NPU ne terja plačila globe

V zadnjih dneh so se na nekaterih računalnikih spet pojavila lažna opozorila Nacionalnega preiskovalnega urada, ki uporabnike poziva k plačilu globe. Na generalni policijski upravi občane opozarjajo, da slovenska policija ne pošilja takšnih obvestil in da gre za računalniški virus. Pozivajo jih, naj ne nasedajo takšnim obvestilom in ne plačujejo nobenih zneskov.

Policisti svetujejo občanom, naj ne nasedajo takšnim obvestilom, na katerih se je znašel celo portret predsednika države Boruta Pahorja
Policisti svetujejo občanom, naj ne nasedajo takšnim obvestilom, na katerih se je znašel celo portret predsednika države Boruta Pahorja 

LJUBLJANA, KOPER > Konec tedna se je tudi na enem od službenih računalnikov Primorskih novic pojavilo sporočilo Nacionalnega preiskovalnega urada oziroma računalniški virus, zaradi katerega je moral urednik za krajši čas prekiniti delo. Podobna lažna stran NPU je zaokrožila tudi po drugih računalnikih, pošiljatelj pa je od uporabnikov zahteval plačilo globe.

Policisti ljudem svetujejo, naj obvestilom ne nasedajo. Če pa že plačajo in ugotovijo, da so žrtve goljufije, naj to prijavijo na najbližji policijski postaji. Uporabnikom priporočajo uporabo licenčne programske opreme in protivirusnih programov, redno posodabljanje nameščene programske opreme ter zamenjavo in varovanje uporabniških imen in gesel za dostop do različnih internetnih storitev.

Na generalni policijski upravi so povedali, da stalno dobivajo obvestila občanov, ki jih prosijo za dodatne informacije o tovrstnih okužbah. Posebne evidence o tovrstnih obvestilih ne vodijo, od začetka lanskega oktobra pa so dobili več deset obvestil o tovrstnih primerih. Ljudi je zanimalo, ali gre res za obvestilo slovenske policije. V večini primerov je šlo le za poskuse, so pa obravnavali tudi nekaj primerov, ko so občani res plačali zahtevano globo. Te primere v sodelovanju s tujimi varnostnimi organi še preiskujejo. Drago Menegalija ob tem pojasnjuje, da so se s takšnimi primeri srečevale tudi tuje policije, predvsem v zadnjih dveh letih. “Izvor tovrstne okužbe ni znan, ker ga je tudi sicer težko ugotavljati,” je dodal. Namen spletnih zlikovcev pa je tudi v teh primerih pridobivanje premoženjske koristi.

Gre za znano in v svetu dokaj razširjeno virusno okužbo. Uporabnik svoj računalnik običajno okuži s pregledovanjem okuženih spletnih strani, predvsem tistih z neprimerno vsebino. Z virusom okužen računalnik nato uporabniku prikaže sporočilo o blokiranju računalnika, tako da je tudi dejansko onemogočeno nadaljnje delo z računalnikom, in od njega terja plačilo globe. Ko bi jo plačal, bi mu “odklenili” računalnik.

Ob pregledovanju vsebine v polomljenem slovenskem jeziku je jasno, da gre za pomanjkljiv prevod, najverjetneje pripravljen s pomočjo samodejnega prevajalnika. Sicer pa že bežen pregled obvestila kmalu pove, da so navedeni napačni členi in kazni, ki naj bi izhajali iz slovenskega zakonika, ki takšne dikcije ne pozna.

Preventivni nasveti so objavljeni na spletni strani policije, pa tudi na strani nacionalnega centra za posredovanje pri omrežnih incidentih SI-CERT, kjer so prvo obvestilo o tem virusu dobili lani oktobra.

SP


Najbolj brano