojenje nekdanjemu direktorju pred desetletjem propadle Hranilno-kreditne službe (HKS) Soča Jožefu Janežiču. Obtožen je zlorabe položaja in poslovne goljufije, s katero naj bi varčevalce oškodoval za približno pet milijonov evrov. Senat je zaslišal dve priči, še dve pa bo prihodnji teden.

Jožef Janežič Foto: Leo Caharija
Jožef Janežič Foto: Leo Caharija

NOVA GORICA > Pred tričlanski senat novogoriškega okrožnega sodišča sta včeraj v primeru HKS Soča tako na predlog obrambe kot tožilstva stopili še dve priči. Nekdanjemu direktorju Jožefu Janežiču tožilstvo očita zlorabo položaja in poslovno goljufijo, ki naj bi nastala z njegovim ravnanjem v času poslovanja HKS v drugi polovici 90. let prejšnjega stoletja. Obtoženi vse očitke tožilstva že ves čas sojenja vztrajno zanika in skuša dokazati, da je za stečaj HKS Soča kriva Banka Slovenije.

Svetovalcem ni zaupal

Janežičev dolgoletni znanec Matija P. je pojasnil, da je v tej zgodbi deloval na več ravneh. Bil je komitent Soče od leta 1995, saj je tam varčeval, poleg tega pa naj bi Janežiču večkrat dobronamerno svetoval. Predvsem v zvezi s kreditojemalci naj bi ga pogosto spomnil na to, da bi bilo potrebno te stranke bolje preverjati glede njihove kreditne sposobnosti in za dodeljevanje bonitet. A Janežič naj njegovih predlogov ne bi sprejel, verjel je v svoja dejanja in vztrajno zatrjeval, da je z njegovim načinom poslovanja vse v najlepšem redu.

Odločitve HKS Soča naj bi večinoma sprejemal zgolj in samo Janežič, ki pa mu o predlogu za stečaj ni ničesar omenil. V tem času naj bi obtoženi še vedno sprejemal denar varčevalcev, tistim, ki so ga želeli vzeti s svojih računov, pa ga ni dal. “Delal je nepošteno - kakorkoli gledamo. Pri nekaterih je sprejemal hipoteke na gozdove, pri drugih pa dajal kredite brez garancije,” je povedal Matija P. “Bilo je grozljivo, pobral mi je deset let življenja.” Sicer ni vedel, kam naj bi Janežič ta denar vložil, saj naj bi delal samostojno in ni nikomur izdajal tovrstnih podatkov.

HKS kot “sive cone”

Tomaž P., nekoč zaposlen pri Banki Slovenije, pa je kot inšpektor v omenjenem obdobju izvajal nadzor poslovanja bank in hranilnic. Poudaril je, da je bilo okoli leta 2000 v Sloveniji približno 64 kmečkih HKS ter dve gospodarski, kamor je spadala tudi HKS Soča. Hranilno-kreditne službe naj bi bile tedaj nekakšne “sive cone”, ker so delovale po avstrijskem sistemu vzajemnosti.

Tomaž P. je bil v prostorih HKS Soča zaradi pregleda dokumentacije vsaj dvakrat, o podrobnostih v zvezi z ugotovitvami pregleda pa se ni spomnil veliko. Povedal je, da so tedaj tovrstne “obhode” začeli opravljati tudi po navodilih oziroma prijavah tržnega inšpektorata, med drugim pa so preverjali tudi načine kreditiranja. Pregledovali so bilance stanja, predvsem pa izvor denarja in kam so ga HKS plasirale. Ni se spomnil, da bi pri pregledu dokumentacije HKS Soča ugotovil kakšne večje nepravilnosti.

Obtoženi Janežič je ponovno dejal, da je kredite vsem prosilcem dajal pod enakimi pogoji, zagotovo pa ni deloval oderuško.

Sojenje se bo nadaljevalo prihodnji teden, ko bodo zaslišali še dve priči. ANA CUKIJATI


Najbolj brano