Na zatožni klopi zaradi orožja, šibkejšega od petarde

“Ne vem, zakaj preganjate oslovsko senco. Vsi smo tako delali, od vedno smo tako delali in zato me vse skupaj jezi,” je nekdanji vodja postojnske izpostave za zaščito in reševanje Štefan Majcen pripomnil ob koncu pričanja na sojenju pirotehniku Igorju Vadnjalu. Zagovarja se, ker je leta 2009 postojnskim gasilcem za vajo dal dva topovska udara.

Tudi sodelavci obtoženega pirotehnika so na sojenju potrdili, da topovskih udarov niso šteli za orožje Foto: STA
Tudi sodelavci obtoženega pirotehnika so na sojenju potrdili, da topovskih udarov niso šteli za orožje Foto: STA

KOPER > Da je nekdanji postojnski pirotehnik Igor Vadnjal postojnskim gasilcem leta 2009 dal dva topovska udara za gasilsko vajo na Počku, so kriminalisti izvedeli povsem po naključju ob preiskavi vloma in kraje bomb ter orožja iz skladišča na poligonu Polhova jama pri Neverkah. Tožilstvo mu očita, da je topovska udara (M71 in M81) izročil takratnemu poveljniku operative postojnske gasilske zveze Darku Muhiču, zaradi česar ga je obtožilo nezakonitega prometa z orožjem.

Topovski udar M81 je valjaste oblike in vsebuje 65 gramov razsutega črnega smodnika, topovski udar M71 pa je v obliki kocke, v njem pa je poleg smodnika še 200 ali 400 gramov eksploziva. Vadnjal trdi, da udarov M71 ni dajal nikomur, ker jih je tudi sam pri svojem delu le nekajkrat videl.

Vadnjal, ki ne priznava krivde, je potrdil, da je Muhiču res izročil topovska udara, vendar na podlagi elaborata o gasilski vaji. “Elaborat je podpisal takratni minister za obrambo. Za to je vedel moj šef, Muhič, vsi gasilci, skratka vsi. Vendar brez elaborata nismo dajali ničesar,” je povedal. Na vprašanje tožilke, kje v elaboratu piše, da so na vaji uporabili topovski udar, je Vadnjal v scenariju vaje našel zapis, da ob določeni uri med gašenjem goreče trave eksplodira neeksplodirano ubojno sredstvo (granata, bomba, mina ...).

Vadnjal je pojasnil, da gasilci postojnske gasilske zveze vsako leto požigajo suho travo in grmičevje na osrednjem vojaškem vadišču na Počku, zato da ob pravem streljanju vojske ne pride do požarov. V suhi travi na Počku pa včasih leži tudi kakšna neeksplodirana granata, mina ali samo vadbeni naboj. “V scenarijih vaj imajo prav zaradi tega tudi predvidene eksplozije, da se gasilci naučijo, kako postopati v resnični situaciji. In zato so uporabljali topovske udare,” je pojasnil Vadnjal.

“To ni bomba, to je petarda”

Dodal je, da je na večini takih vaj sam prižigal topovske udare, če pa ni mogel, jih je izročil gasilcem. “Ta dva udara sem izročil Muhiču, ker nisem bil prepričan, da bom naslednji dan prišel na vajo,” je razložil. Ne on ne nihče od njegovih sodelavcev teh udarov ni imel za orožje, ampak za imitatorje. “Danes lahko že v vsaki trgovini kupite močnejše petarde. Je pa res, da jih je uporabljala vojska in da so sivozelene barve,” je sklenil in zatrdil, da topovskih udarov niso nikoli posamično evidentirali, tako kot neeksplodirane granate, mine ...

Da je od Vadnjala prevzel topovska udara, je v petek na sodišču potrdil tudi Muhič, ki je dodal, da so topovske udare za vaje dobivali tudi od teritorialne obrambe. Muhič je sodnici Meri Mikac pokazal tudi pogodbo med gasilsko zvezo in obrambnim ministrstvom, po kateri se morajo gasilci usposabljati tudi za požare, na katerih prihaja do eksplozij. “Ste te udare šteli kot orožje?” ga je vprašal Vadnjalov odvetnik Franc Rojko. “Ne, absolutno ne. To ni neka bomba, to je petarda,” je odgovoril.

Pokali so jih vsi

“Prijava me je zelo potrla. Zaradi tega sem bil več mesecev na bolniški,” je s solzami v očeh sodnici zaupal Vadnjal.

“To je približno tako, kot če bi prižgal tri petarde,” je podobno pojasnil Vadnjalov kolega pirotehnik Milan Lampret. Povedal je, da so jih v kamniški tovarni KIK tudi prevzemali, da bi jih lahko gasilci uporabljali na vajah. “Zame je to čisto navadna pirotehnična zmes, ne pa orožje. S tem ne moreš ubiti človeka, to je le imitator,” je sklenil.

Sodni izvedenec za eksplozive Franc Klemenčič je povedal, da po zakonodaji topovski udar sodi med prepovedano vojaško orožje, da pa ga lahko primerjamo s petardami. Rekel je, da so topovske udare uporabljali za vaje tudi policija, specialna enota in vse ostale varnostne enote. Je pa dodal, da se ni strinjal s tem, da bi udare iz kamniškega KIK-a uporabljali gasilci na vajah. “Ta sredstva bi morali uničiti. Zato pa jih je KIK tudi dajal zastonj, da se izogne stroškom uničenja in odgovornosti,” je dejal.

Šibkejši od piratke

Na vprašanje sodnice je potrdil, da na črnem trgu obstajajo bistveno močnejše petarde od topovskih udarov. “Pok navadne petarde piratke je močnejši in bolj rezanten od poka udara, pa čeprav ima petarda bistveno manj smodnika. Če bi dali mulcem topovski udar, bi vas nekam poslali in zahtevali petarde,” je povedal. Razložil je še, da topovski udar M81 sodi med vadbena vojaška eksplozivna sredstva.

Takratni Vadnjalov šef Štefan Majcen je povedal, da so takšne topovske udare uporabljali tudi na vajah v raznih šolah. “Pred šolo smo ga aktivirali, potem pa se je začela evakuacija učencev. To je bila stalna in dolgoletna praksa. Če smo jih potrebovali, smo jih celo naročali v Kamniku,” je dejal. “Nasvidenje, čeprav sem malo jezen,” je odvrnil sodnici, ko se mu je zahvalila za pričanje in ga napotila iz dvorane. “Zakaj?” ga je vprašala. “Ker ne vem, zakaj preganjate oslovsko senco. Vsi smo tako delali in od vedno smo tako delali...” je odgovoril. Sojenje se bo nadaljevalo avgusta, ko bo sodnica zaslišala sodnega izvedenca. DANIJEL CEK


Najbolj brano