Na sojenju zaradi nepremičninskih poslov z Luko Koper pričal Damjan Janković

V nadaljevanju sojenja zaradi nepremičninskih poslov z Luko Koper je pričal tudi Damjan Janković, eden od lastnikov družbe Luna Park, ki je objekt Luna prodala Premik netu, ta pa nato Luki. Pri tem je Premik net zaslužil dobrega pol milijona evrov. Janković je zatrdil, da je iztržil višjo ceno od ponujene, o nadaljnji prodaji Luki pa ni vedel nič.

Damjan Janković Foto: STA
Damjan Janković Foto: STA

KOPER> Objekt Luna bi postal osrednji del zalednega terminala Luke Koper pri Sežani. Podjetje Marjana Mikuža Premik net je družbi Luna Park plačalo 1,1 milijona evrov, občini Sežana za njen delež pa 300.000 evrov, nazadnje pa je celoten objekt prodal Luki Koper za 1,95 milijona evrov. Po cenitvi, ki jo je naročila občina, naj bi bila nepremičnina sicer vredna okoli 1,8 milijona evrov.

Janković, ki je bil preko Electe eden glavnih lastnikov Luna Parka ter predsednik nadzornega sveta družbe, je zavrnil, da bi zaradi prijateljevanja z Mikužem Premik netu naredil "popust". Mikuža je poznal samo na poslovni ravni, je pojasnil, ter dodal, da si je izpogajal višjo ceno, kot jo je sprva ponujal Mikuž.

"Logično je, da sem kot večinski lastnik te nepremičnine, ki se je prodajala, želel izposlovati najvišjo možno ceno," je po obravnavi medijem še pojasnil Janković. Glede cenitve vrednosti objekta je poudaril, da je cenitev naročila občina in ne on ter da ceno določa trg.

Da se bo objekt prodajal naprej Luki Koper, Janković ni bil seznanjen. "Meni je bil interes prodati, kaj se s to nepremičnino naprej dogaja, me res ni zanimalo," je dodal.

Na vprašanje, ali je Luka v tem primeru opravila ugoden nakup, pa je povedal, da ne more govoriti v imenu drugih ter nadaljeval: "Predvidevam da če so kupovali, so z namenom kupovali."

Tudi tedanji direktor Luna Parka Jože Kompare je pojasnil, da je bil posel s prodajo objekta zanje ugoden. Objekt so že pred tem sklenili čim prej prodati, pred pojavom Mikuža pa so dobili le eno ponudbo, ki pa je bila bistveno nižja in je znašala le okoli 800.000 evrov. Niti Kompare ni bil seznanjen s tem, da bo končni kupec Luka, čeprav je o tem v Sežani bilo slišati govorice.

Kot je še pojasnil, je ceno za Luno potrdil tudi nadzorni svet družbe. Za odobritev vsakega posla v vrednosti nad 50.000 evrov je Kompare namreč potreboval sklep nadzornikov.

Na današnji obravnavi je sicer nastopilo več prič. Nepremičninar Sergej Ferrari, ki mu je Mikuž povedal, da Srečko Prijatelj zahteva od njega denar, in je pričal že na prvem sojenju v zvezi z zemljišči na Orleški gmajni, je na vprašanje okrožne državne tožilke Barbare Milič Rožman, kaj je mislil s tem, da se "torta lažje deli na tri dele kot na štiri", pojasnil, da je to izrekel v šali.

Ferrari je menil, da je spor med Prijateljem in Mikužem nastal, ker "sta bila oba gluhonema" in se nista mogla dogovoriti, kako si razdeliti denar. Da je kakšen dogovor sploh obstajal, pa ni mogel potrditi, pač pa je šlo zgolj za njegovo sklepanje na podlagi pisanja medijev, je pojasnil.

Nepremičninarka Milena Kocjan se je v dogovoru z Mikužem lotila pogajanj za odkup zemljišča na Orleški gmajni s 16 solastniki, s katerim so bile težave pri zaokroževanju in je Luka od ene od lastnikov delež kupila neposredno.

Kocjanova Mikužu sicer očita, da jo je opeharil za delež provizije od prodaje zemljišča Luki Koper, je po eni strani dejala, da je bila nad zaslužkom Premik neta pri tem poslu presenečena. Po drugi strani pa je ocenila, da je bila štiriodstotna provizija, ki jo je Luka izplačala Premik netu, glede na obseg posla in zahtevnost pridobivanja zemljišča normalna.

Kocjanova, ki je sodelovala le do faze priprave predpogodbe in je pri pogajanjih z Luko ni bilo zraven, je sicer poudarila, da se je z lastniki parcel trdo pogajala, da bi dosegla za Luko čim ugodnejšo ceno, ter da je mislila, da mora Mikuž za vsako odstopanje od cene 25 evrov na kvadratni meter pridobiti soglasje Luke.

Kot priče so nastopile tudi soproga Roberta Časarja Ksenija ter Prijateljeva žena Aleksandra in tašča Leopolda Stojkovič. Slednji sicer nista podali bistveno novih vidikov glede na njuni pričanji v prejšnjem sojenju Prijatelju.

Nekdanjega poslanca SNS Prijatelja, ki trenutno prestaja štiriletno zaporno kazen, obtožnica bremeni napeljevanja h kaznivemu dejanju nedovoljenega sprejemanja daril in nedovoljenega dajanja daril.

Nekdanji predsednik uprave Luke Koper Robert Časar je obtožen zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti in nedovoljenega sprejemanja daril, poslovnež Marjan Mikuž pa je obtožen nedovoljenega dajanja daril ter pomoči pri zlorabi položaja in nedovoljenem sprejemanju daril.

Prijatelj naj bi Časarja in Mikuža nagovoril k dogovoru za sklenitev kupoprodajnih pogodb za nakup nepremičnin, v katerih je kupec Luka Koper, posrednik pri prodaji pa Mikuževo podjetje Premik net, ki je bilo deležno štiriodstotne provizije.

Pri tem naj bi Prijatelj Časarja nagovoril, da od Mikuža zahteva in sprejme nagrado zase ter za Prijatelja. Mikuž naj bi na Prijateljevo nagovarjanje Časarju izročil 86.000 evrov, Prijatelju pa 245.000 evrov od 742.000 evrov, kolikor naj bi Luka Koper plačala Premik netu.

STA


Najbolj brano