Je zavajal banko in lizing družbo?

Tožilstvo novogoriškemu podjetniku Miranu Mladovanu očita poslovno goljufijo, ker naj bi lizing družbi Finor prodal delovni stroj, za nakup katerega je najel kredit pri Novi kreditni banki Maribor (NKBM) in ga tam tudi zastavil. Brez dovoljenja naj bi ga odtujil banki, nov lastnik stroja pa je postal Finor. Obtoženi krivde ne priznava, priče pa so dejale, da jih je zavajal.

Miran Mladovan naj bi banko ogoljufal za 63 tisočakov Foto: Nace Novak
Miran Mladovan naj bi banko ogoljufal za 63 tisočakov Foto: Nace Novak

NOVA GORICA > Na novogoriškem okrožnem sodišču se je začelo sojenje podjetniku, ki naj bi storil kaznivo dejanje poslovne goljufije, težke okoli 63.000 evrov. Po tem, ko mu je marca 2009 NKBM odobrila kredit za nakup delovnega stroja, ga je obenem tudi zastavil, a ga julija 2010 prodal lizing družbi Finor iz Kopra, ki je postala nova lastnica stroja.

Pričakoval je posle na Haitiju in Japonskem

Miran Mladovan, nekdanji direktor pred leti uspešnega in z gazelo primorsko-notranjske regije nagrajenega lesnega podjetja Lesimpex (v stečaju je od septembra 2011), krivde po obtožbi ne priznava. Povedal je, da ni nikogar ogoljufal ali zavajal, saj se je za prodajo stroja Finorju odločil zaradi potrebe po obratnih sredstvih za ohranjanje proizvodnje lesenih hišic. Januarja 2010 je karibsko deželo Haiti prizadel uničujoč potres, obtoženi pa naj bi prišel v stik s komisijo vlade Haitija, ki naj bi se tudi mudila na sedežu podjetja Lesimpex ter si ogledala proizvodnjo hišic. Obetal si je večletni milijonski posel, na katerega je stavil. Prav tako naj bi se za dobavo lesenih hišk dogovarjal z zunanjim ministrstvom na Japonskem, kjer je potres tla stresel marca 2011.

Megalomanski posli?

Franc Poglajen, stečajni upravitelj družbe Lesimpex, je dejal le, da več, kot je zapisano v dokumentih družbe, osebno ne ve in obravnavanega primera ne pozna.

Tanja Štrukelj, nekdanja vodja novogoriškega oddelka poslovanja z gospodarskimi družbami na NKBM, je dejala, da je bil obtoženi v tistem obdobju večkrat na banki, kjer se je po podpisu omenjene pogodbe že zanimal za nove kredite. “Napovedoval je megalomanske posle z lesenimi hišicami na Haitiju, ki ga je doletela naravna nesreča, a v rokah ni imel ničesar konkretnega, nobenih dokazov za posle,” je poudarila. “Na naši banki je obtoženi že leta 2010 izgubil vso svojo kredibilnost. Brez moralnega čuta pa je lani prišel na opeharjeno banko prosit za kredit podjetja svoje žene.” Mladovan je ob tem poudaril, da je po uvedbi stečaja Lesimpexa plačeval obveznosti družbe iz naslova osebnega poroštva.

Radovan Vrabec iz koprske družbe Finor pa naj bi že v preiskavi dejal, da jim je obtoženi zagotavljal, da delovni stroj ni obremenjen. Po njegovih besedah je bil tako prepričljiv, da Finor nato ni preučil podrobnosti v zvezi s strojem, ki ga je lizing družba kupila in postala njegova lastnica. “Pri tem poslu smo se sicer zavarovali, stroj ocenili in zanj zahtevali določeno vsoto pologa. Zahtevali smo tudi dodatno zavarovanje, ker je bila družba v slabem stanju, a naj bi potrebovala sredstva za zagon proizvodnje in odpravo blokad,” je povedal. Po šestih mesecih naj bi v družbi ugotovili, da je z Lesimpexom še slabše, zato so stroj vzeli in se s tem poplačali.

Pooblaščenka NKBM pa je povedala, da naj bi banka decembra lani z določenim diskontom odstopila del terjatev Finorju, preostanek pa Družbi za upravljanje terjatev bank (DUTB). Banka tako v tem postopku ne bo uveljavljala premoženjsko pravnega zahtevka v višini 76 tisočakov. Okrožna državna tožila Darja Špacapan je ob tem predlagala sodišču, naj obvesti Finor in DUTB o možnosti uveljavljanja premoženjsko pravnih zahtevkov.

Bo sodišče vabilo priče iz tujine?

Obtoženčev zagovornik Mitja Matelič je v sodni spis vložil prevedeno pismo o nameri, pogodbo o skupnem podjetju ter dodatne pogodbe o nepremičninah, ki naj bi dokazovale posle v tujini, ki jih ves čas omenja obtoženi. Prav tako se je skliceval na obsežen seznam prič iz tujine, ki jih je predlagal že na predobravnavnem naroku, a do njihovih kontaktov ne uspe priti, saj je obtoženi ob začetku stečaja družbe Lesimpex vso dokumentacijo predal stečajnemu upravitelju, ki mu še ni določil datuma za vpogled.

Glavna obravnava se bo nadaljevala junija, ko bo sodišče nadaljevalo z dokaznim postopkom.

ANA CUKIJATI


Najbolj brano