Letos na bankomatih že za pol milijona evrov škode

Po oceni policije znaša škoda, ki je nastala letos zaradi nastavljenih skimming naprav na območju Slovenije in kasneje zlorabljenih bančnih podatkov v tujini, približno pol milijona evrov. Predstavlja tudi največji delež skupne škode iz vseh oblik zlorabe plačilnih, kreditnih in drugih kartic, ki je konec novembra znašala nekaj več kot 700.000 evrov.

Zasežena skimming naprava; v podolgovatem predmetu na desni strani je nastavljena mini kamera Foto: Pu Ljubljana
Zasežena skimming naprava; v podolgovatem predmetu na desni strani je nastavljena mini kamera Foto: Pu Ljubljana

LJUBLJANA> Ljubljanski policisti so v tem tednu izsledili skupino bolgarskih državljanov, ki so na bančne avtomate po Sloveniji nameščali naprave za preslikovanje bančnih in kreditnih kartic, t.i. skimming. In časov, ko so tujci v Sloveniji predvsem zlorabljali tuje bančne kartice, je, kot kaže, nepreklicno konec. Letos so namreč storilci v prvi fazi oškodovali lastnike slovenskih bančnih kartic za najmanj pol milijarde evrov, v drugi fazi pa to škodo nosijo banke, pri katerih imajo lastniki kartic odprte račune.

Največ primerov v Ljubljani

Največ primerov so zabeležili na ljubljanskem območju, v zadnjem času pa so, kot so včeraj pojasnili na ljubljanski policijski upravi, prijeli tudi nekaj osumljencev.

Skimming naprave, ki so jih zasegli policisti, so bile sestavljene iz dveh delov. Plastični del namestijo na režo, v katero se vstavlja bančna kartica. To je težko prepoznati, saj ta del pokrije originalnega. Drugi del pa namestijo nad ekran bankomata ali na režo za izdajo bankovcev. Gre za kamere, ki omogočajo snemanje vpisa pin številke. Naprave imajo tudi svoj vir energije in spomin.

O enem od primerov so policiste obvestili sredi novembra. Osumljenca naj bi v prvi polovici novembra na posamezne bankomate na območju Most in Bežigrada nastavila skimming naprave, oškodovanci, slovenski državljani, so bili s tem oškodovani za približno 6500 evrov. Podatki, pridobljeni na nezakonit način, so bili zlorabljeni na območju Mozambika. Policisti so po zbranih informacijah v središču Ljubljane prijeli 21-letnega bolgarskega državljana in mu zasegli več skimming naprav, telefonov, različnih polnilcev, prenosnik in druge predmete. Preiskovalni sodnik je zoper njega odredil pripor.

Drugi primer je nekoliko starejši, prijetje osumljencev pa sveže, saj sta Bolgara včeraj še čakala na zaslišanje pri preiskovalnem sodniku. Junija so ugotovili, da skupina šestih bolgarskih državljanov namešča skimming naprave na območju Ljubljane in Maribora. Zapisi komitentov različnih bank so bili nato zlorabljeni na območju Dominikanske republike. Storilci so lastnike kartic, slovenske državljane, oškodovali za približno 32.000 evrov. Policistom je uspelo identificirati pet osumljencev, starih od 32 do 40 let, za enega pa še zbirajo obvestila.

Dobro organizirana skupina

Dva od osumljencev, bolgarska državljana, stara 40 in 38 let, so prijeli v ponedeljek. Na mejni prehod Obrežje sta se pripeljala z osebnim avtomobilom znamke BMW. Med postopkom so jima zasegli več elektronskih naprav, telefonov, USB ključev, prenosnikov in drugih predmetov. Včeraj sta še čakala na zaslišanje pri preiskovalnem sodniku. Kot pojasnjujejo na policiji, so osumljenci pridobljene podatke posredovali naprej, kar kaže, da gre za dobro organizirano in med seboj povezano skupino. Del skupine nekje namešča skimming naprave, drugi del skupine pa v tujini s pomočjo pridobljenih podatkov dviguje denar.

Simon Golub iz generalne policijske uprave je pojasnil, da je slovenska policija zaradi tovrstnih primerov že okrepila sodelovanje z Europolom. Dodal je, da so storilci zelo uspešni. Banke sicer imajo sisteme samozaščite, vendar storilci, kot je dejal Golub, vsak dan najdejo možnost, da to preskočijo.

Pridejo, posnamejo, odidejo

Policija trenutno po vsej Sloveniji obravnava že 25 primerov skimminga, največ na območju Ljubljane. Vse naprave so bile nameščene po 1. aprilu letos. Do zdaj so obravnavali sedem znanih osumljencev, izključno tujce, praviloma iz vzhodnoevropskih držav.

Kot ugotavljajo na policiji, storilci prihajajo v Slovenijo samo za to, da bi storili kaznivo dejanje in takoj zatem našo državo tudi zapustijo. Tudi zato je največ zlorab vezanih na območje okoli avtocestnega križa oziroma same Ljubljane, kjer je bankomatov največ. Storilce pa je zaradi velike koncentracije ljudi težje odkriti.

Trendi so se torej spremenili in če na eni strani zaznavajo porast oškodovanj slovenskih državljanov, na drugi strani zelo upada število gotovinskih dvigov na bankomatih z uporabo ponarejenih plačilnih ali kreditnih kartic tujih bank.

Policija opozarja vse uporabnike, naj bodo zelo previdni. Ljudje naj dosledno zakrivajo tipkovnico bankomata pri tipkanju pin kode, pozorni naj bodo tudi na morebitne nenavadno nameščene elemente na bankomatu, ki tja ne sodijo, pa tudi na morebitne viseče žičke ali vrvice.

SK


Najbolj brano