Koprčani so pomagali italijanski posadki

“Po radijskih zvezah smo slišali klic v sili. Nato pa smo začeli gledati, s katere jadrnice bodo izstrelili signalno raketo. Bili smo najbliže, le kilometer stran ... Jadrnico smo nato odvlekli do kopnega,” je Arturo Steffé, poveljnik reševalnega čolna KP 10, opisal reševanje na letošnji Barkolani, zaradi katerega je bilo včeraj dopoldne slovesno v koprski Pretorski palači.

Predstavniki koprske in tržaške uprave za pomorstvo so si skupaj s koprskim županom Borisom Popovičem in namestnikom italijanskega generalnega konzula Salvatorejem Losijem ogledali posnetek reševanja na Barkolani Foto: Toma  Primo I /Fpa
Predstavniki koprske in tržaške uprave za pomorstvo so si skupaj s koprskim županom Borisom Popovičem in namestnikom italijanskega generalnega konzula Salvatorejem Losijem ogledali posnetek reševanja na Barkolani Foto: Toma Primo I /Fpa

KOPER> Koprsko in tržaško pomorsko upravo druži skupno poslanstvo, varnost na morju in reševanje ljudi v stiski. S stiski rok, predajo simboličnih daril in ogledom posnetka reševanja italijanske jadrnice, ki jo je na varno povlekla posadka koprske uprave za pomorstvo, so včeraj pohvalili njihovo zgledno sodelovanje, ki se izkaže predvsem takrat, ko združijo moči ob reševalnih akcijah.

Predstavniki uprave za pomorstvo Furlanije-Julijske krajine in tržaške obalne straže so v Koper prinesli posnetek reševanja italijanske jadrnice Ghinda, ki jo je na varno odvlekla posadka slovenske uprave za pomorstvo. Antonio Basile, poveljnik tržaške uprave za pomorstvo, ki je bil pobudnik včerajšnje simbolične predaje posnetka reševanja, je poudaril, da bodo v prihodnje zgledno sodelovanje še nadgradili.

Enako velja tudi za prihodnje Barkolane in vse druge športne prireditve, ki se dogajajo na morju obeh držav. Basile je pojasnil, da težav pri skupnih reševalnih akcijah običajno nimajo. “Težavo predstavlja le element, v katerem se nahajamo, morje, ki ni kot običajna cesta na kopnem,” je še poudaril Basile.

Letos je na Barkolani sodelovalo 1762 jadrnic, na kopnem in na morju pa se je 9. oktobra zbralo 25.000 ljudi. Za varnost na tej množični jadralski prireditvi je skrbelo več deset italijanskih ekip, ki so se jim na slovenskem delu regatnega polja pridružile še posadke na šestih plovilih slovenske policije in uprave za pomorstvo ter dveh vlačilcev. “Veseli so bili, ko smo prišli do njih,” je odziv italijanske posadke na jadrnici Ghinda opisal Arturo Steffé, ki je bil poveljnik reševalnega čolna KP 10.

Pred tem je lesena jadrnica zadela v drugo plovilo in na premcu je zazevala odprtina, skozi katero je začela vdirati voda. Ko so ob množici drugih plovil in razburkanem morju uspeli pripluti do poškodovane jadrnice, so jim na krov vrgli vrv in jih začeli vleči proti kopnemu. “Res so bili v paniki, saj so se bali, da se bo jadrnica potopila,” je še dodal Steffé. V reševanje so se nato vključili še italijanski gasilci, ki so se s svojim plovilom približali jadrnici. Na njen krov so skočili nekateri člani posadke in pomagali prazniti vdirajočo vodo.

Na Barkolanah so posadke slovenske policije in uprave za pomorstvo doslej običajno pomagale posadkam slovenskih jadrnic, ki so se znašle v težavah, tokrat pa so morali zapluti čez morsko mejo.

SP


Najbolj brano