Našli manj bomb, kot so pričakovali

V soboto so pripadniki državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi (NUS) pregledali pogorišče požara na Sveti gori velikosti okoli 90 hektarjev in odstranili vidne površinske granate in pehotno strelivo. Na območju požara je zgorela podrast, zato so bila ubojna sredstva po požaru bolj vidna in dostopna za odstranitev, pa tudi nevarna.

Na pogorišču so ves dan iskali neeksplodirana ubojna sredstva (NUS) Foto: Leo Caharija
Na pogorišču so ves dan iskali neeksplodirana ubojna sredstva (NUS) Foto: Leo Caharija

SVETA GORA> Že v začetku prejšnjega tedna je poveljnik državne enote za varstvo pred NUS Darko Zonjič napovedal, da se bodo v soboto odpravili na požarišče in s površja odstranili vse vidne ali z detektorjem zaznane granate in druga ubojna sredstva. “Čeprav je od prve svetovne vojne minilo že skoraj sto let, so granate iz tistega obdobja še vedno na tem območju. Na površje pa pridejo zaradi erozije, ki spremlja večje nalive. Ubojna sredstva se bodo tako še pojavljala ob spiranju terena,” je pojasnil Igor Boh, vodja intervencije ter vodja programov izobraževanja in usposabljanja pripadnikov enote za varstvo pred NUS.

Ekipa petnajstih pripadnikov državne enote za varstvo pred NUS je z odstranjevanjem površinskih kosov orožja zmanjšala nevarnost, ki grozi predvsem prebivalcem in ljudem, ki bi lahko zašli na to območje, ter zbiralcem starega orožja. V požaru, ki je izbruhnil v začetku avgusta, je zgorela po večini podrast, zaradi česar je območje postalo bolj prehodno, kot je bilo pred požarom. Pripadniki novogoriške, postojnske, ljubljanske in celjske enote so pregledali pogorišče in odstranili najdbe, ki jih je bilo mogoče odpeljati. “Uporabili smo tudi detektor kovin, a nam zaradi velike onesnaženosti prostora žal ni bil v veliko pomoč. Na pobočju Svete gore je veliko železnih delcev, kosov, žic, zato je detektor nenehno piskal in nas ni opozarjal le na NUS,” je poudaril Igor Boh.

Po celodnevnem delu je bil skupni izkupiček 83 najdenih kosov, od tega največ pehotnega streliva, večjih granat in ročnih bomb pa je bilo 13. Slednje so bile tako italijanske kot avstrijske izdelave. “Najdena količina NUS niti ni tako velika, kot smo jo pričakovali, čeprav smo se zadrževali na območju, kjer so bili boji med prvo svetovno vojno najbolj izraziti,” je povedal Boh. Najdbe so bile v takem stanju, da jih je bilo mogoče odstraniti in odpeljati, do uničenja pa bodo shranjene v začasnem regijskem skladišču.

Pripadniki državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi naprošajo in opozarjajo tako najditelje kot zbiralce teh starin, naj se jih ne dotikajo in naj nemudoma pokličejo najbližjo enoto za varstvo pred NUS, ker je vsako nepooblaščeno poseganje v neeksplodirana ubojna sredstva smrtno nevarno.

ANA CUKIJATI


Najbolj brano