Luči so zagorele prezgodaj

Po tem ko je Aleš Rihter v začetku septembra priznal, da je pomagal pri zlorabi uradnega položaja, ki naj bi ga zagrešil predstojnik urada za gospodarske javne službe na Mestni občini Koper Raf Klinar, je ta tudi včeraj vztrajal, da ni storil nobenega kaznivega dejanja. Po obtožbi so luči v Tomšičevi ulici v Kopru že gorele, ko je občina podpisala pogodbo z izvajalcem.

Raf Klinar, ki mu tožilstvo očita zlorabo uradnega položaja, je včeraj očitke zavrnil in zatrdil, da ni storil nobenega kaznivega dejanja Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Raf Klinar, ki mu tožilstvo očita zlorabo uradnega položaja, je včeraj očitke zavrnil in zatrdil, da ni storil nobenega kaznivega dejanja Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Aleš Rihter, ki ga je sodišče po podpisu sporazuma s tožilstvom obsodilo na pogojno kazen (na šest mesecev zapora z dveletno preizkusno dobo), je včeraj pojasnil, kaj se je dogajalo spomladi 2009. Takrat so ga poklicali iz Primorja, ki je delalo rekonstrukcijo Tomšičeve ulice. Na hitro naj bi namestili še dekorativne luči. “Pripravil sem ponudbo in popis del ter ju poslal na Primorje,” je povedal. Iz Primorja je kmalu dobil ustno naročilo, naj začne z deli. Mudilo se je, ker bi moralo podjetje Elektroinvest, kjer je bil takrat direktor, luči namestiti, še preden bi zabetonirali pločnik. Pogovarjali so se, da bi postavitev luči vključili v dodatna dela in da bi jih plačalo Primorje. A se račun ni izšel.

“Zato sem se obrnil na investitorja, na občino, da bi dela, ki so bila že opravljena, poplačali,” je pojasnjeval Rihter. Na Primorju se je pogovarjal z Martinom Pregljem; kako je prišel do Rafa Klinarja, pa se ni natanko spomnil. Zagotovil pa je, da je na občino prišel, ko so bila dela opravljena. Na vprašanje Klinarja, ali sta se o tem kdaj pogovarjala sama, na štiri oči, je Rihter temu pritrdil in dodal, da je bilo to na občini, a je Klinar to odločno zanikal. Po njegovem je Rihterja srečal le nekajkrat na gradbiščih.

Fiktivno iskanje ponudnikov?

Klinarjeva odvetnika so zanimale tudi nekatere podrobnosti o tem, kako je Aleš Rihter sklenil sporazum o priznanju krivde s tožilstvom. Rihter jima je zagotovil, da mu tožilstvo v zameno za priznanje ni ponudilo ničesar. Pojasnil je, da so sicer imeli tudi hišno preiskavo zaradi luči na Ukmarjevem trgu, a da ni v nobenem kazenskem postopku.

V dokumentaciji, ki so jo našli kriminalisti na zaseženih računalnikih, je tudi elektronsko sporočilo, ki ga je Rihter konec maja 2009 poslal Klinarju. V njem mu je posredoval naslove dveh družb - podjetij Radiel group in Jakela, ki naj bi sodelovala pri javnem naročilu. Prav ti dve podjetji je nato Klinarjeva podrejena poleg Elektroinvesta pozvala, naj pošljeta ponudbi za postavitev dekorativne razsvetljave v Tomšičevi ulici. Kriminalisti so našli tudi Rihterjev dopis direktorjema obeh omenjenih družb, v katerem jima je napisal, kakšne cene naj vključita v svoji ponudbi. Ponudbo sta nato oddali le podjetji Jakel in Elektroinvest.

Klinar je zatrdil, da je elektronsko pošto Rihterja odprl šele po tem, ko je bilo podjetje Elektroinvest izbrano kot najboljši ponudnik in da je bilo to edino njegovo sporočilo, ki ga je kdaj dobil od Rihterja. Zanikal je, da bi svoji podrejeni naročil, naj izvede fiktivno javno naročilo.

Po njegovih besedah v Tomšičevi ulici sprva niso bile predvidene talne luči, odločitev so sprejeli nekoliko kasneje, najverjetneje na kolegiju občine. Kdo je natanko sprejel odločitev, se ni mogel spomniti, dopustil pa je možnost, da je pobuda prišla iz krajevne skupnosti. “Ko je šel sklep o izbiri izvajalca ven, lučke še niso gorele,” je zatrdil Klinar. Elektroinvest so o izbiri obvestili 17. junija, 8. julija pa so mu poslali v podpis še pogodbo.

Prezgodaj goreče luči so zmotile tudi Markežiča

Včeraj je pričal tudi Viktor Markežič iz Oljke, ki je sodnici iz Maribora Danili Dobčnik Šošteršič pojasnjeval, da kot opozicija poskušajo opozarjati na vse nečednosti občinske uprave, ki jih ni malo. “Papirje smo predali policiji in komisiji za preprečevanje korupcije. Naznanili smo dvom, da nekaj ni v redu,” je povedal. Po Tomšičevi ulici se vsakodnevno vozi v službo, videl je, da lučke že gorijo, papirnati del pa naj bi na občini uredili, ko so bila dela že opravljena. Dobil je tudi fotografije Tomšičeve ulice, ki so kazale, da so luči gorele že 26. junija, ni pa želel razkriti, kdo mu je jih je prinesel.

Odvetnika Branka Gvozdića, ki je včeraj okrepil Klinarjevo obrambo - doslej ga je branil samo odvetnik Gorazd Gabrič, je zanimalo nekaj podrobnosti o tem, komu in kako je prijavil svoje sume. “Vem, da ste dežurni prijavitelj,” mu je med drugim navrgel in opozoril na nekatere nedoslednosti v njegovih izjavah. Markežič je kriminalistom med drugim dejal, da je fotografije dobil od izvajalca, ki je sodeloval pri razpisu. Med drugim naj bi mu povedal, da ni imelo nobenega smisla, da bi se prijavil, ker so bila dela že končana.

Včasih si pomagajo s ceno

Pričala sta tudi direktorja obeh podjetij, ki sta z občine dobila poziv za javno naročilo. Rihter je povedal, da jima je po elektronski pošti poslal cene za to, da bi na občino poslala protiponudbo. Darko Viler iz podjetja Radiel group je povedal, da mu je Rihter poslal cene verjetno zato, da bi mu pomagal pri ponudbi, tako da bi ga spremljal s ceno, ki bi bila nekaj evrov višja. Po njegovih besedah si včasih tako pomagajo. A je dodal, da ne morejo vedeti, če je naročnik pozval še druge ponudnike.

Klinarjeva odvetnika sta predlagala, naj sodišče postavi novega izvedenca, saj sta oporekala njegovim izračunom. Po obtožbi naj bi Klinar podjetju Elektroinvest pridobil za nekaj več kot 7000 evrov premoženjske koristi in 25.000 evrov nepremoženjske koristi, kolikor naj bi bil vreden posel. Sodnica pa je odločila, da bo sodni izvedenec Milan Bučar svoje izvedensko mnenje le dopolnil. Sojenje se bo nadaljevalo 12. novembra.

SIJAN PRETNAR


Najbolj brano