Kar 40 let za sto reševanj,lani reševali več kot stokrat

Tolminski gorski reševalci so v tem tednu zapisali v svojo evidenco tisočo intervencijo. Res, da od leta 1948, ko je bila tolminska postaja GRS ustanovljena, je pa bila akcija, ki je postavila pomemben zgodovinski mejnik, letošnja štiriinštirideseta.

Gorskim reševalcem pogosto priskoči na pomoč helikopter Foto: Grs Tolmin
Gorskim reševalcem pogosto priskoči na pomoč helikopter Foto: Grs Tolmin

TOLMIN > Za tolminske gorske reševalce je bila letošnja sezona nekoliko manj “naporna” kot lanska, saj so doslej zabeležili 15 intervencij manj. To večinoma pripisujejo zelo slabemu vremenu v spomladanskem delu sezone. “Čeprav bi si želeli, da bi bilo nesreč manj zaradi odgovornejšega ravnanja vseh, ki v gorah, v zraku, na vodi in še kje drugje iščejo svojo adrenalinsko sprostitev,” pravi Miljko Lesjak iz GRS Tolmin.

Ob tem navaja, da bi lahko na dolgo in široko razpredali o tem, koga in kje so v 65 letih (Postaja GRS Tolmin je bila namreč ustanovljena leta 1948) reševali: tudi v prometnih nesrečah, gozdnih in delovnih nesrečah ...

Struktura nesreč se je spremenila

V tem tednu so tako v statistiko zapisali tisočo intervencijo. V prvih letih delovanja tolminske gorske reševalne postaje so prevladovale gorniške nesreče, struktura reševanj pa se je temeljito spremenila z razmahom adrenalinskih športov, po katerih je Soška dolina še posebej znana. Število nesreč je v zadnjih letih skokovito naraščalo, navaja Lesjak, večina se je jih je zgodila prav pri adrenalinskih aktivnostih.

“Za prvih sto akcij je bilo potrebnih 40 let, za naslednjih sto le deset let in samo štiri leta za še naslednjih sto reševanj. Krivulja intervencij se je nato strmo dvigala do lanskega leta, ko smo prvič zabeležili več kot sto posredovanj v enem samem letu.” Ob tem Lesjak dodaja, da bi bili reševalci najbolj veseli, če bi se statistika nesreč obrnila navzdol, in to tako hitro, kot se je zadnja leta dvigala.

Veliko dela imajo tolminski gorski reševalci z jadralnimi padalci, ki se znajdejo v težavah. Pogosto obvisijo na drevesih, s katerih ne morejo sestopiti sami, za nekatere pa je pristanek bolj trd in posledice hujše.

Padalci na tleh, na drevesih ...

Tako je bilo tudi v nedeljo, ko so jih padalci iz zraka obvestili, da je na melišče Krasjega vrha padel jadralni padalec. Stika z njim niso mogli vzpostaviti in tudi po dobrih 20 minutah niso opazili, da bi se premikal. Gorski reševalci so takoj odhiteli proti mestu nesreče in prosili za pomoč tudi dežurno helikoptersko ekipo, saj so domnevali, da se je padalec poškodoval. Na srečo ni potreboval pomoči helikopterja, saj je češki državljan medtem poklical in sporočil, da ni poškodovan ter da že sestopa. Z ekipo reševalcev, ki je bila na terenu, se je tako pripeljal v dolino.

Med reševanjem pa so gorske reševalce dobro uro kasneje obvestili, da je na pobočju Mrzlega vrha pod planino Lapoč na drevesu pristal jadralni padalec in da je padalo vidno tudi iz doline. Aktivirali so novo ekipo reševalcev, med zbiranjem informacij o njegovi točni lokaciji pa so jih obvestili, da se je na Poljubinjskem polju pri pristanku huje poškodoval jadralni padalec. Reševalce so zaradi nujnosti primera preusmerili tja, poljskega državljana oskrbeli skupaj z ekipo nujne medicinske pomoči in ga prenesli do reševalnega vozila. Helikopter ga je nato prepeljal v ljubljanski klinični center.

Šele potem so se gorski reševalci lahko posvetili iskanju padalca na Mrzlem vrhu, za katerega so medtem sporočili, da ni poškodovan. Niso ga več našli, ugotovili pa so, da je britanski državljan medtem sam pospravil padalo in se odpravil v dolino.

Zatišje po nedeljskih reševanjih pa ni trajalo dolgo. Že v ponedeljek popoldne so jih namreč obvestili, da je pod planino Sleme dvajset metrov visoko na drevesu obvisel jadralni padalec. Po Lesjakovih besedah padalci temu pravijo, da je šel “gnezdit”. Ekipa tolminskih gorskih reševalcev ga je varno rešila iz neprijetnega položaja in ga pospremila v dolino. Zvečer, okoli 22. ure, pa so jih iz regijskega centra za obveščanje poklicali, da prijatelji pogrešajo dva poljska padalca. Po popoldanskem jadranju nad Vipavsko dolino se nista vrnila v kamp. Po dobri uri iskanja so ju našli in ju pospremili na varno v dolino.

Na pomoč jadralnemu padalcu so morali tolminski gorski reševalci odhiteti tudi včeraj. Padalec se je v bližini Kobale poškodoval pri ponesrečenem vzletu. Gorski reševalci so mu nudili prvo pomoč, nato pa ga je helikopter prepeljal v klinični center. Sezone pa še ni konec ...

SILVA KRIŽMAN


Najbolj brano