Ladja Triglav še ni prišla v stik z migranti

Slovenska ladja Triglav, ki z italijanskimi silami od sredine decembra sodeluje v operaciji Mare nostrum v Sredozemlju, doslej še ni prišla v stik s čolni z migranti, je danes dejal poveljnik kontingenta Andrej Pečar. Je pa opozoril, da se je število ljudi, ki so jih druge ladje rešile iz morja, po novem letu povišalo.

Slovenska ladja Triglav, ki z italijanskimi silami od sredine decembra sodeluje v operaciji Mare nostrum v Sredozemlju, doslej še ni prišla v stik s čolni z migranti, je danes dejal poveljnik kontingenta Andrej Pečar Foto: Zdravko Primožič/Fpa
Slovenska ladja Triglav, ki z italijanskimi silami od sredine decembra sodeluje v operaciji Mare nostrum v Sredozemlju, doslej še ni prišla v stik s čolni z migranti, je danes dejal poveljnik kontingenta Andrej Pečar Foto: Zdravko Primožič/Fpa

AUGUSTA > Večnamenska ladja Triglav je v operaciji Mare nostrum, katere namen so nadzor in zaščita ter reševanje migrantov in beguncev v Sredozemlju, začela delovati 15. decembra. Deluje iz pomorske baze v kraju Augusta na vzhodu Sicilije, v operaciji bo sodelovala do konca januarja.

Italija je operacijo Mare nostrum začela 14. oktobra v želji, da bi preprečila še več žrtev med begunci, potem ko je v tednu dni v dveh smrtonosnih brodolomih ladij umrlo skoraj 400 ljudi. Večinoma je šlo za begunce iz držav Afriškega roga in Sirije. Italijanska vlada je ukrep uvedla kot začasno rešitev, dokler se o obsežnejših operacijah ne dogovori EU. Slovenija je sodelovanje ladje Triglav Italiji ponudila 18. oktobra.

Njihova misija se je tako že prevesila v drugo polovico, pri čemer doslej še niso prišli v stik s čolni z migranti. Je pa po besedah Pečarja v luči visokega števila ljudi, ki so jih letos rešili iz morja, možnost, da do tega pride v slabih treh tednih delovanja, ki so še pred njimi.

Na morju med nadzorom območja zaenkrat izvajajo predvsem vaje za delovanje ob morebitnem stiku s plovili z migranti, poleg tega nadzorujejo tovorni promet, tudi zaradi možnosti tihotapljenja.

Ladja po Pečarjevih besedah deluje na dveh območjih vzhodno od Sicilije, od katerih je vsako veliko po 30 krat 30 navtičnih milj (približno 3000 kvadratnih kilometrov). Iz enega v drugo območje se premikajo glede na obveščevalne podatke, glede morebitne lokacije čolnov in glede na vreme.

Podatke si z italijansko stranjo izmenjujejo prek častnika za povezavo, ki ga imajo na vojaški ladji italijanske mornarice. Prek njega tudi usklajujejo delovanje. Tri dni preživijo na morju, nakar so približno dva dneva v pristanišču, je tik pred odhodom na novo patruljo pojasnil Pečar.

STA


Najbolj brano