Janša: Prvostopenjska sodba bo padla

Predsednik SDS Janez Janša je pričakoval, da bo višje sodišče danes odločilo o zadevi Patria, v kateri je bil na prvi stopnji obsojen. Po današnji seji senata je povedal, da se bo odločitev očitno zavlekla in se bo sodbo očitno čim bolj poskušalo približati evropskim volitvam.

ednik SDS Janez Janša je pričakoval, da bo višje sodišče danes odločilo o zadevi Patria, v kateri je bil na prvi stopnji obsojen Foto: STA
ednik SDS Janez Janša je pričakoval, da bo višje sodišče danes odločilo o zadevi Patria, v kateri je bil na prvi stopnji obsojen Foto: STA

LJUBLJANA > To bo po Janševih besedah že tretjič, da bo postopek v zadevi Patria približan volilnim opravilom, kar je po njegovem mnenju dodaten znak, da gre že od samega začetka za politični proces.

S sodbo ljubljanskega okrajnega sodišča iz 5. junija lani je bil Janša spoznan za krivega obtožb o kaznivih dejanjih, povezanih z dajanjem ali sprejemanjem daril za nezakonito posredovanje v postopku izbora in nakupa finskih osemkolesnih oklepnikov in bil obsojen na dve leti zapora. Sedaj je po njegovem mnenju vprašanje le, na kateri instanci bo sodba padla.

Janšev odvetnik Franci Matoz je v obrazložitvi pritožbe pojasnil, da sodbi očitajo kršitve kazenskega postopka in kazenskega zakona. Sodba po njegovih besedah ne premore odločilnih dejstev, sklepanje prvostopenjskega sodišča je zmotno in zato je zmotno tudi ugotovljeno dejansko stanje. V sodbi ni predstavljenega niti enega neposrednega dokaza za dejanja, ki jih ta očita obtoženemu Janši, je poudaril Matoz. Po mnenju obrambe posredni indici, na katerih temelji, ne bi smeli pripeljati niti do obtožnega predloga, kaj šele do obsodilne sodbe. Matoz je med drugim ocenil, da je sodba konfuzna in nepregledna, zlasti pa ne poda odgovora na bistveno vprašanje: kje, kdaj in na kakšen način naj bi Janša prejel obljubo nagrade in kakšna naj bi ta nagrada sploh bila. Obenem je opozoril, da je bil Janša kot premier varovana oseba in da bi sodišče kadarkoli lahko preverilo, kje se je v določenem času nahajal, vendar pa tega ni storilo.

Janša: Škoda je ogromna

"Sodišče, ki bo to sodbo razveljavilo, obstaja ali pa še bo sestavljeno," je dejal predsednik SDS in nekdanji predsednik vlade. V vsakem primeru se škode, ki je nastala s tem procesom, ne bo dalo v celoti popraviti, je povedal Janša, ki pravi, da je škoda ogromna. Pa ne le zanj in njegovo družino ter ostale obsojence, ampak tudi za državo, ki je bila s to afero potisnjena v nek politični vrtinec, kjer se ne pogovarjamo v realnih problemih, je nadaljeval.

Po njegovem mnenju se tožilstvo in pravosodje izkorišča za odstranjevanje političnih nasprotnikov. Gre za tako imenovano selektivno uporabo pravice, je dejal.

Janša: Tožilstvo navaja neke insinuacije

Po njegovih besedah višje sodišče danes ni dovolilo, da bi odgovorili na absurdne navedbe, ki jih je tožilstvo zapisalo v odgovoru na njihovo pritožbo. Namesto, da bi dodatno argumentiralo obtožbe, tožilstvo navaja neke insinuacije, ki bi po mnenju Janše bolj sodile v čas 50. let prejšnjega stoletja ali pa kozlovsko sodbo v Višnji Gori.

Janša je ocenil, da ga tožilstvo obtožuje, da je storil kaznivo dejanje, ker se je poistovetil z dejanji pokojnega Jožeta Zagožna. Zagožen se ne more več braniti, vendar pa po Janševih besedah v celotni sodni dokumentaciji ni niti ene Zagožnove navedbe, ki bi njega kakor koli obremenjevala. "Ta insinuacija je tudi nepietetna, gre za neko posebno novo obliko namišljenega miselnega delikta," je dejal.

Hribernik: Sodba bo oprostilna, če bo le senat sodil po pravu

Tako odvetnik Toneta Krkoviča Jože Hribernik kot prokurist Rotisa Ivan Črnkovič sta po seji višjega sodišča ocenila, da iz seje ni bilo mogoče razbrati, kakšna bo odločitev sodišča. Hribernik pravi, da bo sodba oprostilna, če bo le senat sodil po pravu, Črnkovič pa, da bi morebitna potrditev obsodilne sodbe pomenila konec varstva človekovih pravic.

Po Hribernikovih besedah je bila današnja pritožbena seja višjega sodišča v primeru Patria korektna, sam pa pričakuje oprostilno sodbo. "Računam namreč, da bo senat delal po pravu," je dejal.

Tone Krkovič ne pričakuje ničesar, je pa, kot je dejal, v Sloveniji možno vse. Njegova pričakovanja po seji so bolj pozitivna, kot je mislil, da bodo, saj so imeli možnost dodatno pojasniti razloge za pritožbo. "Pričakujem oprostilno sodbo," je dodal.

Črnkovič se boji, da bo višje sodišče potrdilo sodbo prvostopenjskega sodišča in jih obsodilo

Črnkovič pa se nasprotno boji, da bo višje sodišče potrdilo sodbo prvostopenjskega sodišča in jih obsodilo. Ob tem svari, da če bodo obsojeni, bodo obsojeni brez dokazov, v tem primeru pa "se bojte, ker nismo izgubili samo milijard, ampak tudi osnovne človekove pravice". Na današnji seji so sicer po njegovih besedah samo ponovili tisto, kar so delali do zdaj, ni "pa znakov, kaj bo". Meni pa, da če bi bilo sodišče pošteno, potem bi bili oproščeni že na prvi stopnji.

V primeru obsodbe se ne boji zapora, se pa boji za podjetje in delavce. Namreč če bo obsojen, to po njegovih besedah pomeni ničnost pogodbe za patrie, "v tem primeru pa je stečaj Rotisa neizbežen. Tudi če bom odslužil zapor in bo na Evropskem sodišču za človekove pravice sodba razveljavljena, to v tem primeru ne pomeni nič," opozarja.

STA


Najbolj brano