Ko je udarilo, je udarilo zares

Kopalci so sredi razburkanega morja iskali pot do obale, lastniki bark in jadrnic so hiteli na pomole. Turisti so podirali šotore in iskali streho. Veter je lomil drevesa in trgal strešnike. Takšna je bila včeraj slika Primorske, ki je sredi neznosne poletne vročine v trenutku zdrsnila v drugi svet.

PRIMORSKA > Največ bolečin je včerajšnje neurje povzročilo Poljaku, ki je ob poskusu reševanja svoje jadrnice ob plavajočem pomolu v Kopru skupil grd zlom roke. Jadrnice kljub temu, da je tvegal življenje, ni uspel rešiti. Malo več sreče je imel lastnik turistične barke Burja, ki je po več kot polurnem boju z valovi vendarle uspel prižgati motor in ladjo oddaljiti od pomola. Ob navdušenem ploskanju množice radovednežev na kopnem.

Niso mogli nikamor

Visoki morski valovi so veličastni, a nekatere je navdušenje nad jeznim morjem spravilo v resno nevarnost. Piranski in koprski gasilci so z obalnega zidka v bližini strunjanske plaže oziroma vile Tartini reševali tri turiste, ki zaradi visokega morja in valov niso mogli ne naprej ne nazaj. “Bili so zelo prestrašeni,” je povedal vodja 1. izmene v koprski gasilski brigadi Peter Ocepek. Deset gasilcev je do njih prišlo po morski strani, dvema ženskama in moškemu so nadeli reševalne jopiče in čelade, nato pa so jih navezali na vrv in pospremili na varno. V morju pred Portorožem in Bernardinom sta se v hudih težavah znašla tudi kopalec in deskar, ki nista mogla do obale. Na pomoč so jima odhiteli s piranskim čolnom pristaniške kapitanije. Ko so bili na pol poti med Piranom in Portorožem, je posadka dobila klic, da sta že na varnem. Kopalcu so menda pomagali prijatelji, deskar pa se je rešil sam.

Visoki valovi in lebič sta po morju premetavala čolne in večja plovila. Nekaj jih je v Kopru in Ankaranu pometalo prav na obalo, v piranskem mandraču se jih je več odvezalo. V Kopru je ob obalni zid vrglo tudi poljsko jadrnico, ki se je nato potopila. Njen lastnik si je pri reševanju zlomil roko. Koliko plovil je bilo poškodovanih, včeraj še ni bilo znano. Nasedlo jadrnico so reševali tudi v Portorožu.

Zaradi visokega morja so v Piranu ob 16.14 sprožili sireno. A sta pravočasno na varno avtomobila spravila le dva lastnika, več kot 15 avtomobilov pa so zalivali visoki valovi. Ti so veliko škode povzročili piranskim gostincem, ki imajo svoje lokale ob obali. Peter Ventin, poveljnik piranskega prostovoljnega društva, je povedal, da so gostincem pomagali loviti stole, ki so plavali pred lokali. Pred hotel Piran, kamor je tudi vdirala voda, so prinesli protipoplavne vreče. Ob morju pri Fornačah so močni valovi dvignili več plošč in poškodovali peš pot. Pred enim od gostinskih lokalov na Cankarjevem nabrežju je odtrgalo senčilo, močan veter je razbil nekaj oken. Gasilci in delavci cestnega podjetja so imeli precej dela tudi z odstranjevanjem podrtih dreves in vej. Ocepek je povedal, da je veter podrl tri drevesa tudi na Markovcu. Poškodovala so dva avtomobila. Gasilci so jih nato razžagali in odstranili z avtomobilov. Nekaj dreves se je podrlo tudi v okolici Postojne, Pivke in Divače. Močni sunki vetra so razmetali dele plastičnih krožišč v Bertokih in Kopru. Ob 16. uri so na letališču Portorož sunki presegli 100 kilometrov na uro.

Odkrite strehe

Močan veter je povzročal preglavice tudi na Goriškem. Na Cesti je drevo padlo na cesto, prav tako so gasilci zaradi drevesa na cesti posredovali v Malem Ubeljskem pri Postojni, v Malem Brdu pa je odkrilo streho. Tudi v Posočju, na Cerkljanskem in Idrijskem je veter odkril strehe. VH, SP


Najbolj brano