Iz sežanskega skladišča je poniknilo na tone blaga

Na zatožno klop koprskega okrožnega sodišča je pred dnevi sedla trojica, ki naj bi po obtožbi sežansko podjetje oškodovala za nekaj manj kot 60.000 evrov. Na ločenih predobravnavnih narokih so vsi trije, Štajerca in Primorka, krivdo zanikali, tako da jim bo sodišče zaradi poneverbe sodilo na glavni obravnavi.

Tone sadja in zelenjave naj bi iz sežanskega skladišča romale na črno  k štajerskemu trgovcu (fotografija je simbolična) Foto: Andrej Klemencic
Tone sadja in zelenjave naj bi iz sežanskega skladišča romale na črno k štajerskemu trgovcu (fotografija je simbolična) Foto: Andrej Klemencic

KOPER, SEŽANA > Trojico so koprski kriminalisti tožilstvu ovadili v začetku leta 2008, sežansko podjetje naj bi osumljeni v letih 2005 in 2006 olajšali za približno 56.000 evrov. V podjetju, ki se ukvarja s prodajo sadja in zelenjave, so ugotovili, da se dogaja nekaj sumljivega in to prijavili policiji. Dva od obtoženih sta bila zaposlena v podjetju, štajerski trgovec s sadjem in zelenjavo naj bi ju nagovoril, da sta uredila vse potrebno za to, da so iz skladišča podjetja na črno odpeljali več blaga.

Zaradi kaznivega dejanja poneverbe je na zatožno klop sedel takratni pomočnik skladiščnika v sežanskem podjetju, 36-letni Sebastijan K., Štajerec, ki zdaj živi v Zadru. Zaradi napeljevanja h kaznivemu dejanju poneverbe je tožilstvo obtožilo 55-letnega Marjana Ž. iz Zgornje Kungote, ki je lastnik in direktor štajerskega podjetja. Iz sežanskega podjetja naj bi tako v dobrega pol leta izginilo na tone sadja, predvsem banan, in zelenjave. Skladiščnik naj bi tako štajerskemu podjetju dobavil blago, ki si ga je nato ta prilastil. Pri tem poslu naj bi jima pomagala soobtožena, 58-letna Nevenka Š., doma iz okolice Kopra, ki je bila zaposlena kot prodajni referent. Prirejala naj bi poslovno dokumentacijo, dobavnice in račune, presežek blaga, ki je tako nastal, naj bi skladiščnik spravil iz skladišča in dostavljal na Štajersko. Kriminalisti so ob vložitvi kazenske ovadbe pojasnili, da so tudi v štajerskem podjetju priredili poslovno dokumentacijo, tako da je bilo blago, ki so ga prevzeli, “čisto”. Denar naj bi si nato razdelili, del, ki je bil namenjen pomočnikoma, naj bi obtoženi direktor štajerskega podjetja v Sežano pošiljal kar po pošti ali pa ga prinesel osebno.

Državna tožilka je na predobravnavnih narokih vsem trem v zameno za priznanje krivde predlagala pogojne kazni, tudi zaradi časovne odmaknjenosti kaznivih dejanj. “Tega dejanja ne morem priznati,” je bil kratek Sebastijan K., podobno sta sodnici povedala tudi soobtožena Marjan Ž. in Nevenka Š., tako da bo sodišče vsem trem sodilo na glavni obravnavi.

Obramba obtoženih je predlagala, da sodišče zasliši več prič, zagovornik Marjana Ž. pa je med drugim predlagal postavitev izvedenca finančne stroke, ki bi pregledal poslovanje obeh podjetij (sežansko je zdaj v stečaju). Po njegovih besedah bi moralo sodišče preveriti, kaj sta glede poslovanja obeh podjetij ugotovili carinska in davčna uprava. Pojasnil je še, da je carina pri sežanskem podjetju opravila carinski nadzor in menda odkrila nekatere pomanjkljivosti, za katere pa naj bi grešnega kozla našli v obtoženčevem podjetju. Namigoval je še, da naj bi sežansko podjetje poslovalo na črno in da ni, denimo, evidentiralo pošiljk banan, ki so romale v Bosno.

SP


Najbolj brano