Na Goriškem ostaja droga velik problem

Vstop v schengenski pravni red konec leta 2007 je za novogoriško policijsko upravo pomenil določeno tveganje. “Vendar nič ne kaže na ekstremno povečanje kriminalitete,” pravi vodja sektorja uniformirane policije Evgen Govekar.

Severnoprimorski župani so se z vodstvom novogoriške policijske uprave pogovarjali o varnostni problematiki Foto: Pu Nova Gorica
Severnoprimorski župani so se z vodstvom novogoriške policijske uprave pogovarjali o varnostni problematiki Foto: Pu Nova Gorica

NOVA GORICA > Schengen je za novogoriško policijsko upravo prinesel tako operativne kot organizacijske spremembe, pa tudi varnostna tveganja. Z ustanovitvijo policijske postaje za izravnalne ukrepe se je okrepilo sodelovanje z italijanskimi varnostnimi organi, v nekaterih primerih tudi s čezmejnim zasledovanjem oseb v nujnih operativnih primerih.

Razlike in skupne točke

O varnostni problematiki na območju novogoriške policijske uprave se je vodstvo le-te nedavno pogovarjalo z župani severnoprimorskih občin. Vabilu so se odzvale vse občine razen ajdovske. Odziv je spodbuden, ocenjuje vodja sektorja uniformirane policije na novogoriški policijski upravi Evgen Govekar, saj so takšno srečanje pripravili prvič. Redne stike imajo občine sicer s komandirji, s katerimi usklajujejo tudi skupne aktivnosti. Nova policijska zakonodaja pa omogoča nadgradnjo sodelovanja, saj bodo občine lahko na poziv policijskih postaj lahko predlagale vključitev določenih prednostnih nalog v načrte dela.

Varnostna problematika se sicer od občine do občine nekoliko razlikuje, ima pa, zlasti v širšem kontekstu, tudi skupne točke. Število kaznivih dejanj se je v zadnjih letih nekoliko povečalo, kar pa je značilno za vso Slovenijo in tega ne gre pripisati zgolj odprtosti meja. Tako kot drugod tudi na severnoprimorskem območju narašča število obravnavanih gospodarskih kaznivih dejanj, v zadnjih mesecih pa zaznavajo več vlomov v stanovanjske hiše na širšem goriškem in ajdovskem območju.

Storilci se podvigov lotevajo v poznih popoldanskih ali nočnih urah, stanovalci so jih že večkrat tudi presenetili in prepodili. Kot pojasnjuje Govekar, so podobno problematiko zaznali že pred dvema letoma in s prijetjem storilcev prekinili serijo vlomov. Prepričan je, da bo tako tudi tokrat, obenem pa poziva krajane, naj ravnajo samozaščitno. O sumljivih dogodkih in neznanih ljudeh v svojem okolju pa naj takoj obvestijo policijo.

Z ulično preprodajo se soočajo že dolgo

Za ožje novogoriško območje je značilna problematika prepovedanih drog. “To držimo na vajetih z zasegi manjših količin drog,” pravi Govekar. Letos so v mestu, večkrat tudi v okolici šol, obravnavali več kot 300 kršitev, povezanih z drogo. Z ulično preprodajo, ki je skupen problem Nove Gorice in Gorice, se soočajo že desetletje. Ob tem pa Govekar dodaja, da ta problematika ni le stvar policije, pač pa širši družbeni pojav in nujno je poiskati sinergije z ostalimi institucijami in organizacijami. Kriminalisti večkrat obravnavajo tudi večje razpečevalce, a kaj, ko njihova mesta hitro zapolnijo drugi, pravi Govekar.

S prometno varnostjo so letos relativno zadovoljni, ob tem pa Govekar poudarja, da policija še kako podpira prizadevanja lokalnih skupnosti za izboljšanje cestne infrastrukture. Po preplastitvi ceste med Solkanom in Desklami, kjer so se v zadnjih letih zgodile številne nesreče s hudimi posledicami in smrtnimi žrtvami, se je število nesreč zmanjšalo.

Se pa povečuje tranzitni promet na hitri cesti Vrtojba-Razdrto in, tako kot na območju Fernetičev, tudi tu zaznavajo veliko kombijev z romunskimi in drugimi vzhodnoevropskimi oznakami, ki so pogosto preveč naloženi, večkrat pa tudi tehnično pomanjkljivi. Policisti skušajo, tudi z ostalimi službami, z rednimi nadzori na hitri cesti problematiko obvladovati. SK


Najbolj brano