Jurij Žurej toži enajst slovenskih glasbenikov

Na zatožno klop so v četrtek sedla znana imena slovenske glasbe, ki jih zasebno toži nekdanji direktor urada za intelektualno lastnino Jurij Žurej, prepričan, da so storili kaznivo dejanje žaljive obdolžitve. Zamerili so se mu s pismom, ki so ga predlani naslovili na tedanjega premierja Boruta Pahorja in tedanjo gospodarsko ministrico Darjo Radić.

V četrtek je na zatožno klop sedel tudi Patrik Greblo Foto: Maja Pertič Gombač
V četrtek je na zatožno klop sedel tudi Patrik Greblo Foto: Maja Pertič Gombač

LJUBLJANA > V pismu so glasbeniki zapisali, da Jurij Žurej, sekretarka Petra Boškin in v. d. direktorja urada za varstvo konkurence Damjan Matičič s svojimi dejanji povzročajo avtorjem in njihovi avtorski organizaciji - Sazasu - nenadomestljivo škodo ter posledično uničujejo ali zavirajo slovenski avtorski potencial in blatijo njihov ugled.

V pismu so prosili tudi za sestanek, na katerem bi premierju in ministrici razložili nastali položaj ter se pogovorili o konkretnih korakih za njihovo rešitev.

Podpisniki: Žurej in Matičič povzročila za več kot milijonov evrov škode

Podpisniki so napisali, da zaradi takega ravnanja nastaja tudi finančna škoda - po njihovih ocenah znaša tista, ki sta jo povzročila Žurej in Boškinova, že več kot milijon evrov. Opozorili so, da nastaja tudi škoda za državni proračun. Delovanje Žurejevega urada je bilo po njihovem prepričanju dokazano nezakonito in namesto, da bi ustvarjal red, je ustvarjal še več zmešnjave.

Čeprav sta v pismu omejena tudi Boškinova in Matičič, se je za tožbo odločil le Žurej. Po pisanju današnjega Dnevnika je njegov pooblaščenec Marko Petek v četrtek izjavil, da gre za neresnične in žaljive navedbe, zaradi česar sta bila oblatena Žurejeva čast in dobro ime.

Vsi obtoženci so po pisanju časnika na četrtkovem predobravnavnem naroku izjavili, da se ne čutijo krive. Iz opravičljivih razlogov ni bilo na sodišče pevca Ota Pestnerja, violinista in skladatelja Vladimirja Hrovata ter glasbenika Jerneja Dirnbeka, ki so se prav tako znašli na spisku obtoženih. Po besedah njihovih odvetnikov tudi oni ne priznavajo krivde. Glasbenico Nežo Buh - Neisho bo sodnica Marjana Lap o tem povprašala prihodnji teden.

Pismo podpisalo 66 glasbenikov, Žurej toži le enajst

Po pisanju Dnevnika so bili odvetniki in njihovi klienti začudeni, saj je pismo podpisalo 66 glasbenikov, Žurej pa jih toži le enajst. Predlagali so, naj preostalih 53 - dva sta že pokojna - zaslišijo kot priče glede tega, v kakšnih okoliščinah je nastalo pismo ter kdo je njegov avtor. Če bo sodnica predlogu ugodila, bosta na prostor za priče med drugim stopila Borut Pahor in Darja Radić. Vprašali ju bodo, kako sta razumela pismo in kakšne ukrepe sta na njegovi podlagi sprejela.

V četrtek so na zatožno klop sedli violinist in skladatelj Jani Golob, čembalist in skladatelj Maks Strmčnik, skladatelj Pavel Mihelčič, dirigent, skladatelj in aranžer zabavne glasbe Patrik Greblo, glasbenik Adi Smolar, kitarist in skladatelj Primož Grašič ter dirigent in skladatelj Nenad Firšt, še piše Dnevnik.

STA


Najbolj brano