Mladi “pirati” prežijo na plovila brez posadk

Policisti v hrvaški Istri se v zadnjem času ukvarjajo z mladimi nepridipravi, ki vlamljajo v plovila. Zmikavte mikajo predvsem jadrnice in jahte na enodnevnih postankih. V zasedi z daljnogledom v rokah čakajo, da vsi potniki zapustijo plovilo, nato pa odplavajo do svoje tarče. Med njihovimi žrtvami so tudi Slovenci.

V zadnjem času so v Rovinju obravnavali več nočnih tatvin z jaht in jadrnic Foto: Zdravko Primožič/Fpa
V zadnjem času so v Rovinju obravnavali več nočnih tatvin z jaht in jadrnic Foto: Zdravko Primožič/Fpa

>ROVINJ> Istrska policijska uprava opozarja lastnike jadrnic, jaht in drugih večjih plovil na povečano število vlomov, ki so se v zadnjih dneh zgodili na območju Rovinja. “Jadramo po Istri in načeloma privezov v bližini mest niti ne uporabljamo. Tokrat smo se ustavili za ogled finala evropskega nogometnega prvenstva, kar so tatovi s pridom izkoristili,” pravi ena od primorskih žrtev nepridipravov.

Policisti iz Rovinja so tako pred dnevi zalotili 19-letnega Zagrebčana in tri leta starejšega Rečana, ki sta ponoči plavala proti obali in pred seboj porivala manjši gumenjak. Na njem so policisti opazili nekaj predmetov in takoj posumili, da bi lahko bili del tatinskega plena. Med preiskavo so ugotovili, da so pred prijetjem priplavali do jahte, vlomili v kabino in iz nje ukradli nekaj tehničnih predmetov, sončna očala in denar. Slovenskega državljana so oškodovali za nekaj tisoč hrvaških kun. Konec junija naj bi z dveh italijanskih jaht ukradla več tehničnih predmetov in denar ter manjši gumenjak. Mladca so rovinjski policisti v začetku tedna po končani preiskavi pridržali.

Skupina mladeničev dogajanje na plovilih s kopnega opazuje z daljnogledom. Za drzno akcijo se tatovi odločijo, ko vsi potniki zapustijo plovilo, s čimer si zagotovijo nemoten dostop. Do jadrnic in jaht, ki so bile v zadnjem času najbolj pogosto tarča vlomilcev, priplavajo, nato vdrejo v plovilo ter iz njega ukradejo predmete večje vrednosti in denar. Najraje imajo mobilne telefone, prenosnike, polnilce, fotoaparate. Ukradeno blago nato dajo v črne vrečke za smeti, vse skupaj pa v dodatne nepremočljive torbe. S plenom nato priplavajo na kopno.

Tamkajšnja policija prejme približno tri prijave vlomov v plovila dnevno, uspešna pa je tudi pri odkrivanju nepridipravov, ki jih navadno ulovi, ko se le-ti kobacajo iz vode. “Takoj po odkritju, da so nas okradli, smo to prijavili policiji, ki pa je v tem času naše predmete že zasegla. Tako smo vse svoje stvari na srečo dobili nazaj,” je povedal naš sogovornik, ki pa želi ostati anonimen.

Vlomi v jadrnice in jahte so enostavni za izvedbo in ne zahtevajo posebnega orodja ali vlomilskega znanja. Zato ne bo odveč ne bo nasvet, naj nekdo od potnikov vedno ostane na krovu in s tem odvrne morebitne tatove.

AC


Najbolj brano