Italijana nista priznala bančnega ropa

“Ne priznavam,” sta bila na predobravnavnem naroku kratka Italijana, ki ju obtožnica bremeni ropa Banke Koper v Sežani sredi septembra 2012 in prikrivanja. Oba sta od konca lanskega oktobra, ko so ju prijeli v Kopru, v priporu. Pripadala naj bi širši kriminalni združbi z območja Bergama.

Tarča roparjev je sredi septembra 2012 postala sežanska poslovalnica Banke Koper Foto: Marica Uršič Zupan
Tarča roparjev je sredi septembra 2012 postala sežanska poslovalnica Banke Koper Foto: Marica Uršič Zupan

KOPER >Iz pripora so na koprsko okrožno sodišče pripeljali 62-letnega Ruggera Marcassolija iz okolice Bergama in 49-letnega Maria Bonaldo iz Bergama. Tožilstvo jima očita rop v poslovalnici Banke Koper v Sežani 14. septembra 2012 in prikrivanje. Vpletenosti v isti rop je obtožen tudi Cesare Ghiraldi, vendar ga ni v tem postopku, saj je za zdaj nedosegljiv slovenski roki pravice.

Marcassolija in Bonaldo so kriminalisti prijeli 30. oktobra lani v popoldanskih urah na parkirišču za poslovno-trgovskim centrom Ogrlica v Kopru. Odvzeli so jima bris ustne sluznice in ga poslali v analizo Nacionalnemu forenzičnemu laboratoriju. Že naslednji dan so potrdili ujemanje Bonaldovega DNA profila z zavarovanimi DNA sledmi z volana renault twinga, ki so ga uporabili pri ropu banke v Sežani.

Lisice so jima sneli

Zagovornika Bojan Pečnik in Denis Zobarič sta sodnici Orjani Trunkl predlagala, naj pazniki obema obtoženima snamejo lisice, kar je tudi dovolila. Pred tem je paznike vprašala, ali imajo glede tega kakšna posebna navodila, vendar jih niso imeli. Medtem ko je Marcassoli povedal, da še ni bil obsojen, je Bonalda pojasnil, da je bil pred več kot 20 leti zaradi več ropov obsojen na sedem let zapora in je kazen prestal leta 2000. Vpletenosti v sežanski rop nista priznala, tako da ju čaka sojenje pred senatom.

Marcassolijev zagovornik Bojan Pečnik je predlagal, naj sodišče izloči iz spisa vse izpise telefonskega prometa obeh obtoženih in tudi tretjeobtoženega Ghiraldija. Kot je dejal, je mogoče v Sloveniji dobiti izpis telefonskega prometa le s sodno odredbo, ki je sicer bila izdana, ni pa jasno, kako so do izpisa prometa prišli italijanski varnostni organi. V spisu namreč ni nobenih italijanskih sodnih odločb, iz slovenske odredbe pa ni razvidno, kako je italijanska policija dobila številke obtoženih.

Tudi za dokaz, da se je Marcassoli v določenem trenutku nahajal v avtomobilu ford focus in da je bil njegov telefon zaznan na točno določenem oddajniku ob avtocesti, je po Pečnikovih besedah v Sloveniji potrebna sodna odredba, v Italiji pa vsaj tožilska. Predlagal je tudi izločitev dokazov o gibanju vozil ford focus in renault twingo, saj so po njegovem čitalci ob avtocestah zaradi drugih namenov, ne pa zato, da bi se ugotavljalo, kje je kdo bil. “To je že poseg v zasebnost. Italijanska policija pa je sproti nadzirala te naprave oziroma čitalce,” je dodal Pečnik.

V Slovenijo zaradi drugih zadev?

Bonaldov zagovornik Denis Zobarič se je strinjal s Pečnikovimi predlogi za izločitev, dodal je še predlog za izločitev vseh dokazov o spremljanju oseb. “Iz spisa je razvidno, da je italijanska policija izvajala prikrite preiskovalne ukrepe, za katere bi morala biti izdana pisna sodna odredba oziroma v Italiji tožilska. Enako velja za sezname klicev.” Predlagal je še izločitev analiz bioloških sledi, ki jih je opravil nacionalni forenzični laboratorij. Pojasnil je, da je bila na fordu focusu, ki so ga izsledili v Kopru, nameščena naprava za spremljanje gibanja.

Okrožna državna tožilka Polona Veberič je sodišču predlagala, naj zavrne predloge za izločitev dokazov. Pečnik je nato nadaljeval s predlogi, kaj naj sodišče še pridobi: zaprosila slovenske policije italijanski, podatke, kako je italijanska policija prišla do telefonskih številk obtoženih, podatke o gibanju osebnega avtomobila ford focus, dopolnitev zahtevka slovenske policije, vse potrebne odredbe italijanskih pravosodnih organov, odločbo koprskega tožilstva o odlogu pregona ...

Predlagal je zaslišanje vrste prič, pa tudi, naj sodišče prebere uvoda sodb okrožnega in višjega sodišča zoper Mattio Zambettija (skupaj z Eugeniom Russom, oba sta iz Bergama, sta bila obsojena zaradi ropa lucijske poslovalnice Banke Koper avgusta 2011). Veliko datumov narokov namreč po njegovih besedah sovpada z datumi navzočnosti Marcassolija in drugih v Sloveniji. Dodal je, da je Ghiraldi partner Zambettijeve matere, v Sežani pa ima pisarno odvetnik, ki je Zambettija zagovarjal. Zobarič je dodal, da Bonalda na dan ropa ni bil v Sloveniji, ker je v Bergamu skrbel za umirajočega očeta. To lahko potrdi več prič, je dejal, seznam pa vložil v spis.

Oba ropa, v Luciji avgusta 2011 in v Sežani septembra 2012, sta bila storjena na enak način: z uporabo strelnega orožja, macole za razbijanje steklenih pregrad v bankah in uporabo motornih koles za beg proti Italiji. Za rop lucijske banke sta bila 26-letni Mattia Zambetti in dve leti mlajši Eugenio Russo pravnomočno obsojena na šest in 13 let zapora. Od lanske pomladi prestajata kazen v Italiji.

Ford focus kot “rdeča nit”

Rop sežanske banke, ki se je zgodil sredi septembra 2012, so koprski kriminalisti dokončno razpletli konec lanskega oktobra, ko so v Kopru prijeli Marcassolija in Bonaldo. Med ropom so tedaj še neznani oboroženi storilci, v banko so vstopili trije, ustrahovali uslužbence in stranke, odnesli pa naj bi več kot 200.000 evrov. Nekaj denarja so med begom celo izgubili.

Zbežali so z belim avtom renault twingo z ljubljanskimi registrskimi tablicami, za katere so ugotovili, da so bile dva meseca prej ukradene v Ljubljani, istega dne pa je bil v Sežani ukraden tudi avto. Twingo naj bi neposredno pred ropom pripeljal iz Italije, dva storilca pa sta se pripeljala z motorjema, ukradenima na območju Bergama. Twinga so po ropu našli nedaleč vstran. V istem dnevu je iz Italije pripeljal tudi ford focus, ki je postal rdeča nit dogajanja, sicer last Ruggera Marcassolija.

Koprski kriminalisti so sicer Marcassolija ovadili že 25. marca lani, vendar so predlagali začasen odlog odvzema prostosti, saj so ocenili, da bodo z nadaljnjo preiskavo razkrili obširnejše delovanje kriminalne združbe. Focusa so marca ustavili v Sežani, vendar je takrat za volanom sedel Ghiraldi, z njim pa se je vozil še 46-letni moški z območja Bergama.

Za zdaj še ni znano, kdaj se bo sojenje Marcassoliju in Bonaldi začelo. Grozi jima do 15 let zapora. SILVA KRIŽMAN


Najbolj brano