Klinar je zanikal krivdo, soobtoženi pa jo je priznal

Mariborska sodnica je včeraj zaradi spornega posla z Mestno občino Koper obsodila podjetnika, ki je v Tomšičevi ulici postavil okrasne luči. S tožilstvom je namreč sklenil sporazum o priznanju krivde in tako potrdil, da se je z občinskimi uradniki o poslu dogovarjal še pred podpisom pogodbe.

Predstojnik koprskega urada za gospodarske javne službe Raf Klinar (levo, na fotografiji z odvetnikom Gorazdom Gabričem ob prihodu na sodišče) včeraj ni priznal krivde. Konec septembra ga čaka sojenje zaradi kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja. Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Predstojnik koprskega urada za gospodarske javne službe Raf Klinar (levo, na fotografiji z odvetnikom Gorazdom Gabričem ob prihodu na sodišče) včeraj ni priznal krivde. Konec septembra ga čaka sojenje zaradi kaznivega dejanja zlorabe uradnega položaja. Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER > Rafa Klinarja, predstojnika urada za gospodarske javne službe, pa konec septembra čaka sojenje. Krivde za očitano kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja ni priznal.

Na koprskem okrožnem sodišču sta včeraj prvič vodili sodne postopke mariborski sodnici, ki bosta koprskim kazenskim sodnikom pomagali pri zmanjševanju nerešenih zadev. Pred sodnico Danilo Dobčnik Šošteršič sta tako stopila tudi 52-letni Raf Klinar, predstojnik urada za gospodarske javne službe na MOK, in Aleš Rihter, ki je bil direktor družbe Elektroinvest. Tožilstvo prvemu očita kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja, drugemu pa pomoč pri tem kaznivem dejanju.

Luči naj bi svetile že pred podpisom pogodbe

Zgodba, zaradi katere sta sedla na zatožno klop, sega v leto 2009, nanjo pa so koprski kriminalisti postali pozorni, ko so preiskovali domnevno sporen posel z ulično razsvetljavo, ki jo je občina postavila na Ukmarjevem trgu. Tudi pri tem projektu je v določenem delu sodelovalo omenjeno koprsko podjetje. Po obtožbi naj bi tudi pri oddaji del v Tomšičevi ulici na občini kršili zakon o javnem naročanju, za posel naj bi se dogovorili, še preden je občina z izvajalcem podpisala pogodbo. Luči so že svetile, ko je bil posel tudi formalno oddan. Občina je pogodbo z Elektroinvestom po obtožbi podpisala približno dva tedna po tem, ko so bila dela že končana.

Klinar naj bi uslužbenki Adelii F. naročil, naj izvede fiktivni postopek za oddajo javnega naročila za elektroinštalacijska dela (postavitev dekorativnih luči v Tomšičevi ulici), kar naj bi omenjena tudi storila.

Fiktivno javno zbiranje ponudb?

Rihter je imel že aprila 2009 popis del, ki jih je nato opravil, izdelal je tri predračune z različnimi končnimi vrednostmi, s katerimi je nato seznanil Klinarja. Ta naj bi nato - tako tožilstvo - eno od vrednosti uporabil pri javnem naročilu. Rihter pa naj bi se dogovoril tudi z dvema podjetjema, Radielom in Jakelom oziroma njunima direktorjema, da bosta sodelovala pri fiktivnem postopku javnega naročanja. Poslal naj bi jima elektronski sporočili, v katerih je zapisal tudi cene, ki naj bi jih vključila v svojih ponudbah.

Iz dokumentacije, ki so jo kriminalisti našli na zaseženih računalnikih, naj bi bilo razvidno, da je Rihter Klinarju v elektronski pošti posredoval imeni obeh podjetij, s katerimi se je dogovoril. Prav ti podjetji je nato občinska uslužbenka pozvala k sodelovanju pri javnem naročilu.

Po ugotovitvah tožilstva naj bi oba obtožena družbi Elektroinvest pridobila za 7000 evrov premoženjske koristi, za kolikor naj bi bil precenjen elektromaterial, ki je bil uporabljen, in tudi dela, ki jih je podjetje opravilo. Hkrati pa naj bi podjetju pridobila tudi nepremoženjsko korist, saj je tako dobilo posel, vreden dobrih 25.000 evrov.

Po priznanju pogojna obsodba

Rihter je še pred včerajšnjim predobravnavnim narokom s tožilstvom sklenil sporazum o priznanju krivde in tako potrdil ugotovitve tožilstva. Sodnica Danila Dobčnik Šošteršič je Rihterja pobarala, če je sporazum podpisal prostovoljno in ga po njegovem pritrdilnem odgovoru sprejela. Tožilstvo je v sporazumu za 43-letnega Rihterja predlagalo pogojno kazen - šest mesecev zapora, v katerega pa mu ne treba, če v dveh letih preizkusne dobe ne bo ponovil kaznivega dejanja. Sodnica je nato obtoženega obsodila na dogovorjeno kazen.

Tožilstvo in Rihter s svojim odvetnikom so se pritožbi odpovedali, sodba je zato že pravnomočna. Rihter je bil na sodišču redkobeseden, njegov odvetnik Giani Flego pa je poudaril, da obtoženi ni delal v svojo korist in da od vsega skupaj ni imel ničesar. Delal je v korist gospodarske družbe, ki je morala dobiti plačilo za opravljeno delo.

Obsojeni tudi kot priča?

Državna tožilka Janja Hvala je pogojno kazen v primeru priznanja krivde ponudila tudi Rafu Klinarju - leto in pol zapora s triletno preizkusno dobo. Pojasnila je, da je predlagana kazen strožja kot pri Rihterju, ker je Klinar javni uslužbenec in je imel po njeni oceni pri tem kaznivem dejanju glavno vlogo. A na njeno ponudbo Klinar ni pristal in je krivdo za očitana kazniva dejanja zanikal. Sodnica je zato postopek proti njemu izločila, sojenje pa se bo začelo predvidoma 23. septembra.

Njegov odvetnik Gorazd Gabrič je sodišču predlagal, da na sojenju zasliši več prič, med drugim tudi Adelio F., ki bo potrdila, da ji Klinar ni naročil, naj pripravi fiktivno javno naročilo. Sodišče naj bi kot pričo zaslišalo tudi Aleša Rihterja, ki naj bi tokrat v drugačni vlogi povedal, o čem sta se sploh pogovarjala s soobtoženim. Temu je tožilka nasprotovala in dodala, da njihovi očitki ne temeljijo na izjavi Rihterja, temveč na podatkih iz zasežene dokumentacije. Gabrič je predlagal še, da izvedenec popravi izvedensko mnenje o škodi, ker naj bi upošteval ceno drugačnih svetilk in ne takšnih, kot so jih namestili v Tomšičevi ulici.

SIJAN PRETNAR


Najbolj brano