Je sodišče Goršetovim zamrznilo vilo v Savudriji?

Specializirano tožilstvo je koprskemu sodišču že pred koncem lanskega leta predlagalo, da priprtemu Branetu Goršetu zamrzne tudi nepremičnino na Hrvaškem, natančneje v Savudriji, poleg te pa še poslovni prostor v Ljubljani, ki je formalno v lasti družbe Finesto najem.

Brane Gorše bo po zadnjem podaljšanju v priporu najmanj do začetka marca Foto: Tomaž Primožič/Fpa
Brane Gorše bo po zadnjem podaljšanju v priporu najmanj do začetka marca Foto: Tomaž Primožič/Fpa

KOPER, SAVUDRIJA > Okrožno sodišče je takšnemu predlogu ugodilo in že izdalo sklep o začasnem zavarovanju, kateremu pa vpleteni ugovarjajo.

Začasna predsednica koprskega okrožnega sodišča Darja Srabotič je pojasnila, da je specializirano tožilstvo decembra dalo že drugi predlog za začasno zavarovanje odvzema premoženjske koristi zoper obtoženega Braneta Goršeta in gospodarsko družbo Finis, d.o.o., ki ima sedež v Savudriji, njena lastnika pa sta, kot je na sojenju povedal Gorše, njegov oče in tast.

“Sodišče je že izdalo sklep o začasnem zavarovanju premoženja, zoper katerega so bili podani ugovori,” je na naše poizvedovanje odgovorila Srabotičeva. Ugovore so poslali specializiranemu državnemu tožilstvu, da nanje odgovori. Ko bo sodišče dobilo odgovor tožilstva, bo lahko odločilo o ugovorih. Drugih informacij pa na sodišču ne morejo posredovati, ker gre za odprt kazenski postopek.

Iz odgovora gre razbrati, da je sodišče zavarovalo premoženje, ki ga imajo Goršetovi v Savudriji. Po naših informacijah je tožilstvo že konec novembra predlagalo koprskemu sodišču, da poleg nepremičnine na Hrvaškem “zamrzne” tudi nekdanje poslovne prostore Goršetove odvetniške pisarne, ki so formalno v lasti družbe Finesto najem soobtoženega Rudolfa Trčka, in avto, ki naj bi bil prav tako v najemu pri družbi Finesto najem. Kot smo izvedeli, je sodišče izdalo sklep o zavarovanju premoženja za obe nepremičnini (formalno naj bi bili vredni nekaj več kot 800.000 evrov, plombe naj bi bile že vpisane), ne pa tudi za avto.

Na sklep naj bi ugovore poleg Goršeta vložila še njegov oče in tast, pa tudi Finesto najem. Odvetnik Jurij Klešnik, ki na sojenju zagovarja Trčka, o tem ni želel govoriti po telefonu. Že od spomladi pa menda velja odredba sodišča, s katero je Goršetu “zamrznilo” tri starodobnike znamke mercedes, a so se za njimi izgubile vse sledi. Kljub temu velja prepoved prodaje teh vozil, ki naj bi bila vredna približno četrt milijona evrov.

Gorše sicer trdi, da na Hrvaškem ne skriva premoženja. Na zadnji obravnavi je pojasnjeval, da je bil do jeseni leta 2012 le fiduciarni lastnik družbe Finis in da od marca lani ni več direktor družbe. Člana uprave sta postala njegova oče in tast, ki sta po njegovih besedah tudi dejanska lastnika podjetja. Na svoji spletni strani je zapisal, da so nepremičnino kupili že pred desetimi leti. Razlog za spremembo naj bi bilo prav dejstvo, da je Gorše v priporu. Za zapahi je od lanskega februarja, sodišče pa mu je pred kratkim pripor podaljšalo še za dva meseca, do začetka marca.

Spomnimo, Gorše se zagovarja zaradi več kaznivih dejanj, ki naj bi se zgodila v ozadju stečaja koprskega Hidra, pri katerem je bil stečajni upravitelj. Tožilstvo mu očita zlorabo uradnega položaja, poslovno goljufijo in pranje denarja, njegovi ženi Barbari Gorše in Vladu Petku pomoč pri kaznivem dejanju zlorabe uradnega položaja, Rudolfu Trčku pa samo pranje denarja. Oprali naj bi približno dva milijona evrov, ki naj bi izvirali iz kaznivih dejanj. Soobtoženi Stajka Skrbinšek in Polona Kuhar pa sta krivdo že priznali in ju je sodišče obsodilo na dve leti zapora, ki ju bosta odslužili z delom v družbeno korist.

SIJAN PRETNAR


Najbolj brano