Kurirja z virmanom pričakali kriminalisti

Na nadaljevanju sojenja nekdanjim članom uprave Luke Koper se je tudi včeraj vse vrtelo okoli mnenja luške pravne službe, da bi morala imeti uprava za dokapitalizacijo hčerinskih družb v Romuniji soglasje nadzornega sveta. Po obtožbi pa je uprava šla v dokapitalizacijo brez soglasja nadzornikov in tako zlorabila svoj položaj.

Na koprskem sodišču se je včeraj nadaljevalo sojenje članom nekdanje uprave Luke Koper  Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Na koprskem sodišču se je včeraj nadaljevalo sojenje članom nekdanje uprave Luke Koper  Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER> Luka Koper je februarja 2009 najprej izvedla dokapitalizacijo družbe Railport Arad in na njen račun nakazala 1,5 milijona evrov, kasneje pa je uprava sprejela še sklep o dokapitalizaciji družbe Trade Trans Terminal (v višini 1,3 milijona evrov), ki je niso izvedli. Sodišče je namreč 12. junija 2009 izdalo začasno odredbo in ustavilo nakazilo. Tožilstvo nekdanjega prvega moža Luke Koper Roberta Časarja in člane takratne uprave Marjana Babiča, Alda Babiča in Borisa Marzija (ki je bil delavski direktor) obtožuje, da so zlorabili položaj in zaupanje s tem, ko za dokapitalizacijo hčerinskih družb Railport Arad in Trade Trans Terminal niso pridobili soglasja nadzornega sveta. Družbama pa naj bi pridobili veliko premoženjsko korist.

Pred izvedbo dokapitalizacije podjetja TTT je Boris Jerman iz pravne službe Luke Koper na prošnjo zaposlenih iz finančne službe pripravil pravno mnenje, iz katerega je izhajalo, da bi uprava za dokapitalizacijo potrebovala soglasje nadzornikov. “Soglašal sem z mnenjem kolega, da je za izvedbo dokapitalizacije na podlagi statuta družbe potrebno soglasje nadzornega sveta,” je včeraj pojasnil vodja pravne službe v Luki Koper Marko Blažič in dodal, da je uprava dolžna ravnati v skladu s statutom družbe.

Tatjana Šavle Čok, vodja plačilnega prometa v Luki Koper, je povedala, da so bili junija 2009, torej pred napovedano dokapitalizacijo TTT, pred večjimi likvidnostnimi težavami, zato jih je skrbelo, ali bodo lahko poravnali vse obveznosti. Poleg tega so vedeli, da bo le nekaj dni po predvideni dokapitalizaciji družbe v Romuniji nadzorni svet, na katerem naj bi odločali o usodi takratne uprave. “Zato smo bili še bolj previdni. Ocenjevali smo, da bi bil tak odliv še dodatno breme,” je odgovarjala na vprašanja odvetnikov. Potrdila je, da je pravnika zaprosila za pravno mnenje o tem, ali uprava potrebuje za dokapitalizacijo soglasje NS. Z njegovim mnenje, da je to potrebno, je bil po njenih besedah seznanjen tudi Marjan Babič.

Kljub takšnemu mnenju pravne službe so dobili naročilo, naj izvedejo dokapitalizacijo. Pripravila je virman in ga odnesla Marjanu Babiču. Poleg njega ga je podpisal še Časar, nato pa ga je kurir odnesel na banko, kjer so že bili kriminalisti z začasno odredbo sodišča.

Sodišče je včeraj zaslišalo tudi Milana Pučka, ki je bil takrat izvršni direktor za razvoj v Luki Koper in je bdel nad projektom v Romuniji. Pojasnjeval je, da se je Luka odločila za terminala v Aradu, da bi okrepila svoj tržni položaj v JV Evropi. Zatrdil je, da so o tem, kako je napredoval projekt, poročali nadzornemu svetu. “Nadzorni svet je bil leta 2008 obveščen, da se gradnja bliža drugi polovici in da bo z dokapitalizacijo treba plačati izvajalce gradbenih del. Po mojem spominu je to nadzorni svet odobril,” je pojasnil.

Glede soglasja k dokapitalizaciji družb pa je povedal, da je Kaja Špiler, svetovalka uprave, ki je pripravljala tudi gradiva za nadzorni svet, menila, da dodatno soglasje za dokapitalizacijo ni potrebno. Po njegovih besedah bi s to dokapitalizacijo Luka plačala že opravljena gradbena dela, čeprav tega v predlogu za dokapitalizacijo, ki ga je pripravil za upravo, ni izrecno zapisal. Povedal je še, da je bil projekt v Aradu zasnovan večfazno in da so bili s tem seznanjeni tudi nadzorniki.

Sojenje se bo nadaljevalo prihodnji teden. SIJAN PRETNAR


Najbolj brano