Mladoletnica ni kršila pravic izsiljevalca

Marca lani so na novogoriškem okrožnem sodišču zaradi izsiljevanja mladoletnice obsodili zdaj 37-letnega Dragana S.. Koprsko višje sodišče je kazen enajstih mesecev zapora potrdilo, “odpustilo” mu je le stransko denarno kazen. Vendar je njegova zagovornica na vrhovno sodišče vložila zahtevo za varstvo zakonitosti, ker naj bi žrtev, ki ga je fotografirala, nedopustno posegla v njegovo zasebnost. Zahtevo je vrhovno sodišče zavrnilo.

Vrhovno sodišče je ugotovilo, da takrat 15-letna najstnica s tem, ko je z mobilnim telefonom na avtobusni postaji fotografirala izsiljevalca, ni kršila njegovih osebnostnih pravic
 Foto: Leo Caharija
Vrhovno sodišče je ugotovilo, da takrat 15-letna najstnica s tem, ko je z mobilnim telefonom na avtobusni postaji fotografirala izsiljevalca, ni kršila njegovih osebnostnih pravic  Foto: Leo Caharija

LJUBLJANA, NOVA GORICA > Zgodba, ki je nedavno dobila epilog na vrhovnem sodišču, se je začela oktobra 2010, ko je začel zdaj 37-letni Dragan S. izsiljevati 15-letnico. Od nje je zahteval denar. Zaradi groženj, da se bo njeni družini zgodilo nekaj hudega, če mu ga ne prinese, mu je večkrat izročila različne zneske, v skupnem seštevku 340 evrov.

Njena pravica do osebne varnosti ima v tem primeru nedvomno prednost pred osebnostnimi pravicami obsojenca, so sklenili vrhovni sodniki.

Mladoletnica je grožnje vzela resno, saj so vplivale na njeno življenje. Ko je zaupala staršem, kaj se dogaja, so zadevo prijavili policiji. Izsiljevalec kljub temu ni nehal. Januarja 2011 je spet zahteval denar in takrat ga je, ko se ji je približeval, fotografirala s telefonom. Deset dni kasneje so ga policisti aretirali in v priporu je preživel skoraj dva meseca. Dragan S. je na sojenju krivdo zanikal, vendar je sodišče povsem verjelo oškodovanki, ki je ves čas govorila enako.

Pomembno težo so imele tudi fotografije, ki jih je posnela nekaj dni pred aretacijo osumljenega. Mladoletnica svojega izsiljevalca prej ni poznala, obraz pa si je ob vsakem srečanju z njo pokril s kapo in šalom.

Marca lani so Dragana S. na novogoriškem okrožnem sodišču obsodili na enajst mesecev zapora in mu naložili še plačilo tisoč evrov stranske denarne kazni. Koprsko višje sodišče je obsodilno sodbo potrdilo, oprostilo ga je le plačila denarne kazni.

Obsojenčeva zagovornica je nato na vrhovno sodišče vložila zahtevo za varstvo zakonitosti. Navedla je, da bi moralo sodišče fotografije obsojenega izločiti iz kazenskega spisa, saj naj bi to na nedopusten način poseglo v njegovo zasebnost. Vrhovni državni tožilec je v odgovoru na zahtevo odgovoril, da avtobusno postajališče v Vipavi ni kraj, kjer bi obsojeni utemeljeno pričakoval, da ne bo izpostavljen očem javnosti. Poleg tega pa sta tako okrožno kot višje sodišče med tehtanjem pravic ugotovili, da pravica oškodovanke, da fotografira izsiljevalca, pretehta nad pravico obsojenca do zasebnosti na javnem kraju. Še posebej zato, ker je tam izvrševal kaznivo dejanje.

Vrhovni sodniki so po pregledu spisa ugotovili, da oškodovankin namen res ni bilo fotografiranje javnega kraja, temveč obsojenega, ki ga je mogoče jasno prepoznati. To bi v skladu z ustavo in zakonom o kazenskem postopku sicer narekovalo izločitev fotografij iz kazenskega spisa, vendar pa je oškodovanka v tem primeru fotografirala obsojenca v obrambi svoje pravice do osebne varnosti, ki jo ustava prav tako zagotavlja. Njena pravica do osebne varnosti pa ima v tem primeru nedvomno prednost pred osebnostnimi pravicami obsojenca, so sklenili vrhovni sodniki. Zahtevo za varstvo zakonitosti so zavrnili.

SILVA KRIŽMAN


Najbolj brano