Letos že več kot 300 intervencij Gasilske brigade Koper

Za gasilci Gasilske brigade Koper je zahtevno leto, saj so opravili kar 819 intervencij. Za zdaj prav nič ne kaže, da bo letošnje leto manj naporno: za gasilci je po dveh mesecih že več kot 300 intervencij.

V nadzorni sobi od nedavnega lahko s pomočjo kamer spremljajo tudi dogajanje na terenu. Kamere so postavljene v Movražu, na Tinjanu in Belem križu, na Slavniku pa še ne deluje. Tako lahko v okolici opazijo tudi morebitne požare. Foto: Silva Križman
V nadzorni sobi od nedavnega lahko s pomočjo kamer spremljajo tudi dogajanje na terenu. Kamere so postavljene v Movražu, na Tinjanu in Belem križu, na Slavniku pa še ne deluje. Tako lahko v okolici opazijo tudi morebitne požare. Foto: Silva Križman

KOPER> Število intervencij koprsko gasilsko brigado uvršča v sam slovenski vrh, je ob včerajšnji predstavitvi opravljenega dela v minulem letu in načrtih za letos dejal direktor Vilij Bržan. Več intervencij kot lani (819) so v zadnjem desetletju izvedli le v letu 2006, ko so jih našteli 851. Sicer pa so lani posredovali pri gašenju 148 požarov v naravi, 249 ostalih požarov in v stotih prometnih nesrečah, imeli so tudi 104 tehnična posredovanja. Največ intervencij, 530, je bilo v koprski občini, 121 v izolski in 168 v piranski. Glede na delež intervencij po občinah skoraj ni razlike med lanskim letom in desetletnim povprečjem.

V stalni pripravljenosti po osem gasilcev

Po Bržanovih zagotovilih lahko glede na kadrovsko zasedbo hkrati obvladajo dve do tri intervencije, saj je v stalni pripravljenosti po osem gasilcev. Vsaj enkrat letno pa je nujnih več sočasnih (tudi po pet) intervencij, večinoma v primerih poplav ali močnega vetra. Celotno enoto lahko aktivirajo v eni uri. Pri 80 odstotkih intervencij so poklicni gasilci posredovali sami, v 20 odstotkih pa s pomočjo gasilcev prostovoljnih društev, zlasti pri gašenju požarov v naravi in hišah. Prostovoljni gasilci se usposabljajo še za pomoč pri intervencijah v predorih, kar zahteva posebno znanje in izurjenost.

Bržan je opozoril, da je bilo v zadnjih dneh kar nekaj neodgovornih kurjenj v naravnem okolju, ko je ogenj ušel izpod nadzora in so morali posredovati gasilci. Za vse tri istrske občine velja enak odlok in vsako kurjenje je treba prijaviti.

Kot izstopajoče intervencije v lanskem letu je Bržan omenil gašenje požara v skladišču in trgovini Lesnina v Kopru, stanovanjske hiše v Brezovici, v koprskem Tomosu ter dva požara v naravnem okolju (med Črnotičami in Prešnico ter v Dolu). V obeh primerih je gorelo ob železniški progi.

Sicer pa bodo gasilsko brigado letos kadrovsko okrepili s šestimi gasilci za gašenje v predorih, zaposlitev še šestih je predvidena v prihodnjem letu. Po lani podpisani pogodbi denar za te gasilce zagotavljata Dars in država (letos približno 200.000 evrov, prihodnje leto dvakrat več).

Na lanskih dnevih zaščite in reševanja so se koprski poklicni gasilci aktivno vključili v vaji na morju in v predoru Markovec, sicer pa je usposabljanje stalnica. Lani so se v Trstu udeležili tudi tečaja za gašenje požarov na ladjah.

Letos manj denarja

Po lanski prenovi prostorov lucijske izpostave v Marini Portorož je bila ob teh predvidena še postavitev montažne garaže, vendar je letos ne bo, saj piranska občina postavke za to ni vključila v proračun.

Po sprejetju programa dela so v gasilski brigadi dobili nova izhodišča, saj se je predviden obseg denarja zmanjšal. “Morali smo se prilagoditi, leto bo malo težje, vendar bomo uspeli ohraniti primerno pripravljenost,” zagotavlja Bržan. Mestna občina Koper je obseg financiranja zmanjšala za pet odstotkov, Piran za 15 odstotkov, kar bi pomenilo približno 60.000 evrov manj, vendar pa naj bi pri sprejemanju proračuna odstotek “omilili” na pet.

Seveda bodo morali kljub krizi letos poskrbeti za nadomeščanje dotrajane in uničene opreme, razmišljati pa bodo morali tudi o zamenjavi tehničnega vozila za reševanje v prometnih nesrečah, ki je staro že 30 let.

Za plačilo se lahko obrišejo pod nosom

Koprska gasilska brigada in prostovoljna društva koprske občine imajo veliko stroškov z gašenjem požarov, ki jih ob železniški progi netijo vlaki.

Ker železnica sama noče plačati stroškov, gasilci pa menijo, da zažiga iz malomarnosti, od leta 1994 dalje proti železnici vlagajo tožbe. Gasilska brigada je uspešno iztožila plačilo v treh primerih, obalna gasilska zveza pa v dveh.

Ob zadnjih dveh tožbah pa so se tako poklicni kot prostovoljni gasilci opekli. V tožbi brigade za plačilo 91.000 evrov stroškov gašenja za požare v letih 2005, 2006 in 2007 je sodnica razsodila, da je železnica ravnala malomarno le pri treh od 85 požarov in železnici naložila plačilo pičlih 5421 evrov. Potem ko je plačala stroške sojenja, je brigadi tako ostalo le 1872 evrov.

Po pritožbi brigade je sodbo potrdilo še koprsko višje sodišče, zato je brigada zahtevala revizijo postopka. Vrhovno sodišče je zahtevo pred časom zavrnilo.

Predvčerajšnjim pa je odvetnik gasilcev Jurij Žorž prejel še sodbo o tožbi za plačilo stroškov prostovoljnih društev v istih požarih, za katere je železnico tožila že brigada. Obalna gasilska zveza je za gašenje v 85 požarih zahtevala plačilo skoraj 65.000 evrov. Koprska okrožna sodnica pa je tokrat razsodila, da železnici ni moč očitati malomarnosti niti za en požar in zato razsodila, da železnica oziroma Zavarovalnica Triglav gasilcem nista dolžni plačati ničesar.

SILVA KRIŽMAN, DANIJEL CEK


Najbolj brano